ANNELERİMİZ İÇİN GELİN SEVGİYİ HAK ETTİĞİ YERE KOYALIM.

08 Mayıs 2015
0 Haber Yorum

Her yıl olduğu gibi bu yılda anneler günü büyük bir coşkuyla kutlanacak, yılın anneleri seçilecek, hediyeler verilecek, konuşmalar yapılacak, yazılı ve görsel basında kocaman puntalarla, annelere övgüler yazılacak. Gerçekten kahraman anneler ise bu arada unutulup inşallan bir kenara bırakılmayacak!

Bir kısım annelerin eli bile öpülmeden telefonla aranacak, şehit annelerinin ise yürekleri yanacak, hele hele annelerine bir çiçek bile alamayan çocukların içleri sızlayarak göz yaşı akıtacak.Kısacası her yıl olduğu gibi bu yılda,  bu ne yaman çelişki dedirten cinsten bir anneler günü yaşanacak.
        Yahu diğer günlerden, farklı kılan nedir,  anneler gününü, aranmaları hatırlanmaları için yılın bir günümü seçilmesi gerekir. Ve üçyüzatmışbeş gün içerisinde bir gününün anneler günü diye hatırlatılması, nasıl bir şeydir, hala bunu hiç anlamış değilim. Sanki o gün anneler hiç şiddete maruz kalmıyacak, hayırsız evlatları tarafından veya eşleri  tarafından kötü muamele görmüyecek, hatta  özel bir davranış içinmi girilecek.
        Annelerimiz ve anne adayı kızlarımıza uygulanan şiddet karşısında nasıl bir geleceğin annesi  tasavvur etmeliyiz bunu izah eden var mı acaba diye hep merak ettim durdum.
       İşte anneler için yapılması gereken en güzel şey; yılın bir gününü değil en küçük zaman diliminin bile anneler günü olarak hatırlanmasını sağlayarak, onları bir an bile unutulmadıklarını hissetttirmek daha doğru değil mi.
Ve yılın bir günü onlar için gün olarak kutlanmaktan öte bayram olmalıdır ,Yani anneler  günü değil.. Alınması gerekiyorsa tabii ki hediyelerde alınmalıdır,  yılda  bir gün değil ,gönülden geçen en güzel değerlerle.
İnternet ortamında annelerimize olan sevgimizi paylaşmak yerine onlarla aynı ortamda olmanın mutluluğunu yaşamak önemli olmalıdır, ve adeta annemize yapamadıklarımızı,  ve vicdan azabını paylaşmak internettte paylaşmak yerine, yaşadığımız mutluluklar örnek olmalı, paylaşmak için bizlere. Ve onlar aramızdan ayrıldıktan sonra asla unutulmamalıdır, topluma örnek olan yaşantıları ile.
        Şaşırmamak elde değil, hala kadınlarımız ve annelerimiz için neler yaptığımızı değil neler yapamadığımızı sorgulayamıyoruz bile.  Bir annenin evladı için neler yapabildiğini veya yapabileceğini  doğru bir şekilde anlatmakta güçlük çekiyoruz. Ve sonucunda birçok olumsuzluklar!
        Sivil toplum kuruluşlarının,Annelerle ve kadınlarla  ilgili yaptığı çalışmalarda yetersiz kalmaktadır. Devletin ilgili birimlerinin başta kadına ve kızlarımıza uygulanan şiddet karşısında daha fazla yaptırım uygulaması ve çıkarılan kanunların bir an evvel devreye girmesi gerekir. Ve genel anlamda yani anneler ve şiddet konusu, okullarda eğitim olarak verilmeli.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber