​USTA VE ÇIRAKLARIN ESERLERİ AYNI SERGİDE

27 Mayıs 2019
0 Haber Yorum

Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi usta ve çıraklarının eserlerinden oluşan Mavi sergisi açıldı. Küçükçekmeceli sanatseverler sergiye büyük ilgi gösterdi.

MAVİ SERGİSİNE BÜYÜK İLGİ
Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen sergi açılışına, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi başta olmak üzere yüzlerce sanatsever katıldı. Küçükçekmece  Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi öğrenci ve hocalarının 200 eserinden oluşan sergide, sanat tarihinin kadim rengi mavi ve tonları işlendi. 
 
"SANATIN İLERİ GİTMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIM"
 
Sergi açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, "Altı yıldır gelişerek devam eden bir sergi olmasından dolayı çok memnunum. Eseri bulunanları emeklerinden dolayı çok tebrik ediyorum ve bu başarılarından dolayı kutluyorum. Ben de sanatın daha ileriye gitmesi için elimden geleni yapacağım. Bundan sonra daha geniş kapsamlı daha ileride bir sanat anlayışı ile sergilerde buluşacağız" dedi. 
 
"MAVİ İLE BAĞIMIZ ÇOK DAHA DERİN"
 
Geleneksel Sanatlar Akademisi Yöneticisi Hakan Dağlı ise, "Sergimizin konusu mavi. Orta Asya'dan Anadolu topraklarına, günümüze kadar gelen süreci ele aldık. Orta Asya'da halı , kilimde kullanılan mavi Anadolu'da önce Çini'de, sonrasında ise resim, yazma eserler gibi her türlü alanda yer almış.  Sanatçılar mavinin her tonunu, özellikle turkuaz, kullanmıştır. Biz mavi rengin kadim olduğunu  ve bizimle çok  daha derin bir bağı olduğunu anlatmak istedik" diye konuştu. 
 
"BÖYLE SERGİLER BİZE ŞEVK VERİYOR"
 
Sergide eseri bulunan akademi öğrencisi, Gülçin Dizdaroğlu, "Elinden gelenin en iyisi yapılarak bugünlere geliniyor. Her sene bir serginin burada yer alması bize şevk veriyor" dedi. Ayten Kurgan ise, "Burada son senem olduğu için bizi bugünlere getiren üstatları ve bize emek veren hocalarımız yad etmek istedim. Bu nedenle soy ağacı çalışması yaptım" diyerek memnuniyetini dile getirdi.
 
Küçükçekmece Geleneksel Sanatlar Akademisi Eğitmenleri Taner Alakuş, Latife Aktan Özel ile Semih İrteş de katkılarından dolayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi' ye teşekkür ederek;  sergide eseri bulunan öğrencileri tebrik etti. 
 
Ebru, desen tasarımı, hat, cilt, tezhip, minyatür, ince kağıt oymacılığı, çini ve kaligrafi gibi eserlerin yer aldığı sergi, 30 Haziran’a kadar CKSM'de ziyaret edilebilir. 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber