Haber Detayı
11 Ekim 2021 - Pazartesi 17:14 Bu haber 80 kez okundu
 
Marjinal Ressam Yasemin Güzel 16.Contemporary Istanbul'da
İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, yaptığı açıklamada, yetenekli sanatçıları ulusal ve uluslararası sanat camiasında desteklemeye yönelik projeler geliştirdiklerini ifade etti. 15 sanatçının eserinin yer aldığı sergide dikkati çeken bir isim de Yasemin Güzel idi. Sivas’tan gelen sanatçı su temalı YENİDEN DOĞUŞ adlı portresi ile dikkat çekti.
KÜLTÜR SANAT Haberi


 16.Contemporary Istanbul’un ön izlemesine yoğun ilgi

16.Contemporary Istanbul, Tersane İstanbul’da 5 ve 6 Ekim’deki ön izleme günleri ile başlayıp 10 Ekim Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırladı.

Contemporary İstanbul’un 16. Edisyonu ön izleme günleri yoğun bir ilgiye tanık oldu. 9500 m2 kapalı ve 10.000 m2 açık alanda, 47 galeri, 11 kurum, 436 sanatçı ve 1240 sanat eserine ev sahipliği yapan Contemporary Istanbul, son gününde bile izdihama neden oldu.

16. Contemporary Istanbul ön izlemenin ilk günü, Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı-TGA’nın desteği ile uluslararası basın için yapılan basın toplantısı ile başladı. İngiltere, Rusya, ABD, İsviçre, Hollanda ve Almanya’dan fuar için TGA ve CI davetiyle İstanbul’a gelen 30 basın mensubunun katıldığı basın toplantısında Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, uluslararası basın mensuplarına, CI ve İstanbul’un geleceğini anlatan kısa bir sunum ve konuşma yaptı.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın konuşması ile devam eden program, Prof. Dr. Marcus Graf’ın rehberliğinde yapılan fuar gezisi ile devam etti. 16. Edisyon için İstanbul’a gelen gazeteciler 3 günlük program dahilinde Atatürk Kültür Merkezi, Istanbul Resim ve Heykel Müzesi, Arter, Mesher ve Contemporary Istanbul Vakfı’nın Fişekhane’de bulunan sanat alanı Cocoon’u ziyaret etti.

Geliri Tohum Otizm Vakfı’na bağışlanacak 14 kadın sanatçının eserlerinin yer aldığı Akrasia Sergisi alanı Tohum Otizm Vakfı davetlerine ev sahipliği yaptı. Dünyaca ünlü Mimar Emre Arolat ve sanatçı Sıtkı Kösemen ile özel bir söyleşi gerçekleştirildi.

İYİLİK İÇİN SANAT DERNEĞİ 15 SANATÇIYLA KATILDI

16. Contemporary Istanbul'da Dr. Feride Çelik'in küratörlüğünü üstlendiği SU temalı karma sergide 15 sanatçının eserleri yer aldı.  Bir çoğu sergi sırasında satılan eserler ziyaretçilerden tam not aldı.

İyilik İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Selin Bozkurt, yaptığı açıklamada, yetenekli sanatçıları ulusal ve uluslararası sanat camiasında desteklemeye yönelik projeler geliştirdiklerini ifade ederek, "Sanat profesyonellerinin derneğin projelerine gösterdikleri ilgiden ve destekten mutluyuz. Bu destekler sayesinde her geçen yıl daha çok sanatçıya ulaşmayı, kadim Anadolu coğrafyasının yeteneklerini tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.’ Dedi.

15 sanatçının eserinin yer aldığı sergide dikkati çeken bir isim de Yasemin Güzel idi. Sivas’tan gelen sanatçı su temalı YENİDEN DOĞUŞ adlı portresini sanatseverlerle buluşturdu.

Yasemin Güzel yaptığı kısa açıklamada, ‘derneğin sanatçısı olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Eserimde su temasını ele alarak bereket timsali olan kibeleyi tasarladım. En  güzel varlığımız toprak anamız. Anne karnından dünyaya gelişimiz bile bir su içinde var oluyor. Toprağın ve suyun kutsallığını bu şekilde ifade etmek istedim. İyilik için sanat derneğine sonsuz teşekkür ediyorum" dedi

Tersane İstanbul’un Kısa Tarihçesi

Tersane-i Amire 1455’te yani fetihten iki yıl sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulmuş. Bu ilk tesis sayesinde de daha önce deniz erişimi sınırlı olan Osmanlı, çok kısa bir sürede Akdeniz’in süper gücü olma yolunda ilerlemeye başlamış. Hatta o dönemde eski Ceneviz kolonisi olan Galata’ya yakınlığı nedeniyle buraya “Galata Arsenali” de denirmiş. Fatih Sultan Mehmet Gelibolu tersanesinden gemi yapım ustalarını aileleriyle bu bölgeye getirdikçe çevresindeki Kasımpaşa mahallesi de gelişmeye başlamış ve hala devam eden Tersane-i Amire ile organik bir bağı kurulmuş.

1515’te ise Sultan I. Selim Tersane’yi Galata surlarından Kağıthane Nehri’ne kadar genişletmiş ve Osmanlı donanması için her tür ahşap gemi inşasına elverişli, “çeşm” (göz) adı verilen üstü kapalı kızaklar ilave edilmiş. Donanmanın merkez üssüyse Gelibolu’dan Haliç’e taşınmış. Hatta burası sayesinde İnebahtı Deniz Muharebesinde 170 gemisini kaybeden Osmanlı donanması Haliç tersanelerinde 5-6 ayı gibi bir sürede yepyeni bir filo inşa ederek kısa sürede kendini toparlamış ve Akdeniz’deki üstünlüğünü korumaya devam etmiş.

Uzun yıllar Osmanlı’nın denizlerdeki hakimiyeti de devam etmiş. Avrupalı güçlerle yaşadığı şiddetli çatışmalara rağmen, Akdeniz 17. yüzyılın büyük bölümünde “Türk gölü” olarak kalmış.

Osmanlı tarihinin en şaşaalı devlet törenlerinden bazılarına tanık olmuş bu yapılar. 1720de Sultan III. Ahmet’in dört oğlunun sünnet kutlamaları haftalarca devam ettiği; bu sırada Padişah’ın maiyetiyle beraber Aynalıkavak Sarayı’nda kaldığı ve Levni’nin Surname-i Vehbi minyatürlerinde tasvir edilen, su üzerindeki muhteşem gösterileri bu saraydan izlediği biliniyormuş. Yyani Osmanlı Halici dev bir sahne gibi kullanmış. Halk ile hanedanın birleştiği kutlamalar, mutluluklar hep burtada su üzerinde her iki yakada toplanan halk ile paylaşılmış. Lale Devri burada geçiyor...

III. Selim dönemine denk gelen 1773 tarihinde gemi yapımcıları, haritacılar ve donanma kaptanları yetiştirmek üzere tersane bünyesinde Mühendishane-i Bahri-i Hümayun (Deniz Mühendisliği Okulu) kurulmuş. Osmanlılar için çalışan yabancı gemi inşa mühendislerinin rehberliğinde Avrupa tarzında yeni gemiler inşa edilmeye başlanmış. 1805’te ise Sultan III. Selim’in modernizasyon hamleleri sırasında inşa edilen taş kızaklar (Valide Kızağı, Taşkızak ve Ağaçkızak), daha büyük kalyonların ve donanmanın ilk buharlı gemilerinin inşasına olanak sağlamış. Aynı yıl tersane bünyesinde 24 saat hizmet veren bir hastane ile ertesi yıl da bir tıp okulu kurulmuş.

Osmanlı devleti, 1827’de İngilizlerden ilk buharlı gemiyi satın aldıktan sonra; 1831-1839 yılları arasında Amerikalı gemi inşa mühendislerinin sağladığı bilgi birikimi ile Taşkızak’ta kendi gemilerini inşa etmeye başlamış. Demirden gemilerin gerektirdiği yeni inşa teknikleriyle beraber dökümhaneler ve büyük bacalarla ilk kez tanışan tersanelerin genel görünümü de değişmeye başlamış.

1821-1825 yılları arasında tersanede yerel mimarlar tarafından ikinci bir kuru havuz yapılmış ve o zaman dünyanın en büyük ahşap savaş gemisi ünvanını alan Mahmudiye kalyonu burada inşa edilmiş.

Sultan Abdülaziz döneminde ise deniz savaş teknolojilerinin yenilenmesine çok önem vermiş. Ancak onun dönemi hazinenin iflasıyla sona erince, modernize edilen donanma da Haliç’e çekilerek 1890’lara kadar çürümeye bırakılmış.

Buna rağmen tarihi olaylar yine burada yaşanmaya devam etmiş ve 1886’da Sultan II. Abdülhamit’in emriyle dünyanın ilk denizaltılarından ikisi alınmış ve montajları Taşkızak’ta yapıldıktan sonra denizcilik tarihinde su altında torpido ateşleyen ilk denizaltı olmuş.

Lozan Antlaşmasının ardındansa askeri önemini yitirmiş ve 1930’da Gölcük’e taşınılmış. Geride kalan tershaneler eski ihtişamına da bir daha kavuşamamıştı. 60’lı yıllarda yeni bir Galata Köprüsü’nün inşası büyük gemilerin Haliç’e girişini engellemiş ve tarihi donanma tersanelerinin gemi inşa kapasitesini kaybetmesine neden olmuş. Haliç sahili, 80’lerden sonra plansız şekilde gelişen sahil parklarıyla bir rekreasyon alanı oldu.

2001’de Camialtı ve Taşkızak tersaneleri şehrin çeperindeki yeni sanayi bölgelerine taşınırken, tarihi kızaklar ve binalar ülkenin sanayi mirasının bir parçası olarak koruma altında kaldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Marjinal, Ressam, Yasemin, Güzel, 16.Contemporary, Istanbul'da,
Yorumlar
AKTÜEL DERGİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 30.04.2021
Bugün
11° - 21°
Cumartesi
14° - 24°
Pazar
16° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı
aktüel dergisi, aktüel dergi, aktuel dergisi,ü aktuel dergi, aktueldergi, aktueldergisi, aktüel, dergi, magazin, sanat, haber, ödül, astroloji, bulmaca, güncel, istanbul, mekan, tanıtım, reklam, reklamcılık, yayın, yayıncılık.