ANNEME ve BÜTÜN ANNELERE

09 Mayıs 2015
0 Haber Yorum

Ümit Karaman Çok güzel sözcükler ve dizeler yazılmıştır, anneler için, hatta hadislerde bile cennetin annelerin ayakları altında olduğu ifade edilir.

Ana gibi yar olunamayacağını da bütün dünya bilir ve buna rağmen biz o annelere çocuklarının gözleri önünde şiddet uygulamaktan bir türlü vazgeçmeyen insanlar görürüz, kendilerince hep masumdurlar, o yetmezmiş gibi anne adayı genç kızlarımızda nasibini alır bu olumsuzluklardan. Toplum olarak zaman zaman çaresiz kalırız, bu annelere ve anne adayı kızlarımıza yapılanlar dan. Sonra da, annelerimize yılın bir gününü bahşederiz çok özelmiş gibi. Bütün hayatlarını çocuklarına ve yuvalarına adayan annelere sadece bir gün yani 24 saat belki oda değil hediye verilene kadar bir anneler günü sunarız, zaman zaman, merasim de düzenleriz göze hoş görünsün diye. Oysa ana rahmine düştüğümüz andan itibaren, hayatımızın son anına kadar yanımızda olan analarımıza tüm olumsuzluk ve çelişkilerin yaşandığı, anneler gününü reva görürüz nedense. Ne kadar yazsak ve ne kadar söylesek te hep aynı şeylerin etrafında döner dururuz. Sevmenin ve onlara sunulan saygının boyutunun değiştiğini görürüz. Değil onları sağken ziyaret etmenin, ve her an onların sıcak nefesini hissetmek şöyle dursun, bir telefonun yeterli olduğunu hatırlar veya internet ortamında kısa bir görüşmenin kabul göreceği düşüncesiyle, tatil için çıkarız yola hemen, bayram seyran dinlemeden. Sonrada sağken kıymetinizi bilmediğimiz analarımız ve babalarımız için yine internet ortamında adeta günah çıkarırcasına paylaşırız onları ve yine onlarla ilgili yazıları, resimleri ve anıları.. Bu ne yaman çelişkidir. Oysaki sağken beraber yaşanılan mutlulukları paylaşmak dururken, bunlarla kendimizi kandırmak, zor hem de çok zordur.
       Bazen de anneleri için, her fedakarlığı yapan evlatları da düşünüyorum, zaman zaman bir demet çiçek bile alamayan çocuklar, inanın annelerinizin sizleri yanında hissetmesi değil, bir demet çiçek binlerce demet çiçekten daha fazla anlam taşımaktadır. Onlar için, üzülmeyin pahalı ve süslü hediyeler alamadığınız için. Bir kıta şiir ve bir güzel söz bedavadır, sunmanız için.  Sizin gibi çocuklara,  anneleriniz için benden de bedava bir hediye .(canım annecim, seni uzaktan değil, yürekten seviyorum ve yılda bir gün değil, günün en küçük zaman diliminde bile unutmadan seviyorum.) demeniz onlar için yeterli gelecek. Çok genç yaşta kaybettiğim annemi anlatmak istiyorum; yaklaşık 20 yıl yatalak yattıktan sonra 46 yaşında kaybettiğim ms hastası annem ve doktorların nerdeyse ömrü için zaman biçtikleri annem evlatlarının sevgisi ve annelik iç güdüsüyle nerdeyse 20 yıllık bir yaşam. Kendisiyle beraber olmanın mutluluğunu yaşayan kardeşim, ablam ve babam huzurluyuz, onu mutlu kılmak için yaptıklarımızla yanımızda olan eş ve dostlarımızla. O kadar hızla geçen hastalığı sürecinde bana annenin yüceliğini ifade eden yaşadığımız bir olayı anlatmak istiyorum.
       _Her zamanki gibi birazcık, tekerlekli sandalyesine bindirip, dolaştırmak istedim. Evimize yakın bir yeşilliğin, önünde durduk. Bana canım oğlum sizi çok mu sıkıyorum, keşke yürüye bilsem de be sizi sırtımda taşısam dedi. Çok hem de üzüldüm, ve o an çaresizlik içinde durdum kaldım. Benim o dalgınlığımdan yararlanan annem çok az kuvveti kalan elinle kendini bir hışımla arabadan atmaya çalışırken arabayla beraber yuvarlandı. Kardeşimle yanına gittiğimizde ise bizi çok daha üzen şu kelimeleri fısıldamıştı. Daha fazla size yük olmak istemiyorum, yarın öbür gün kuracağınız yuva için engelim artık yaşamak istemiyorum! Anladığım. tek şey sakat olduğum için evlenmezler veya böyle bir annenin evladına kim kız verir ki düşüncesi idi. Her şeye rağmen evlendim ve kendisiyle beraber vefat edene kadar oturdum, işte bu bana yetti.   İşte anne evet annem canım annem, sen yaşasaydın inan ne bu can nede bu yürek senden vaz geçmezdi, şimdi kalabalık bir aile olduk ve inan herkesin yüreğindesin. Çocuklarımın hatta torunum demirhan ümitin bile.dilindesin içindesin.
Hala anneler günü ile ilgili kendime bir çok soru sormama rağmen içinden çıkmakta zorlanıyorum bazen.
Hangi anneler gününden sağlıklı bir şekilde bahsede biliyoruz ki. Hediyeler verilerek bir güne sığdırılan anneler gününden mi  kadına şiddetten ve vahim sonuçlarından uzak bir anneler gününden mi ? 
Bunları yazarken kendilerini anne zannedenleri değil,  YÜREKLERİ SEVGİ DOLU  ANNELERİ düşündüm. ANNEMİ ve tüm fedakar anneleri düşündüm.ve bu dünyadan olmayan ve onlar için bir şeyler  yapılamayan anneleri düşündüm.
VE ANNELER, HEDİYELERLE YÜCELTİLEN VARLIKLAR  DEĞİL,YÜREKLERDE YEŞERTİLEN SEVGİLERE LAYIKTIR, DİYE DÜŞÜNDÜM.  HER ŞEYE RAĞMEN GÜNÜN EN KÜÇÜK ZAMAN DİLİMİN DE UNUTULMAMALARI  DİLEĞİYLE ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber