EROL TİGRAK'TAN AKICI BİR ROMAN: 'İKİ YILDIZ KAYDI'

04 Ocak 2019
0 Haber Yorum

Yazar Erol Tigrak'ın kaleme aldığı 'İki Yıldız Kaydı' adlı roman yaşanmış bir hikayeden esinlenerek kiyaplaştırılmış bir eser. Eserin akıcılığı ve gizemli havası okuyucuyu alıp götürüyor. Herkesin kendinden ve çevresinden birer parça bulabileceği eser yazarın 5'inci eseri.

Yazar Erol Tigrak'ın kaleme aldığı 'İki Yıldız Kaydı' adlı roman yaşanmış bir hikayeden esinlenerek kiyaplaştırılmış bir eser. Eserin akıcılığı ve gizemli havası okuyucuyu alıp götürüyor. Herkesin kendinden ve çevresinden birer parça bulabileceği eser yazarın 5'inci eseri.
Yazarın üniversite yıllarında kaleme aldığı ilk eseridir. Bu eser yazarın beş yılını almıştır. Uzun ve meşakkatli bir yolu alnının akıyla geçmiştir. Yazar, bu eseri için “ilk göz ağrım” cümlesini kullanmıştır.
Eserin dili oldukça sade ve akıcıdır. Türkiye’nin şark bölgesinde geçen olaylara bağlı olarak, farklı dillerde kelimelere başvurmuştur. Azerice, Kürtçe, Ermenice, farsça ve Arapça… Bölgenin gelenek ve göreneklerine sıkı sıkıya bağlı kalmış, toplumsal normları açık bir şekilde dile getirmiştir.
Eser, ilginç bir konu senfonisiyle okuyucularına ayrı bir hayal, düşünce ve duygu bırakıyor… Kendinizi içinde bulabileceğiniz macera dolu olaylar zinciri…İki farklı insanın ve ailenin; aşklarını, gizemini, duygularını, kişiliklerini, davranışlarını çarpıcı bir dille kâğıda aktarmıştır. Mir’in oğlu babasının servetine güvenip, bir kıza tecavüz eder, kızın ailesi Mir’in oğlunun ailesini öldürür. Tek başına kalan Mir’in oğlu, yokluğa düşer. Zamanla evlenir ve çocukları olur. Fakat geçmişte yaptığı hatalarının vebali peşini hiç bırakmamaktadır. En küçük kızı Yıldız,  hata üstüne hata yaparak hayatını apayrı maceralara sürükler. Diğer tarafta feleğin tokadını yemiş Yılmaz vardır. Dünyanın en saf insanı Yılmaz, ailesinden ve insanlardan çok çile çekmektedir. Bu iki insanın hayatı zamanla kesişir. Yoksulluk, bilgisizlik, çaresizlik, intikam, eziklik ve umut bu iki insanın ve ailesinin yakasına iyice yapışmıştır.
İyi ve kötünün, aşkın ve ihanetin, kurnazlığın ve saflığın, otoritenin ve devrimin bir biriyle çakıştığı bir dönemde, kendi yaşamlarını sürdüren iki insanın hayatı…
Yazarımız, bu eserinde şark yöresinde yaşayan halkın; yaşama çabalarını ve başlarında uçuşan akbabaların açgözlülüğünü ikinci bir tema olarak anlatmaktadır.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber