Ana Sayfa > RÖPORTAJ

Cemiyet Hayatının Saygın İş Adamı Mehmet Nuri
29 Aralık 2015
Röportaj: Osman İslam – Filiz Koç Cemiyet hayatının saygın işadamlarından Mehmet Nuri Kuriş’ın Yüksek Divan Başkanlığını yaptığı Büyük Kulüp’te 29 Mart’ta başkanlık için seçim heyecanı başladı. Seçimde iki başkan adayı yarışacak. Biri, şu anki başkan Duran Akbulut, diğeri de ünlü işadamı Mehmet Nuri Kuriş. 1882 yılından bu yana faaliyet gösteren Büyük Kulübün Başkanlığı için yarışan Kuriş ile projelerini, hedeflerini ve seçimi konuştuk.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Büyük Kulüp'ün yenilenen tüzüğü gereği seçilen başkan sadece 2 dönem görev alabiliyorken, 19 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Duran Akbulut da, yeni kurala göre tekrar aday olduğunu açıkladı. Yönetimde 8000 üyeyle birlikte çalışmak istediğini ifade eden Mehmet Nuri Kuriş, Kulüp'te artık bir devrin sonuna geldiklerini ve gelişen Türkiye'ye yakışan bir Büyük Kulüp için aday olduğunu söyledi.
Mevcut Yüksek Divan Başkanlığı'nı yürüten Mehmet Nuri Kuriş, gerçekleşecek kongrede aday olduğunu belirterek başkan seçildiği takdirde yapacaklarını Genel Yayın Yönetmenimiz Osman İslam ve muhabirimiz Filiz Koç’a anlattı.
 
Kadıköy Çiftehavuzlar’daki evinde ekibimizi ağırlayan Mehmet Nuri Kuriş ve eşi Gülay Kuriş’in  Büyük Kulüp için projelerini heyecanla dinledik. İşte soru ve cevaplarımız:
 
BÜYÜK KULÜBÜN İLKELERİ NELER OLACAK?
Ulu Önder  Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet ilkelerine ve değerlerine bağlı kalarak Büyük Kulüp yönetim heyecanımızı sürdüreceğiz.
 
KÖŞK’ÜN KULLANIM ŞEKLİ NASIL OLACAK?
1882 yılında kurulan Büyük Kulüp, 1967 yılında şimdiki Çiftehavuzlar adresine taşındı. Zamanında Celal Bayar’ın yazlık evi olan köşk, Büyük Kulüp yazlık tesisleri olarak kullanılmaya başlandı. Mimari ve tarihi yapısıyla önem taşıyan Büyük Kulüp köşküne artık hak ettiği değeri vermek ve kültürel geçmişimize sahip çıkmak için köşkümüzü Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı, kütüphane ve müze olarak kullanacağız.
 
 
BÜYÜK KULÜP’TE BAŞKAN OLMAK NASIL BİR TUTKU?
Büyük Kulüp, çok sosyal özellikleri olan bir sivil toplum örgütü, her devirde gündemde olan  bir büyük  dernek. Kurucuları arasında devlet başkanları, sadrazamlar ve Fransız işadamları var. Ben de 17 yaşımdan beri oradayım. Gerçi yaşım tutmuyor diye bir müddet üye olamamıştım, eşim dostumla gidip gelmiştim, ama üye numaram gene de 900. Şimdi 8 bin üyeye ulaşıldığına göre göre, ben eskilerdenim, orada büyüdüm, benim ailem orası.
 
ÜYE SAYISININ ARTIŞI KALŞİTEYİ DÜŞÜRDÜ MÜ?
Üye sayısındaki artış 1996'dan itibaren yaşanan bir şey. Ondan evvel insanlar Büyük Kulüp'ü duyarlar, ama içeri girmeye cesaret edemezlerdi. 1996'dan itibaren üyelikte herhangi bir standart ve kısıtlamaya gidilmediğinden Büyük Kulüp hücuma uğradı. 50 bin lira aidatı veren herkes üye oldu. Oysa buna bir sınır getirmek lazım. Yani sadece ölen üyelerin yerine üye almak lazım. Yoksa kalite gitgide daha da düşer. Bunu önleyemezsiniz. Büyük Kulüp aslına uygun işletilmeli.’
 
NEDEN ‘DURAN DEĞİL KOŞAN BAŞKAN’ SLOGANIYLA ÇIKTINIZ?
‘Duran değil koşan Başkan’ sloganıyla yola çıkmamın tek nedeni köklü değişiklikler yapmak. Gençlerimize iş istihdamı sağlamak, sportif faaliyetlere önem vermek ve Büyük kulübü aslına ve amacına uygun çalıştırmak.
OTOPARK SORUNUNU NASIL ÇÖZECEKSİNİZ?
‘Büyük Kulüp Üyelerinindir’  sloganı da bana aittir. Üyelerimiz öncelikle her imkanda yararlanmalı diye düşünüyorum. Dışardan birilerine düğün için verilip saat akşam 18,00’de havuzun boşaltılması üyelerimize yapılan bir haksızlıktır. Hafta içi ve sadece üyelerimizin düğünlerine tahsis edeceğiz. Tesis üyeliklerini tek kartta toplayarak üyelerimize kolaylık sağlayacağız. Mesela en büyük sorumuz olan otopark sorununu yakındaki bir okulla anlaşarak çözeceğiz.
 
YEMEK FİYATLARINI DÜŞÜRECEK MİSİNİZ?
Kulüpte çok pahalı olan yeme içme fiyatlarını birçok alanda yarı yarıya düşüreceğiz. Yemeğin yanında çaya bile para alınan bir anlayış olamaz. Burada üyelerimiz gönül rahatlığıyla yemek yemeli, misafirini ağırlayabilmeli.
GENÇLER ÇİN PROJELERİNİZ NEELR?
Özellikle gençlerimize çok önem veriyoruz. Öğrencilerimize verdiğimiz bursları artıracağız ve yeni kaynaklar yaratacağız. Onların sağlıklı bir ortamda spor yapmaları ve eğlenmeleri için yeni alanlar açacağız. Mesela tenis kortu üyelerimize ve çocuklarına hizmet verecek Tenis Akademisi’ni kuracağız.
KIZILAY İLE ORTAK ÇALIŞMA YAPACAĞIZ
Eşim Gülay Kuriş Kızılay Kadın Kolları başkanıdır. Onunla zaten deprem zamanı da çok büyük yardım kampanyaları yaptık. Eşim, 1999 yılında Büyük Kulübün Kadın Kolları Başkanı idi. Onun sayesinde kulüpte büyük bir kampanya başlattık ve önemli yardımlar gerçekleştirdik.  Yani Büyük Kulüp aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde de yer almalıdır. Sadece kendi bünyesindeki insanlara değil yoksul kimselere de el atmalıdır.
İKİNCİ BAHAR YAŞAM KOMPLEKSİ
Üyelerimiz olan büyüklerimize evlerinde ya da bizim kuracağımız özel komplekste hizmet vereceğiz. Çünkü belli bir yaştan sonra insanlar çocuklarının yanına bile sığmayabiliyorlar. Bunun Avrupa’daki örneklerini de gördüğüm için böyle bir proje geliştirdik. Sağlıklarında yanımızda olan insanların yaşlılıklarında da biz yanında olmalıyız diye düşünüyorum.
AVRUPA YAKASINA LOKAL AÇACAĞIZ
Büyük Kulüp sadece Anadolu yakasında hizmet veren birt dernek olmaktan çıkarııp Avrupa yakasında da hizmet vermesini sağlayacağız. Çünkü üyelerimizin çoğu Avrupa yakasında. Onların da orada bir lokalde toplanıp hizmet üretmelerini sağlamalıyız.
 
Mehmet Nuri Kuriş kimdir?
1948 yılında İstanbul’da doğan Mehmet Nuri Kuriş, Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdikten sonra İngiltere’de London School Of Economics’de iş idaresi üzerine ihtisas yaptı. İngilizce bilen ve İstanbul’da uzun yıllardır sanayi ve ticaretle uğraşan Mehmet Nuri Kuriş, Kuriş Ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi. 7 yıl boyunca Kızılay Beşiktaş Şubesi Başkanlığı yapan Kuriş, 2005 yılından bu yana da aynı zamanda Anadolu Yakası Kereste Kooperatifi (KEYAP) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yapıyor. Gülay Kuriş ile evli olan, üç çocuk babası Kuriş, 1967 yılında 900 numaralı üye olarak girdiği Büyük Kulüp’te 2011 yılından beri de Yüksek Divan Başkanlığı görevini yürütüyor.
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KEDİ SAHNE SANATLARININ KURUCUSU HAKAN ALTINER' LE PANDEMİ DÖNEMİNDE TİYATROLARI KONUŞTUK23 Eylül 2020
MARJİNAL BİR SANAT KAHRAMANI SANATÇI YASEMİN GÜZEL İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ30 Aralık 2019
​NETWORK FUARCLIK PAZARLAMA MÜDÜRÜ EGEMEN GÜR LE BURSAYI VE GIDA FUARINI KONUŞTUK13 Mayıs 2019
​BÜLENT ATEŞLE MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DÜNÜNÜ VE BUGÜNÜN KONUŞTUK13 Mayıs 2019
Sporun Tüm Paydaşları Türkiye Spor Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor04 Mart 2019
Sağlıklı Atıştırmalık Kahkaha Tufanı11 Ocak 2019
Moda ve Kadın Dergisi She&Girls Bendeniz Röportajı02 Ocak 2019
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
​Balerinlikten Oyunculuğa19 Aralık 2018
Kahkahanın En Doğal Hali 5 Kafa’dar12 Aralık 2018
Özlem Yıldız: "Başarının ilk şartı o işi sevmek"08 Aralık 2017
"Ben her şeyi abartılı yaşıyorum.."29 Kasım 2017
Deniz Seki: "İtibarımı kurtaracağım.."27 Kasım 2017
Elçin Sangu: Yapımcılardan hep kötü karakter teklifi geldi20 Kasım 2017
"TÜRK İNSANLARINI ÇOK SEVİYORUM"20 Kasım 2017
Erkan Çelik: "Beni daha da iyisini yapmam için motive ediyor"17 Kasım 2017
" EN DEĞERLİ KİMLİĞİM... "14 Kasım 2017
"YABANCI DİL ARTIK STANDART BİR GEREKLİLİK"08 Kasım 2017
ECE VAHAPOĞLU: ''TÜRK İNSANI ÇOK YANLIŞ YAPIYOR! AYNI ANDA... ''07 Kasım 2017
MUSTAFA YAZICIOĞLU: FİLM MÜZİĞİNİN YÜZDE ELLİSİ METEMATİKTİR.01 Kasım 2017
SANJAY KAPOOR: "İŞLER ZORLAŞTIĞINDA ZOR OLANI BAŞAR"30 Ekim 2017
İCLAL AYDIN: UNUTMAK BİR HEDİYE 25 Eylül 2017
Behzat Uygur ile Tiyatro Üzerine Konuştuk04 Ağustos 2017
SURVİVOR OGEDAY'DAN FLAŞ İTİRAF!27 Temmuz 2017
Belediye çalışanlarına AB projesi30 Mart 2017
KONYA ILGINDA DOĞAN LİVANELİ KİM!09 Haziran 2016
MERTER'DE,LEZZETİN ADI GÜNEŞ OTEL!30 Mayıs 2016
HASAN TOPALOĞLU:' PROJEMİZLE PENDİK DEĞER KAZANACAK'16 Nisan 2016
ÜNLÜ AKADEMİSYEN BİNNUR DUMANLA NELER KONUŞTUK!01 Nisan 2016
YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI 29 Aralık 2015
NUR BİLEN YAVUZER: Cildimiz Bizim Kumaşımız29 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1