16. Üniversiteler Halk Dansları Şenliği’ne yoğun ilgi!

08 Mayıs 2018
0 Haber Yorum

41 Üniversiteden 45 takımın katılımıyla 16. Üniversiteler Halk Dansları Şenliği’nde izleyicilerin beğenisine, hakemlerin taktirine sunuldu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonun organize ettiği etkinlikte Ülkemizin dört bucağından biri birinden kıymetli Halk Oyunları Takımları hünerlerini sergilediler.Halk Dansları içeriğinde bulunan kültür unsurları yönüyle Türk Toplumunu birbirine bağlayan en önemli kültürel fenomenlerden birisi. Geçmişten bu güne köprü kuran geleneksel giyim ve kuşam, geleneksel müzik ve geleneksel beden devinimlerinin muhteşem uyumu ve birlikteliği Halk Dansları, Ülkemizin her yöresinde, o yörelerin iklimi, çoğrafyası tarihi ve insanın bunlarla etkileşiminden esinlenerek farklı kimlikler ve karakterler kazanmış birer sosyal – Kültür abidesi oyunlar…

            İşte bu zengin kültür birikimi 23-29 Nisan 2018 tarihlerinde 41 Üniversiteden 45 takımın katılımıyla 16. Üniversiteler Halk Dansları Şenliği’nde izleyicilerin beğenisine, hakemlerin taktirine sunuldu. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonun organize ettiği etkinlikte Ülkemizin dört bucağından biri birinden kıymetli Halk Oyunları Takımları hünerlerini sergilediler.

            Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Prof. Dr. Kemal Tamer’in başkanlığında farklı branşlarda faaliyet yürüten 67 kuruldan oluşuyor. Bu kurullardan biri Halk Oyunları Teknik Kurulu. 16.Üniversiteler Halk Dansları Yarışmasında görev alan Doç. Dr. Zinnur Gerek, Doç. Dr. Alparslan ÜNVEREN, Öğr. Gör. Fahri ÇEPİK ve Cüneyt BEKAR tarafından koordine edildi.
Organizasyon kurulu ise Öğr. Gör. Mustafa BALÇIN, Demir ERNEZ, Doğan YILDIZ, Emrah YAZAR ve Ayberkhan AYDEN ‘ den oluşmaktaydı. Yarışmadaki performanslar Türkiye Halk Oyunları Federasyonu tarafından görevlendirilen Aydın BÖRÜ, Behçet YILDIRIM, Gülay ŞENGÜL, Neşe BAŞKIROĞLU, Nurettin BODUR, Esat KARACAN, Bayram YILDIZ, Serhat TURA, Şeref ÖNGÜNER, Gül Mehmet AKKAYA, Özay YOLCU, Özgür SİREAY, Bülent İLÇİN, Hakan UYSAL ve Baş Hakem Prof. Dr. Kamile PERÇİN AKGÜL,  tarafından değerlendirildi.  Antalya Lara Kervansaray Otelde bir şenlik atmosferinde gerçekleşen 16. Üniversiteler Halk Dansları yarışmasında Çeşitli Üniversitelerden Yarışamaya iştirak eden 2067 öğrenci 7 gün boyunda ülkemizin kadim kültürel değerleri etrafında birleşti.
 
Geleneksel Dalda yapılan Halaylar grup elemelerinde Cumhuriyet Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Siirt Üniversitesi. Diğer Türler grup elemelerinde Giresun Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, dereceye girerek Final Yarışmalarına katılmaya hak kazandı. Stilize dalda yapılan Halaylar grup eleme yarışmasında Gaziantep Üniversitesi, Siirt Üniversitesi, Yüzüncü yıl Üniversitesi ve Bozok Üniversitesi Diğer Türler grup elemelerinde On dokuz Mayıs Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Trakya Üniversitesi ve Dumlupınar Üniversitesi Final Yarışmalarına girmeye hak kazandı.

            Düzenlenen final yarışmalarında Türkiye’nin her yöresinden birbirinden değerli takımların katılımlarıyla  bir görsel ve işitsel şölen atmosferi gerçekleşti. Hakemlerin değerlendirmekte büyük  zorluklar  yaşadığı yarışmalar sonucunda Geleneksel Dalda 1.Dicle Üniversitesi, 2.Atatürk Üniversitesi, 3.Cumhuriyet Üniversitesi ve 4. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Stilize Dalda 1.Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 2.Yıldız Teknik Üniversitesi, 3.Trakya Üniversitesi ve 4.On Dokuz Mayıs Üniversiteleri Türkiye derecelerine girerek madalyalarını almaya hak kazandı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber