Cemiyet Hayatının Saygın İş Adamı Mehmet Nuri

29 Aralık 2015
0 Haber Yorum

Röportaj: Osman İslam – Filiz Koç Cemiyet hayatının saygın işadamlarından Mehmet Nuri Kuriş’ın Yüksek Divan Başkanlığını yaptığı Büyük Kulüp’te 29 Mart’ta başkanlık için seçim heyecanı başladı. Seçimde iki başkan adayı yarışacak. Biri, şu anki başkan Duran Akbulut, diğeri de ünlü işadamı Mehmet Nuri Kuriş. 1882 yılından bu yana faaliyet gösteren Büyük Kulübün Başkanlığı için yarışan Kuriş ile projelerini, hedeflerini ve seçimi konuştuk.


Büyük Kulüp'ün yenilenen tüzüğü gereği seçilen başkan sadece 2 dönem görev alabiliyorken, 19 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Duran Akbulut da, yeni kurala göre tekrar aday olduğunu açıkladı. Yönetimde 8000 üyeyle birlikte çalışmak istediğini ifade eden Mehmet Nuri Kuriş, Kulüp'te artık bir devrin sonuna geldiklerini ve gelişen Türkiye'ye yakışan bir Büyük Kulüp için aday olduğunu söyledi.
Mevcut Yüksek Divan Başkanlığı'nı yürüten Mehmet Nuri Kuriş, gerçekleşecek kongrede aday olduğunu belirterek başkan seçildiği takdirde yapacaklarını Genel Yayın Yönetmenimiz Osman İslam ve muhabirimiz Filiz Koç’a anlattı.
 
Kadıköy Çiftehavuzlar’daki evinde ekibimizi ağırlayan Mehmet Nuri Kuriş ve eşi Gülay Kuriş’in  Büyük Kulüp için projelerini heyecanla dinledik. İşte soru ve cevaplarımız:
 
BÜYÜK KULÜBÜN İLKELERİ NELER OLACAK?
Ulu Önder  Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ilkelerine ve değerlerine bağlı kalarak Büyük Kulüp yönetim heyecanımızı sürdüreceğiz.
 
KÖŞK’ÜN KULLANIM ŞEKLİ NASIL OLACAK?
1882 yılında kurulan Büyük Kulüp, 1967 yılında şimdiki Çiftehavuzlar adresine taşındı. Zamanında Celal Bayar’ın yazlık evi olan köşk, Büyük Kulüp yazlık tesisleri olarak kullanılmaya başlandı. Mimari ve tarihi yapısıyla önem taşıyan Büyük Kulüp köşküne artık hak ettiği değeri vermek ve kültürel geçmişimize sahip çıkmak için köşkümüzü Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı, kütüphane ve müze olarak kullanacağız.
 
 
BÜYÜK KULÜP’TE BAŞKAN OLMAK NASIL BİR TUTKU?
Büyük Kulüp, çok sosyal özellikleri olan bir sivil toplum örgütü, her devirde gündemde olan  bir büyük  dernek. Kurucuları arasında devlet başkanları, sadrazamlar ve Fransız işadamları var. Ben de 17 yaşımdan beri oradayım. Gerçi yaşım tutmuyor diye bir müddet üye olamamıştım, eşim dostumla gidip gelmiştim, ama üye numaram gene de 900. Şimdi 8 bin üyeye ulaşıldığına göre göre, ben eskilerdenim, orada büyüdüm, benim ailem orası.
 
ÜYE SAYISININ ARTIŞI KALŞİTEYİ DÜŞÜRDÜ MÜ?
Üye sayısındaki artış 1996'dan itibaren yaşanan bir şey. Ondan evvel insanlar Büyük Kulüp'ü duyarlar, ama içeri girmeye cesaret edemezlerdi. 1996'dan itibaren üyelikte herhangi bir standart ve kısıtlamaya gidilmediğinden Büyük Kulüp hücuma uğradı. 50 bin lira aidatı veren herkes üye oldu. Oysa buna bir sınır getirmek lazım. Yani sadece ölen üyelerin yerine üye almak lazım. Yoksa kalite gitgide daha da düşer. Bunu önleyemezsiniz. Büyük Kulüp aslına uygun işletilmeli.’
 
NEDEN ‘DURAN DEĞİL KOŞAN BAŞKAN’ SLOGANIYLA ÇIKTINIZ?
‘Duran değil koşan Başkan’ sloganıyla yola çıkmamın tek nedeni köklü değişiklikler yapmak. Gençlerimize iş istihdamı sağlamak, sportif faaliyetlere önem vermek ve Büyük kulübü aslına ve amacına uygun çalıştırmak.
OTOPARK SORUNUNU NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?
‘Büyük Kulüp Üyelerinindir’  sloganı da bana aittir. Üyelerimiz öncelikle her imkanda yararlanmalı diye düşünüyorum. Dışardan birilerine düğün için verilip saat akşam 18,00’de havuzun boşaltılması üyelerimize yapılan bir haksızlıktır. Hafta içi ve sadece üyelerimizin düğünlerine tahsis edeceğiz. Tesis üyeliklerini tek kartta toplayarak üyelerimize kolaylık sağlayacağız. Mesela en büyük sorumuz olan otopark sorununu yakındaki bir okulla anlaşarak çözeceğiz.
 
YEMEK FİYATLARINI DÜŞÜRECEK MİSİNİZ?
Kulüpte çok pahalı olan yeme içme fiyatlarını birçok alanda yarı yarıya düşüreceğiz. Yemeğin yanında çaya bile para alınan bir anlayış olamaz. Burada üyelerimiz gönül rahatlığıyla yemek yemeli, misafirini ağırlayabilmeli.
GENÇLER ÇİN PROJELERİNİZ NEELR?
Özellikle gençlerimize çok önem veriyoruz. Öğrencilerimize verdiğimiz bursları artıracağız ve yeni kaynaklar yaratacağız. Onların sağlıklı bir ortamda spor yapmaları ve eğlenmeleri için yeni alanlar açacağız. Mesela tenis kortu üyelerimize ve çocuklarına hizmet verecek Tenis Akademisi’ni kuracağız.
KIZILAY İLE ORTAK ÇALIŞMA YAPACAĞIZ
Eşim Gülay Kuriş Kızılay Kadın Kolları başkanıdır. Onunla zaten deprem zamanı da çok büyük yardım kampanyaları yaptık. Eşim, 1999 yılında Büyük Kulübün Kadın Kolları Başkanı idi. Onun sayesinde kulüpte büyük bir kampanya başlattık ve önemli yardımlar gerçekleştirdik.  Yani Büyük Kulüp aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde de yer almalıdır. Sadece kendi bünyesindeki insanlara değil yoksul kimselere de el atmalıdır.
İKİNCİ BAHAR YAŞAM KOMPLEKSİ
Üyelerimiz olan büyüklerimize evlerinde ya da bizim kuracağımız özel komplekste hizmet vereceğiz. Çünkü belli bir yaştan sonra insanlar çocuklarının yanına bile sığmayabiliyorlar. Bunun Avrupa’daki örneklerini de gördüğüm için böyle bir proje geliştirdik. Sağlıklarında yanımızda olan insanların yaşlılıklarında da biz yanında olmalıyız diye düşünüyorum.
AVRUPA YAKASINA LOKAL AÇACAĞIZ
Büyük Kulüp sadece Anadolu yakasında hizmet veren birt dernek olmaktan çıkarııp Avrupa yakasında da hizmet vermesini sağlayacağız. Çünkü üyelerimizin çoğu Avrupa yakasında. Onların da orada bir lokalde toplanıp hizmet üretmelerini sağlamalıyız.
 
Mehmet Nuri Kuriş kimdir?
1948 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Nuri Kuriş, Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdikten sonra İngiltere’de London School Of Economics’de iş idaresi üzerine ihtisas yaptı. İngilizce bilen ve İstanbul’da uzun yıllardır sanayi ve ticaretle uğraşan Mehmet Nuri Kuriş, Kuriş Ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi. 7 yıl boyunca Kızılay Beşiktaş Şubesi Başkanlığı yapan Kuriş, 2005 yılından bu yana da aynı zamanda Anadolu Yakası Kereste Kooperatifi (KEYAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapıyor. Gülay Kuriş ile evli olan, üç çocuk babası Kuriş, 1967 yılında 900 numaralı üye olarak girdiği Büyük Kulüp’te 2011 yılından beri de Yüksek Divan Başkanlığı görevini yürütüyor.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber