Ana Sayfa > RÖPORTAJ

ECE VAHAPOĞLU: ''TÜRK İNSANI ÇOK YANLIŞ YAPIYOR! AYNI ANDA... ''
07 Kasım 2017
Ece Vahapoğlu, Milliyet Kariyer'de gazeteci Zeynep Baliç'in sorularını yanıtladı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Sizi sunucu ve gazeteci olarak tanıdık ancak bunun yanı sıra sporcu ve yazar kimlikleriniz de her dönem ön planda oldu. Bu dengeyi kariyerinizde nasıl sağladınız?

 

Hayat değişken, insan değişken. Ruh durumumuz, ilgi alanlarımız, çevremiz, şartlar değişebiliyor. Üniversite ve yüksek lisans okuduğum alanlar işletme ve uluslar arası ilişkiler; profesyonel hayata önce bankacı, sonra televizyoncu olarak başladım. Her dönem yazdım; kitaplarım çıktı; köşe yazarlığı yaptım. Öğrenmeyi, deneyimlemeyi ve paylaşmayı seviyorum. Yaptığım işler birbirine sinerji oluşturuyor. Sevdiğim işleri yaptığım ve çalışkan olduğum için dengeyi de kurabiliyorum. Emek ve zaman veriyorum. Bu gibi paralel kariyerlerde kendine güven de önemli diye düşünüyorum; hangi şapkayı takarsam gücenmeden onun gerektirdiğini yapıyorum.

Gazetecilik ve yazarlık birbirini besleyen meslek dallarından.  Peki spor alanında da profesyonel kariyere sahip olmaya nasıl karar verdiniz?

Üniversite yıllarımdan beri spor yaptığım için yaşam tarzı olarak spor hep hayatımdaydı. 30’lu yaşlarımın başında kendi iç dünyamla daha çok ilgilenmeye başladığım dönemde sporu da artırdım. Sağlıklı yaşam hakkında bilgilenmeye başladım. İlgi alanım spor ve beslenme oldu. Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan eğitim alarak sınavlara girdim ve sertifikalı wellness eğitmeni oldum. Kişisel gelişim kitapları hep yazıyordum; o dönem kitaplarım da spor ve beslenme ile ilgili oldu. Zaten tanınan bir isim olduğum için bedenimdeki değişiklikler ve kitaplar dikkati çekti ve iş teklifleri de almaya başladım. İnsanlara spor ile daha çok dokunduğumu gördüm. İnsanların spora başlaması, sağlıklı yaşama özenmesi beni iş röportajları yapmaktan daha tatmin etti. Sunuculuk, yazarlık ve spor dünyası artık benim için paralel kariyer şeklinde yürüyor.

Spor ülkemizde hem çocuklar hem de yetişkinler için hobi olarak değerlendirilen alanların başında geliyor.  Sizce bu durumun en önemli nedeni nedir?

Ülkemizde spor kültürünün eskilerden beri maalesef oluşmamış olması. Çocukluktan itibaren spor alışkanlığı yoksa yetişkinliğinde yönetici pozisyonlarına gelindiğinde o kişiler de böyle bir kültüre sahip olmadıkları için sporu etkili bir şekilde yayamıyorlar. Spor bir kültür ve yaşam tarzıdır. Ne lükstür ne sadece hobidir. İnsan vücudu hareket etmesi üzerine kurulu bir mekanizma. Tabii ki sporu zevk alarak yapmalısınız ki aynı zamanda hobiniz de olsun. Spor iyi anlatılamamış; rol modeller çok fazla yokmuş. Bizler şimdi bu konuya gönül verdik.

Yazmak için veya herhangi bir spor faaliyeti için çoğunlukla bir ilham kaynağına ihtiyaç duyuluyor. Sizin kariyerinize eşlik eden ilham kaynaklarınız neler oldu?

Ben kendi kendini çok iyi motive eden bir zihne sahibim. İçimdeki güce çok inanırım. Sosyal medya bu kadar aktif değilken öyle sürekli bakabileceğim vücudu fit isimler de yoktu. İlham kaynaklarım bazı yabancı sanatçılar olabilir ama. Mesleğinde fitliğinin etkilerini de gördüğüm Madonna, Cameron Diaz, Keanu Reeves gibi dünyaca ünlü isimler belki ben farkında olmadan beni etkilemiştir.

Özellikle çalışan kişileri etkileyen gündelik hayatın stres ve endişe kaynaklarını ortadan kaldırmak için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

İşleyen demir ışıldar. Ve bizi nefes kurtarır. Spor yaparken sürekli nefes alır ve veririz. Bu ruha ve zihne çok iyi gelir; rahatlatır, mutlu eder. İş stresine de en iyi gelecek şey spor yapmaktır. Açık havada tempolu yürümek ve koşmak harika gelecektir. Sürekli ofis ortamında olanlar için de her yarım saatte bir ayağa kalkıp yürümelerini, hareket etmelerini tavsiye ederim. Masa başında esnetme hareketlerini yaomaalrını öneririm ki ben böyle konuları sosyal medyamda ve youtubekanalımda işliyorum.

Beslenme alışkanlığında en sık yapılan hatalar hangileridir? Sağlıklı beslenme konusunda okuyucular nelere dikkat etmeli?

Beslenme konusunda en büyük iki yanlış var Türkiye’de; biri karbonhidrat ve proteini aynı anda yemek yani ağza bir köfte atıp üstüne pilav yemek. Akdeniz beslenme şekli sağlıklıdır mesela; İtalyanlar önce makarnayı yer; o biter, sonra ana yemeğe proteine geçer. Ve karbonhidrat öğle yemeğinde yenmeli; akşam yemeğinde yenilen karbonhidrat pankreasa insülin salgılatır ve şeker etkisi yapar. Bir diğer yanlış da yine akşam yemeklerinden sonra yenen meyve. Meyve de aynı şekilde güneş battıktan sonra akşam saatlerinde yendiğinde şeker etkisi yapar ve vücudumuzda yap olarak depolanır. Akşamları sindirimi kolay hafif besinler tercih etmeliyiz.

Profesyonel olarak spor ile ilgilenmek isteyenler için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Mutlaka yetenekleri ve ilgileri olan konuyla ilgili eğitim ve belge almalarını, kendilerini sürekli geliştirmelerini, Türkiye’yi ve dünyayı takip etmelerini ve düzenli egzersiz yapmalarnı öneririm. Kalabalıklardan sıyrılmak için çalışmak ve vizyon sahibi olmak gerekli bence.

Sosyal medyaya ilginin artması ve yaygınlaşmasıyla  birlikte birçok ünlü isimle artık daha rahat iletişim kurmak mümkün oluyor.  Okuyucularınız sizden en çok hangi konularda yardım istiyor?

Bana en çok nasıl kilo vereceklerini, karın/göbek bölgesindeki yağlardan nasıl kurtulacaklarını, iç bacak ve kolları nasıl sıkılaştıracaklarını ve neler yemek gerektiğini soruyorlar. Spor yapanlar da protein tozu ve takviyeleri soruyor.

Çok yönlü ve başarılarla dolu kariyer hikayesine sahip biri olarak sizce başarı nasıl tanımlanır?

Başarı, irade sahibi bir ruh ve zihin olarak doğru kararlar verip adım atmak; hem kendine hem topluma saygılı olmak…

Röportaj: Zeynep BALİÇ

 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KEDİ SAHNE SANATLARININ KURUCUSU HAKAN ALTINER' LE PANDEMİ DÖNEMİNDE TİYATROLARI KONUŞTUK23 Eylül 2020
MARJİNAL BİR SANAT KAHRAMANI SANATÇI YASEMİN GÜZEL İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ30 Aralık 2019
​NETWORK FUARCLIK PAZARLAMA MÜDÜRÜ EGEMEN GÜR LE BURSAYI VE GIDA FUARINI KONUŞTUK13 Mayıs 2019
​BÜLENT ATEŞLE MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DÜNÜNÜ VE BUGÜNÜN KONUŞTUK13 Mayıs 2019
Sporun Tüm Paydaşları Türkiye Spor Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor04 Mart 2019
Sağlıklı Atıştırmalık Kahkaha Tufanı11 Ocak 2019
Moda ve Kadın Dergisi She&Girls Bendeniz Röportajı02 Ocak 2019
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
​Balerinlikten Oyunculuğa19 Aralık 2018
Kahkahanın En Doğal Hali 5 Kafa’dar12 Aralık 2018
Özlem Yıldız: "Başarının ilk şartı o işi sevmek"08 Aralık 2017
"Ben her şeyi abartılı yaşıyorum.."29 Kasım 2017
Deniz Seki: "İtibarımı kurtaracağım.."27 Kasım 2017
Elçin Sangu: Yapımcılardan hep kötü karakter teklifi geldi20 Kasım 2017
"TÜRK İNSANLARINI ÇOK SEVİYORUM"20 Kasım 2017
Erkan Çelik: "Beni daha da iyisini yapmam için motive ediyor"17 Kasım 2017
" EN DEĞERLİ KİMLİĞİM... "14 Kasım 2017
"YABANCI DİL ARTIK STANDART BİR GEREKLİLİK"08 Kasım 2017
MUSTAFA YAZICIOĞLU: FİLM MÜZİĞİNİN YÜZDE ELLİSİ METEMATİKTİR.01 Kasım 2017
SANJAY KAPOOR: "İŞLER ZORLAŞTIĞINDA ZOR OLANI BAŞAR"30 Ekim 2017
İCLAL AYDIN: UNUTMAK BİR HEDİYE 25 Eylül 2017
Behzat Uygur ile Tiyatro Üzerine Konuştuk04 Ağustos 2017
SURVİVOR OGEDAY'DAN FLAŞ İTİRAF!27 Temmuz 2017
Belediye çalışanlarına AB projesi30 Mart 2017
KONYA ILGINDA DOĞAN LİVANELİ KİM!09 Haziran 2016
MERTER'DE,LEZZETİN ADI GÜNEŞ OTEL!30 Mayıs 2016
HASAN TOPALOĞLU:' PROJEMİZLE PENDİK DEĞER KAZANACAK'16 Nisan 2016
ÜNLÜ AKADEMİSYEN BİNNUR DUMANLA NELER KONUŞTUK!01 Nisan 2016
YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI 29 Aralık 2015
Cemiyet Hayatının Saygın İş Adamı Mehmet Nuri29 Aralık 2015
NUR BİLEN YAVUZER: Cildimiz Bizim Kumaşımız29 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1