ESKİ RAMAZAN GELENEKLERİNE IŞIK TUTTU!

02 Temmuz 2015
0 Haber Yorum

Beylikdüzü Belediyesi’nin Ramazan etkinliklerinin bu seferki konuğu ünlü şair, gazeteci, yazar ve koleksiyoncu Sunay Akın’dı.

Sunay Akın, “Mahya Işıkları” isimli tek kişilik gösterisi ile eski Ramazan geleneklerini ve tarihin bilinmeyen yanlarını gözler önüne serdi. Şairi ilgiyle izleyen Başkan İmamoğlu, “Sunay Akın bilgisiyle bizi doyurdu, çok derin manaların olduğu bir akşam yaşandı” dedi.

5 parmağında 5 marifet ünlü edebiyatçı Sunay Akın, Beylikdüzü Belediyesi’nin Ramazan etkinlikleri kapsamında Barış Mahallesi’nde düzenlediği programda sahne aldı. Mahya Işıkları isimli gösterisini Beylikdüzü halkı için yapan Sunay Akın, anlattıklarıyla vatandaşları hem eski Ramazan geleneklerine götürdü hem de hiç duyulmayan gerçeklerle izleyicileri şaşırttı.Dünya tarihinde yaşanan hikayeleri paylaşarak gösterisine başlayan Sunay Akın, Ramazan ayı içinde ayrı bir yeri olan Meddahı ve Meddahlık kültürünü ele aldı. Meddahlığın doğuşunu anlatan Akın, “Eskiden kıraathanelerde kitap okuyan insanlar toplanıyordu. Meddah, bu kıraathanelerden doğdu. Ramazan ayının kültür buluşmaları da bu meddahları dinlemekti” dedi.

“Oruç tutmak cehaleti kaldırmak, bilgiyi en tepeye aldırmak demektir”

Sunay Akın, Meddahların toplumu bilgilendirmede büyük bir rol üstlendiklerini belirterek, “Meddah 1 saate 1000 kitabın ışığını sızdıran kişidir. Meddahlar hep orta oyunu ve tuluat ile karıştırılır, halbukiMeddah, kitaptaki bilgiyi oynayarak karşı tarafa aktarır.Ramazan kültüründe bu sadece bize özgüdür” diye konuştu. Oruç kelimesinin anlamını da vurgulayan Akın, “Oruç güneşin en tepede olduğu an demektir. Güneş en tepedeyken dünyada gölgeler yoktur. Gerçekler, tüm çıplaklığıyla ortadır. Bu nedenle oruç tutmak cehaleti kaldırmak, bilgiyi en tepeye aldırmak demektir” şeklinde konuştu. Meddahların da bakmak ile görmek arasındaki duvarı yıkan kişiler olduğunu söyledi.

İmamoğlu, Akın’a Çiçek Takdim Etti

Sunay Akın’a teşekkür eden ve çiçek takdim eden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Akın’ın unutulmaz bir gösteri yaptığını ifade etti. İmamoğlu, Ramazan’ı anlamına yakışır bir biçimde yaşamaya çalıştıklarını, Ramazan’ı sadece etkinlik değil, bir paylaşım ayı olarak gördüklerini, evlere konuk olarak hane halkı ile birlikte iftar açtıklarını, ihtiyaç sahibi yaklaşık 1000 haneye yemek gönderdiklerini ve Kadir Gecesi’nde on bin kişi ile aynı iftar sofrasında buluşarak Ramazan duygusunu tüm ilçe halkı ile paylaşacaklarını belirtti.

HABER ALİ OSMAN ARLI

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber