Foriba’da hedef global pazarlar

16 Mayıs 2018
0 Haber Yorum

Regülatif ve finansal teknolojiler alanında Türkiye’de öncü rol üstlenen Foriba, şimdi de globalleşme adımlarını hızlandırıyor.

Sektör profesyonellerinin daha önce FIT Solutions ismiyle tanıdığı firma, yeni stratejisi doğrultusunda marka kimliğini değiştirerek Foriba ismini almıştı. Foriba, son 3 ay içerisinde 5 milyon dolarlık bir yatırım turunu tamamladı, Türkiye’nin önemli bilişim şirketlerinden ISIS ile birleşti ve İtalya’da ofisini açtı. Şimdiki hedef ise, Avrupa, Asya-Pasifik ve Türki Cumhuriyetlerde faaliyete başlayarak, uluslararası pazarda sektörüne yön veren şirketlerden biri haline gelmek.

Türkiye’nin en çok elektronik belge işleyen lider e-Dönüşüm firması FIT Solutions, yakın zamanda faaliyetlerine Foriba marka adıyla devam edeceğini duyurmuştu. 20 yıla yakın süredir sektörde hizmet veren şirketin isim değişikliğine gitmesindeki nedenlerin başında, globalleşme ve büyüme hedeflerini hızlandırmaya yönelik oluşturduğu yeni strateji geliyor.

Markanın 2017 yılı içerisinde bu strateji ışığında attığı önemli adımlardan biri yatırımcılarla masaya oturmak oldu. Foriba, 2018 yılının Şubat ayında dünyanın özel sektöre odaklı en büyük kalkınma kuruluşu IFC liderliğiyle 5 milyon dolar yatırım aldı. Alınan 5 milyon dolar yatırımın 3 milyon doları IFC’den, 1,5 milyon doları Revo Capital’den, 500 bin doları ise Endeavor Catalyst’den geldi.

 

ISIS Bilişim ile birleşti
 

Foriba, birleşmeler, satın almalar ve yurtdışı planları ile birlikte, 1 yıl içerisinde müşteri sayısı ve ciro anlamında yüzde 100 büyüme öngörüyor. Bu doğrultuda, aldığı yatırımı yeni birleşmeler ve satın almalar için kullanmayı planlayan şirket, ilk olarak ISIS Bilişim ile el sıkıştı. Birleşme öncesinde şirket değerlemesi 25 milyon dolar olan Foriba, 2018 yılı içerisinde bünyesine Türkiye’den en az bir şirketi daha dahil edecek.

 

İtalya’da yeni ofis
 

Foriba ayrıca 2018 yılında İtalya’da bir ofis açtı. İtalya’da dijital süreçlerle ilgili regülasyonların Türkiye’dekine çok yakın oluşu ve tüm vergi mükelleflerinin 2019’da elektronik faturaya geçişinin zorunlu hale getirilmesinin yaratacağı fırsatlar bu kararda etkili oldu. Ayrıca, ülkede halihazırda Ginini gibi büyük partnerlerle çalışan Foriba, şimdiden buradaki portföyüne dünyanın en büyük enerji ve akaryakıt şirketlerinden birini de ekledi. Foriba, sahip olduğu potansiyel ile yeni ülkelerde de ofis açacak ve büyüme politikalarına hız kazandıracak.

 

Macaristan, Polonya ve Litvanya’da da projelere başlandı
 

Uluslararası pazarda regülasyon teknolojileri ve finansal teknolojilere yön veren önemli şirketlerden biri olacaklarının altını çizen Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Foriba olarak bir yandan e-Dönüşüm süreçlerindeki bilgi liderliğimizi devam ettirirken bir yandan da yeni birleşmeler ve satın almalarla hizmet verdiğimiz pazarlara yenilerini katmak istiyoruz. Örneğin ISIS ile birlikte, sektörün iki önemli firması birleşmiş oldu ve Türkiye’de alanımızdaki liderliğimizi pekiştirdi. Şimdi hedefimiz Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesi ile Türki Cumhuriyetlerde hizmet vermeye başlamak. İtalya ve Macaristan’da projelere başlandı.

Polonya ve Litvanya için de müşteri analizleri ile beraber projeler önümüzdeki ay canlıya alınacak” dedi.

 

2020’de gelirinin yüzde 40’ı yurt dışından gelecek
 

İki yıl içerisinde cirolarının yarısına yakınını yurtdışı pazarlarından elde edeceklerinin altını çizen Bahar, “2020’de 25 milyon dolar gelir getireceğimizi ve bunun yaklaşık yüzde 40’ını yurt dışında yapacağımız satışlardan elde edeceğimizi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
 

Ar-Ge ekibi global pazarda öncülük sağlayacak ürünler geliştirecek
 

Foriba’nın öncü konumunu korumasındaki en önemli etkenlerden biri Ar-Ge gücü. Koray Gültekin Bahar, “Uzmanlığımız olan alanlarda, global çapta kullanılabilecek yeni ürünler hayata geçireceğiz. Ayrıca, müşterilerimizin memnuniyet seviyesini artırıp maliyetlerini azaltacak yenilikler üzerinde çok vakit harcıyoruz. Bu kapsamda bulut sistemleri ve onların güvenliğinin sağlanması en önem verdiğimiz konular. Bugün toplam 147 kişilik bir ekibimiz var ve şimdi Ar-Ge merkezimizde çalışan sayımızı yüzde 50 büyüteceğiz” dedi.

 

Türkiye’deki e-faturaların yüzde 80’i Foriba sisteminden geçiyor
 

e-Dönüşüm kavramı 2010 yılında Avrupa Birliği (AB) tarafından bir vizyon olarak ele alınarak, birliğin geleceğe dair büyüme hedeflerini belirleyen 2020 planında 7 hayati maddeden biri şeklinde konumlandırılmıştı. Foriba CEO’su Koray Gültekin Bahar’a göre, dünyanın genelinde de şirketler ve kamu kurumlarının dijital dönüşüme entegre olmadıkları takdirde global gelişmenin gerisinde kalacaklarına dair bir kabul söz konusu. Foriba ise, her sektörden 7000’i aşan referansıyla, bu alanın Türkiye’deki öncülüğünü üstleniyor. Bahar, Türkiye’de elektronik olarak gönderilen faturaların yaklaşık yüzde 80’inin Foriba sistemi üzerinden geçtiğini belirtiyor.

 

Foriba hakkında
 

Türkiye’nin en çok elektronik belge işleyen lider e-Dönüşüm firması Foriba, şirketlerin finansal ve muhasebe süreçlerini dijital ortama taşınmasını sağlamaktadır. Foriba, şirketlere ‘e-Fatura’, ‘e-Arşiv’, ‘e-Defter’, ‘e-Bilet’, ‘e-Mutabakat’, ‘e-Denetleme’, ‘e-Yedekleme’, ‘UFRS’, ‘KDV İade’, ‘e-İrsaliye’, ‘e-Kayıt Saklama’, ‘e-Müstahsil Makbuzu’, ‘e-Serbest Meslek Makbuzu’, ‘Dış Ticaret’ ve ‘e-Beyanname’ gibi uygulamaların yanında, süreçlerinin düzenlenmesinde iş verimliliği artıran, maliyet ve zaman yönetimini kolaylaştıran çözümler de sunmaktadır. Foriba Ar-Ge merkezi ile dünya trendlerini takip etmekte, Türkiye’de kurumsal yazılım ve entegrasyon hizmetleri pazarının gelişimine yön vermektedir. Foriba, e-Dönüşüm konusundaki bilgi ve deneyimini sürekli geliştirerek global müşterilerine yenilerini eklemenin yanı sıra, büyük ölçekli şirketler ve KOBİ’ler için de ilk adres olmayı hedeflemektedir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber