​HOMAYOUN SHAJARİAN İLK KEZ İSTANBUL’DA

30 Kasım 2018
0 Haber Yorum

Müthiş gırtlak oyunlarıyla tanınan İranlı sanatçı Homayoun Shajarian (Hümayun Şeceryan), İstanbul 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında, 3 Aralık Pazartesi akşamı İstanbullu müzikseverlerle ilk kez CRR’de buluşacak. Konserde Shajarian’a Tahmoures ve Sohrab Pournazeri eşlik edecek.

İran’ın yaşayan en büyük seslerinden Mohammed Reza Shajarian’ın oğlu Homayoun Shajarian, ailesinden gelen ses mirasını başarılı şekilde taşıyan bir müzik adamı.
 
Sanatçı müthiş gırtlak oyunları ve büyüleyici sesi ile ülkemizde hatırı sayılır bir kitleye sahip.
 
Homayoun Shajarian müzisyen geleneği olan ailenin oğlu olarak 1975 yılında Tahran’da doğuyor. Babasının yönlendirmesiyle 5 yaşında ritm çalışmaya başlıyor ve ardından tombak öğreniyor. Tahran Müzik Konservatuvarı’na gittiği dönemde aynı zamanda kız kardeşiyle birlikte avaz dersleri alıyor.
 
İyi Söylemekten Önce İyi Duymak Önemli
 
Sanatçı klasik opera eğitimi almamakla birlikte, gerek babasıyla yaptığı çalışmalar, gerekse araştırmaları ve zamanla oluşan deneyimiyle ses eğitimini gerçekleştirmiş.
Shajarian’a göre her sanatçı gırtlağından kaç çeşit sesin çıkabileceğini bilmeli. Ona göre bunun farklı teknikleri var. Fakat ilk kural, dengeyi kaybetmeden, iyi ve doğru okuyabilmek için kulağın çok iyi duyması gerektiği.
 
Ses Egzersizlerini 14 Yaşından Beri Dağlarda Yapıyor
 
Homayoun Shajarian, kendi ses egzersizlerini dağlarda yapıyor. Henüz 14 yaşındayken, aralıklı evler yerini sık apartmanlara bırakmaya başlayınca babasıyla birlikte dağlara çıkmış. Shajarian, apartman dairelerinde ses egzersizi yapılamayacağını, bilinçaltının ister istemez ses seviyenizi düşüreceğini söylüyor. Ona göre bu eğitim için en iyi yer dağlar: Temiz havanın nefese faydası, dağa tırmanırken zorlanıldığı için nefesin sıkışması, yukarıya tırmandıkça oksijenin azalması sebebiyle nefesin zorlanması bunlar ses eğitimi olumlu etkileyen faktörler. En önemli yanı ise; dağda insanın sesini en son gücüne kadar kullanabilmesi.
 
Pers Vokal Geleneğine Katkı Sağladılar
 
Homayoun, geleneksel vokal geleneği üzerine çalışmalar gerçekleştiren babası Mohammed Reza Shajarian’ın çalışmalarına destek olmuş; gelenekselin dışında farklı ses usullerinin gelişmesine katkı sağlamış. Sanatçıya göre müziğin alt yapısında geleneksel mutlaka olmalı, fakat değişen zamanla birlikte üst yapıya farklı renkler eklenmeli.
 
1991'den beri Avrupa, İran ve Kuzey Amerika'daki konserlerde babasına eşlik eden sanatçı, pek çok toplulukla birlikte konserler vermeye devam ediyor.
 
Homayoun Shajarian, müzisyen ve ses eğitmeni Emre Yücelen’in sanatçıların ses analizlerini yaptığı kanalındaki yayın ve İran’da gerçekleştirdikleri röportajın ardından hayran kitlesini arttırmıştır.
 
Bilet Fiyatları: 110-80-50-40
 
 
İletişim: Sümeyra Gümrah Teltik / Basın Danışmanlığı / İBB Kültür Daire Başkanlığı / 05326093525 / 02123126319 / sumeyra.teltik@ibb.gov.tr
Zeynep Kaya / Basın Danışmanı / İBB Kültür Daire Başkanlığı / zeynephulya.kaya@ibb.gov.tr
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber