“İnsanın Kendisiyle Narsistik Buluşması” Konusunu Ele Alan Sanatçı Nilgün Sabar’ın ‘Selfie’ Sergisine Büyük İlgi

05 Nisan 2019
0 Haber Yorum

Nilgün Sabar’ın “Selfie” başlıklı, meslek hayatının en kapsamlı kişisel sergisi Sanatgezgini’nin Kuruçeşme adresinde sergilenmeye başladı.

Nilgün Sabar’ın  “Selfie” başlıklı,  meslek hayatının en kapsamlı kişisel sergisi Sanatgezgini’nin Kuruçeşme adresinde sergilenmeye başladı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu olan, sanatıyla kendini özgür kılan ve sanatını hayatının merkezinde konumlamış bir sanatçı olan Nilgün Sabar, Selfie’ isimli kişisel sergisinde insanın tanrılaşma arzusu olarak tanımladığı çağımızın modası selfie kavramını kendi üzerinden yorumladı. 6 Mayıs 2019’a kadar  Sanatgezgini’nin Kuruçeşme adresinde olacak  sergide sanatçının bu kavram özelinde hazırladığı eserleri yer alıyor.
Sanatçı Nilgün Sabar ev sahipliğinde yapılan sergi açılışına kültür-sanat, cemiyet ve iş dünyasından Arzu Kunt, Anıl Köprülü, Mert Ünlü, Akasya Asıltürkmen, Selen Uçer, Zeynep Germen, Şerif Kaynar, Serra Keçeli, Aydın Künutku, Can Ergene, Bahar Tezcan, Levent Kazak, Tuncay Aydın, Süha Üstünel, Elçin Serozan ve İdil Üstünel gibi isimler büyük ilgi gösterdi.

Şanel Şan Sevinç küratörlüğünde hazırlanan, Sanatgezgini Kuruçeşme adresinde düzenlenen sergi, özne-kamera ilişkisinin sosyolojik yorumu, sanat ile olan ilişkisi, pazarlama dünyasının eleştirisi ve bir kadının kendi iç dünyasına kamerayı döndürmesi olarak bölümlendiriliyor. Oxford tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve o günden bu yana popülaritesi giderek artan, hatta gündelik hayat rutini haline gelen “selfie” sosyolojik bir kavram haline dönüşmüş durumda. Öyle ki insanlar artık sadece kendilerini değil, göstermek istediklerini de kendilerini kadraja dahil ederek sunmayı tercih ediyor. Güzel bir manzara, lezzetli bir sofra, fütüristik bir bina ya da sanat eseri… Her birinin ortak özelliği ise çekilen bu nesnelerin başrolü çekene bırakmış olması.

Nilgün Sabar sergisinin çıkış noktasını şöyle anlatıyor. “Selfie öyle bir araç haline gelir ki kişinin önünde resim çektirdiği her şey ikinci planda kalır. İnsanın kendisiyle narsistik buluşmasıdır ve bu büyüklenmeci tavırda  yüzyılın insanının önemli olma, değer görme, bilinme arzusu görünür hale gelir. En önemli sanat eserlerinin, en tarihi arkeolojik yapıların, uçurumların,  hatta ölüm döşekleri gibi tuhaf yerlerin dahi  önünde  çekilen selfie’ler hayatın ölümlü olmasına karşı özne olarak -ben-in kalıcı olduğunu söyleyen içi boş bir başkaldırıdır belki de” şeklinde belirtiyor.
 
Yurt içi ve yurt dışında kişisel ve karma pek çok sergide yer alan  Nilgün Sabar, insana asıl verilmesi gereken değerin, gerçekten Tanrısal olanın;  üretme,  yaratma, şekillendirme ile olabileceğine inanıyor ve eserlerinde  yaratma-tüketme döngüsünü ve bu bağlamda insanın değerini sorguluyor.

Selfie sergisinde yer alan tüm eserler sanatçı Nilgün Sabar’ın otoportrelerinden oluşuyor. Kendi bedeni üzerinden farklı kimliklere ve ruh hallerine bürünerek tüm bu tartışmaları yorumlayan sanatçı, farklı yorumlamaları ve gelecek yeni düşünceleri izleyiciye bırakıyor.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber