​Türkiye’nin İlk Kadın Başbakanı Tansu Çiller Madame Tussauds İstanbul’da

06 Mayıs 2019
0 Haber Yorum

250 yıllık geleneği gereği her merkezinde topluma mal olmuş kadın liderlere, kadın siyasetçilere ve ismi tarihe geçen kadın öncülere yer veren Madame Tussauds, İstanbul’daki merkezinde bulunan koleksiyonuna Türkiye’nin ilk ve tek kadın Başbakanı Tansu Çiller’i ekledi. Kadın liderlere her merkezinde önem atfeden Madame Tussauds’nun dünyadaki diğer merkezlerinde Kraliçe Elizabeth, Angela Merkel, Benazir Butto, Margaret Thatcher, Indira Gandhi, Hillary Clinton ve Theresa May gibi siyaset alanında öne çıkan ve lider olan kadınların figürleri bulunuyor.


 
250 yıllık geleneği gereği her merkezinde topluma mal olmuş kadın liderlere, kadın siyasetçilere ve ismi tarihe geçen kadın öncülere yer veren Madame Tussauds, İstanbul’daki merkezinde bulunan koleksiyonuna Türkiye’nin ilk ve tek kadın Başbakanı Tansu Çiller’i ekledi. Kadın liderlere her merkezinde önem atfeden Madame Tussauds’nun dünyadaki diğer merkezlerinde Kraliçe Elizabeth, Angela Merkel, Benazir Butto, Margaret Thatcher, Indira Gandhi, Hillary Clinton ve Theresa May gibi siyaset alanında öne çıkan ve lider olan kadınların figürleri bulunuyor.
 
250 yıllık tarihe sahip dünyaca ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds, İstanbul’daki merkezinde yer alan figürlerine bir yenisini daha ekledi. 1993-1996 yılları arasında Türkiye’nin ilk ve tek kadın Başbakanı olarak görev yapan, Türk ekonomist, akademisyen ve siyasetçi Prof. Dr. Tansu Çiller’in figürü 8 Mayıs Çarşamba günü Madame Tussauds İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşacak.
 
Prof. Dr. Tansu Çiller, Madame Tussauds İstanbul’da yer alacak figürü için duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Atatürk’ün açtığı yoldan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek kadın Başbakanı olmanın onuruyla dolu olarak Madame Tussauds’da balmumu figürü olan ilk kadın siyasi lider olmaktan mutluluk duydum. Burada simgelenen aslında kadının gücü olduğu kadar toplumumuzun bilgeliği ve ayırımsız kucaklayıcılığıdır. Beni benimseyerek örnek alan kız çocuklarının, beni evlatlarına örnek gösteren anne ve babaların samimi ve heyecanlı yaklaşımları bu inancımı pekiştirirken, siyasi yaşamıma ayrı bir anlam vermiştir. İnancım odur ki bu toplum ayırım yapmayan, bütünleştiren kucaklayıcılığı ve hoşgörüsü ile siyaset, iş, bilim, sanat ve diğer alanlarda, geleceğimizin gücü olacak daha nice evlatlar ve dünya liderleri yetiştirecektir.”
 
Figürün kostümü Tansu Çiller tarafından Madame Tussauds İstanbul’a hediye edildi
Tansu Çiller’in figürünün yapım süreci Londra’da bulunan ‘Merlin Magic Making’ stüdyosunda başladı. Öncesinde Tansu Çiller’in fotoğraf arşivi arasından kendisinin de onayıyla seçilen bir poz belirlendi. Tansu Çiller, figür üzerinde yer alan kostümünü, 1993 yılında Parti Genel Başkanı seçilip partisinin başında katıldığı ilk genel seçime yönelik çalışmalarında kullanılmış olması nedeniyle bizzat tercih etti ve kostümünü Madame Tussauds İstanbul’a hediye etti. Figür için yaklaşık 150 kg balmumu kullanılırken ortalama saç ve kaş ekimi birebir gerçek insan saçı olan saç telleri tek tek figüre dikildi ve dikimin ardından saçlar yıkanıp şekillendirildi. Gerçekçi bir görünüm ve renk kazandırmak için ten rengi fotoğraflar üzerinden yağlı boya ile birebir çalışıldı. Yalnızca gözleri boyamak 15 saat alırken, elle yapılan bu boyama tam olarak Tansu Çiller’in göz rengini ve göz özelliklerini yansıttı. Ayrıca her bir ben, leke, çil farklı tonlarda yaklaşık 20 farklı renk kullanılarak boyandı ve en küçük ayrıntısı için titizlikle çalışıldı.
 
Figür fotoğraflar üzerinden çalışılarak hazırlandığı için arşiv taraması ve figürün yapımında kolaylık sağlayacak fotoğrafların seçimi için yoğun ve özenli bir çalışma yürütüldü. Çiller’in saç, makyaj gibi fiziksel özelliklerinin yanı sıra bir politikacı olarak öne çıkan yüz ifadesi, duruş ve tavrının da figüre yansıtılması için sanatsal açıdan yoğun efor gerektiren titiz bir çalışma gerçekleştirildi.
Madame Tussauds İstanbul, sinema, spor, müzik, siyaset gibi her bir tematik alanında en az bir kadın öncünün yer almasını önemsiyor. Açılışından bugüne siyasi liderler arasında henüz kadın bir figüre yer vermeyen merkez, Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı Tansu Çiller ile liderler alanındaki bu boşluğu tamamlıyor.
 
Basın Bilgi:
Dünyanın Yıldızı Madame Tussauds İstanbul’da…
Madame Tussauds İstanbul’da yer alan tarih, kültür sanat, spor ve eğlence dünyasından 60’ın üzerinde figür arasında Mustafa Kemal Atatürk, Tansu Çiller, Mevlana, Angelina Jolie, Brad Pitt, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Justin Bieber, Beyonce, Michael Jackson gibi isimler yer alıyor. Ziyaretçiler bu ünlü isimlerin figürlerini yakından incelerken Messi’ye çalım atıp, Kıvanç Tatlıtuğ’la yan yana oturacakları, Michael Jackson’ın kostümünü giyip ünlülerle fotoğraf ve videolar çekecekleri bir eğlence fırsatı yakalıyor. Madame Tussauds İstanbul’da ziyaretçiler yıldızlara dokunmanın heyecanını yaşıyor, farklı zamanlarda farklı coğrafyalarda yaşamış olan ünlüleri bir arada görme fırsatına sahip oluyorlar. Madame Tussauds İstanbul’da güzel bir gün geçirmek isteyenler ayrıntılı bilgiye  https://www.madametussauds.com/istanbul/tr/biletler/ adresinden ve www.biletix.com ’dan ulaşabilir.
 
 
Merlin Entertainments hakkında:
MERLIN ENTERTAINMENTS plc, konum bazlı, aileye yönelik eğlencede öncü isimdir. Avrupa'nın 1 numaralı ve dünyanın ikinci en büyük ziyaretçi etkinlik alanı işletmecisi olan Merlin, bugün 25 ülkede ve 4 kıtada 122 eğlence merkezi, 15 otel/6 tatil köyü işletmektedir. Şirket, dünyaca tanınmış, global ve yerel markaları, yöneticilerinin ve 26.000'den fazla çalışanının bağlılığı ve tutkusu ile dünya çapında yaklaşık 63 milyon ziyaretçiye unutulmaz ve tatmin edici deneyimler sunmayı amaçlamaktadır.
Merlin'in eğlence merkezleri arasında SEA LIFE, Madame Tussauds, LEGOLAND®, Dreamworks Tours SHREK’s Adventure, The London Eye, Dungeons, Gardaland, LEGOLAND® Discovery Centres (Keşif Merkezleri), Alton Towers Resort, Warwick Castle, THORPE PARK Resort, Blackpool Tower, Heide Park Resort, Sidney Tower Eye ve SKYWALK bulunmaktadır. Hepsi de farklı, ilgi çekici ve yenilikçi - ve gelecekte büyük bir büyüme bir potansiyeli olan markalar. Daha fazla bilgi için www.merlinentertainments.biz sayfasını ziyaret edin.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber