HER ŞEY ORGANİK BU OKULDA!

09 Temmuz 2015
0 Haber Yorum

Akıllı Bebekler Akademisi (ABA), okulöncesi bilim sanat akademileri atölye temelli özgün eğitim programının yanı sıra organik beslenme rejimi ve ekolojik temizlik anlayışı ile 3-6 yaş grubu öğrencilerine sıra dışı bir eğitim veriyor.

Akademisi’nde biber, domates ve patlıcan yetiştiriliyor. Tavuk besleyen çocuklar, yumurtaları kendileri topluyor. Mutfakta tüm yemekler sadece sızma ve tereyağı kullanılarak hazırlanıyor. Çocuklar, toprak testilerde dinlendirilen kaynak suyu içiyor.
Akıllı Bebekler Akademisi’nde (ABA) her şey organik. Gaziantep merkez ve İstanbul Beylikdüzü’nde faaliyet gösteren ABA, Türkiye’deki ilk ve tek okul olma özelliğini taşıyor. 3-6 yaş arasındaki çocukları anaokulunda atölye-temelli üstün yetenek programına alan akademide organik beslenme ve kimyasal kullanmadan temizlik yapılıyor. Temizlikte limon, odun külü, tatlı soda ve Arap sabunu kullanılıyor. Ayrıca bahçe tarımı yapılan bu okulda biber, domates ve patlıcan gibi sebzeler yetiştirilip yemeklerde kullanılıyor.
ABA’da görevlendirilecek öğretmenlerin yaklaşık 40 saatlik bir hizmet öncesi eğitim programına katılarak başarılı olmaları gerekiyor.
 Normalde seçilmiş üstün yetenekli öğrencilere hizmet vermeyi hedefleyen bilim-sanat akademisi konseptini, herhangi bir ayrım yapmadan tüm öğrencilerine sunmaya çalışan bu okul ‘her çocuk potansiyel bir dahidir’ söylemini temel alıyor. Gaziantep’teki binasında kurumsal hizmetlerine başlamadan önce yaklaşık 7 yıldır Türkiye’de 35 bin okura ulaşan “Akıllı Bebekler Akademisi- bebekler için beyin ve çoklu zekâ rehberi” isimli kitapla hizmet vermeye devam ediyor.
 Eğitimci akademisyen bir anne-babanın kendi çocukları üzerinde 4 yıl uyguladıkları çoklu zeka programını temel alarak yazılan kitabın yazarları ABA’nın kurucuları arasında ve aktif olarak danışmanlık yapıyor Hedeflerinin çocuklara anlayarak, yaparak ve keyif alarak öğrenme yolunu açmak olduğunu belirten Beylikdüzü ABA Kurucu Müdürü Yusuf Altundal, en dikkat çekici yönün çocukların doğayla temasları ve olabildiğince doğal beslenmeleri olduğunu aktarıyor doğal beslenmenin ne kadar çok  faydalı olduğunu biliyoruz çocuklarda gösterdiğini görüyoruz dedi.
 Altundal, “Akademimizde doğa-deney bahçesi, bilim-deney, kinestetik, müzik ve hareket, sanat-tasarım, matematik, mutfak ve sahne sanatları gibi atölyeler bulunuyor. Sanat-tasarım atölyemizde çömlek yapımı, deri çalışmaları, ahşap çalışmaları, renkli seramik ebru çalışmaları, kum havuzu, renkli talaş çalışmaları yapıyoruz. Bilim-deney atölyemizde; 5-6 yaş arası çocuklarımıza yılda ortalama 40 tane deney yaptırıyoruz. Ebru atölyemizde 2-6 yaş grubu çocuklarımız sıra dışı deneyimler yaşıyorlar. Sahne sanatları atölyemizde öğrenciler sırf kendileri ve aileleri için tiyatral etkinlikler yapıyorlar.

HABER ALİ OSMAN ARLI

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber