Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 15:01 Bu haber 288 kez okundu
 
KARADAĞ SİNEMADAKİ AKSİYON SAHNELERİNİ ANLATTI
Asıl mesleği Güvenlik uzmanı olan Adem Karadağ, Avrupa’nın bir çok ülkesini dolaşarak suç önleme kolejinde eğitim almış ve o ülkelerin güvenlik güçleri ile eş güdüm eğitimler yapmış bir sporcu. Karadağ ile dublörlük mesleğini konuştuk.
Haberi


TÜK SİNEMASINDA AKSİYON SAHNELERİ GERÇEĞİNİ, DÖVÜŞ SANATLARI UZMANI VE EĞİTİMCİSİ ADEM KARADAĞ’LA KONUŞTUK?

‘’Vefa her zaman olmalıdır, İnsan insanda güzeldir’’

Üniversitelerin sinema ,TV , oyunculuk bölümleri hala çok yetersiz.

Asıl mesleği Güvenlik uzmanı olan Adem Karadağ, Avrupa’nın bir çok ülkesini dolaşarak suç önleme kolejinde eğitim almış ve o ülkelerin güvenlik güçleri ile eş güdüm eğitimler yapmıştır.

Aikido, Juijitsu gibi savunma sporlarında belli derecelere sahip olan Karadağ,ateşli ve ateşsiz silahlar kullanımı ile ilgili güvenlik güçlerine de eğitimler  verdiğini söyleyen Karadağ, ayrıca K-9 köpek eğitmenliği ile birlikte kategorisinde  başarılı çalışmalar yaptığını belirtmiştir.

Hali hazırda yurt içi ve yurt dışı menşeli( yerli/yabancı) firmaların personellerine bireysel savunma, Rehin alınma ve kaçırılma durumlarında hareket tarzı, Silahlı, silahsız özel güvenlik personeli gibi meslek gurubuna göre eğitimlerde veren  Karadağ 2009 yılında sahne dövüşleri üzerine AR-GE çalışmalarını başlatarak 2013 yılında Sinema sektörüne geçiş yapmıştır.Türk sinemasında bu konulardaki boşluğu  görerek ARTİST AKSİYON firmasını kurmuş ve aksiyon sahnelerinin  hak ettiği şekilde gerçekleşmesi için oyuncu adaylarınada eğitimler vermeye devam etmektedir.

Yurt dışından gelen sanatçılara aksiyon alanında Koçluk da yapan Karadağ, Birçok  film ve dizilerde aksiyon yönetmenliği yaparak bu alanda Türk sinemasını ileriye taşımayı ve sahne dövüşlerinde ülkemizi en iyi yere getirmeyi hedeflemektedir.

Özel haber röportaj/aktueldergi.net

Sn. Karadağ Türk sineması hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye'de sinemanın geçmişi Osmanlı  dönemine kadar uzanmaktadır. Başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de Anadolu'ya sinemanın gelişinin II. Abdülhamit döneminde gerçekleştiği bilinmektedir. Türk sineması eski adıyla Yeşilçam, Türkiye'deki film endüstrisine dair faaliyetleri ve sinema kültürünü kapsamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile işler şimdi daha kolay ilerlemektedir. Aslında çözümü mümkün olup ama kabullenilemediği için, bir o kadar da karmaşık durumlar yaşanmıyor değil sinemamızda.

Sn Karadağ Sinemamız dünya sinemalarında hak ettiği yerde mi?

Türk sineması maalesef hak ettiği yerde değil. Buna bir sürü örnek verebilirim. Yeniliğe açık olmak lazım. Üniversitelerin sinema ,TV , oyunculuk bölümleri ve oyunculuk eğitimi veren özel kurumlar bu konuda hala yetersiz. Senaristlerimiz dar kalıplarda ilerliyor. En önemlisi ekipman kullanabilecek operatörler sınırlı sayıda. Yetişmiş personel ile daha iyi yerlere gelebiliriz. Burada Üniversitelere çok iş düşmektedir. Aksiyon veya Sahne dövüşleri alanında üniversiteler için ciddi bir çalışmamız var. Yakında hayata geçireceğiz inşallah. Burada şunu açık yüreklilikle söylemeliyim ki hazırladığımız bu çalışmayı kabul edecek üniversitelerimiz  gerçek anlamda diğer okulların birkaç adım önüne geçecektir.

Sn. Karadağ Sinemada aksiyon sahnelerini icra ederken en çok dikkat edilmesi gereken hususlar sizce neler olmalı?

Film veya dizi çekerken ön hazırlık çok önemli. Bizler üniversite okurken nasıl hazırlık okuyorsak, maça çıkmadan önce nasıl antrenman yapıyorsak,   bir proje geliştirirken nasıl bir ön çalışma gerçekleştiriyorsak, sinemamızda da bu konular ciddi olarak ele alınmalı. Türkiye de Sinema veya dizi çekimleri  için maalesef senaryo ve hazırlık çalışmalarının  yeterli düzeyde yapılmadığını da bu arada belirtmek isterim. Bu yetersizlik, ister  istemez ve zaman zaman, seyirci tarafından anlaşılması zor sahnelerin çekilmesinede sebep olmaktadır.

Artist Aksiyon olarak, Türkiye’de dizi film ve sinema sektörünü uzun yıllar markaja aldık ve aksiyon sahnelerinin çekilmesi ile ilgili sayısız Dene-Yap çekimlerle bugünlere geldik.  Buda bizim işimizde ne kadar tecrübeli ve başarılı olduğumuzu ortaya koymaktadır.

Kurum olarak,karşımıza çıkan  tek kronik sorun ,, yönetmen ve yapımcının farkına varmadan kendi başarılarını engellemeleri ve oyuncuların kaprisleri çıkmaktadır. Nasıl bir hastane’ de bir baş hekim ile birlikte  her branş’ ta doktorlar varsa ve bunlar kendi alanlarında hastalara müdahale ediyorlarsa, bu sistem sinema sektöründe de aynı olmalı. Türk sinemasında da, yönetmen veya yapımcı ben her şeyi biliyorum deyip filmin ışığını engellekten ziyade  kendi içindeki birimlerde, konunun  uzmanlarıyla birlikte hareket etmeli.

İşte ARTİST AKSİYON olarak biz tam bu sırada devreye giriyoruz. Aksiyon sahnelerinin  tasarlanması ,bu sahnelerde kullanılacak materyallerin tanıtılması,  oyuncuların koreografi çalışmaları, ve  sahne çekimlerimde set kazalarının yaşanmaması için risk analizi gibi birçok hizmeti bir arada sunuyoruz. Aynı zamanda stüdyomuzda aksiyon sahnelerinde yer alacak dublörlerin eğitiminide veriyoruz.

Sn Karadağ  Sinema ve dizi filmleri birbirinden ayıran en büyük özellik ve dizi filmlerin Türk sinemasına etkileri hakkında neler söylemek istersiniz? 

Sinema filmi, konusu dizilere göre kısa tutulup bu sürede istenileni vermeye çalışmaktadır. Diziler ise bu konuda biraz daha avantalı durumdadır. Seyirci karakterleri daha rahat tanıma ve kendisine yakın hissederek o karakterlerde, kendisine ait  bir şeyler bulma  duygusuna daha rahat sahip olmaktadır. Bu etki başarılı bir şekilde yaratıldığında, dizi sezon süresini uzatarak, reyting oranını da arttırmaktadır. Bana göre  asıl  olan, Türk toplumunun yapısına uygun filmler çekerek başarının ortaya çıkmasıçok daha önemlidir.. Bu kural, hem dizi, hem de sinema filmleri  için geçerli olmalıdır.

Sn Karadağ Sinemamız sizce vefalı mı?  Özellikle bulundukları koşullara baktığımızda aksiyon sahnelerinin emektarları sizce sinemaya kırgın mı, onları tekrar sinema dizlerde görmek için neler yapılmalı?

Dünya sineması oyuncuları yetenekleri ve sergiledikleri oyunculuklarla hep ön planda kalmışlardır. Türk sineması ise bulunduğu şartlar içerisinde hep dar kalıplarla ilerlemiş ve ilerlemeye devam etmektedir. Bu koşullar altında, Yeşilçam sanatçıları daha ekili bir performans sergilemişlerdir. O dönemin olanakları ile şimdiki imkânları karşılaştırdığımızda, Türk seyircisi üzerinde, Yeşilçam daha fazla etki yaratmıştır. Sinemamız vefalımı? Sorunuza şöyle açıklama getireyim. Vefa her zaman olmalıdır, İnsan insanda güzeldir.

Sn Karadağ Yaptığınız çalışma ve verdiğiniz eğitimle film sektöründe önemli bir boşluğu doldurmaktasınız. Bu konudaki hedefleriniz nelerdir?

Verdiğimiz ve vereceğimiz eğitimler tamamen, Türk sinemasını, aksiyon filmlerinde Dünya sineması içinde hak ettiği yere taşımaktır.  Bizde bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktayız. Bunada ARTİST AKSİYON olarak inanıyoruz. Yeter ki yönetmen ve yapımcı, aynı şarkının nakarat kısmını yine aynı anda söyleyebilsin. Herkes kendi branşın da hizmet verir ve uzmanlıkları  alanında çalışırsa emin olun ortaya çok daha başarılı yapıtlar çıkar. Harcanan bütçe de o doğrultuda artarak kazanca dönüşür. Önemli olan harcanan bütçe ile çıkan iş dengesini çok iyi gözlemlemiş olmamız lazım. ARTİS AKSİYON olarak hedefimiz, Aksiyon alanında çok daha kaliteli  çekimler yaparak ve bu dalda Türk sinemasının hak ettiği yere gelmesini sağlamaktır.

Bizler şirketimiz adına ARTİST AKSİYON olarak taahhüt etiğimiz işlerin sonuna kadar arkasındayız. Firma olarak içimize sinmeyen hiçbir projede ne yer alırız nede Adem Karadağ’ın ve Artist aksiyon ’un adının o projede yer almasına müsaade ederiz.(adem@artistaksiyon.com/05303211962)

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KARADAĞ, SİNEMADAKİ, AKSİYON, SAHNELERİNİ, ANLATTI, ,
Yorumlar
AKTÜEL DERGİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 30.04.2021
Bugün
11° - 21°
Cumartesi
14° - 24°
Pazar
16° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı
aktüel dergisi, aktüel dergi, aktuel dergisi,ü aktuel dergi, aktueldergi, aktueldergisi, aktüel, dergi, magazin, sanat, haber, ödül, astroloji, bulmaca, güncel, istanbul, mekan, tanıtım, reklam, reklamcılık, yayın, yayıncılık.