İşçi Olmaktan Gurur Duyan Kadınların Öyküleri “Cibali Sohbetleri”nde Ele Alındı

30 Mart 2019
0 Haber Yorum

Sosyal ve ekonomik tarihimizin tanıklarından Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nın hikâyesi, mirasının koruyucusu Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde bir panel dizisi ile anlatılmaya devam ediyor.

“Rezan Has Müzesi Cibali Sohbetleri Devam Ediyor”

 

Sosyal ve ekonomik tarihimizin tanıklarından Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nın hikâyesi, mirasının koruyucusu Kadir Has Üniversitesi içinde yer alan Rezan Has Müzesi’nde bir panel dizisi ile anlatılmaya devam ediyor.

 

 

Cibali Sohbetleri’nin altıncı oturumunu Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Eser Selen ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi Direktörü Mary LouO’Neil gerçekleştirdi. Kadir Has Üniversitesi akademisyenleri, fabrikayı ‘üniversite’ olarak niteleyen ve işçi olmaktan gurur duyan kadınların öykülerini, mirasını devraldıkları mekânda keyifli bir sohbetle dinleyicilerle paylaştı.

 

Mary LouO’Neil ve Eser Selen 2013-2015 yılları arasında gerçekleştirdikleri proje ile Cibali Tekel Tütün ve Sigara Fabrikası'nda çalışmış kadınlarla bizzat görüşerek hayatlarının en önemli unsuru haline gelen, adeta özdeşleştikleri fabrikayı birinci elden dinleyip kaydetme fırsatı buldu. Fabrikanın en önemli ve kalabalık işgücü kadınların iş ve gündelik yaşam deneyimlerini belgelemeyi amaçlayan O’Neil ve Selen’in sözlü tarih çalışması, Türkiye’de kadın iş gücünün görünmezliğini ve bu mekânı var eden kadınların emeklerini belgelemiş oldu.

 

“Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi kapsamında gerçekleştirilen “CİBALİ SOHBETLERİ”, önümüzdeki aylarda da serginin atmosferi içinde fabrikayı ve ona dair öyküleri dinlemek isteyen dileyen herkesin katılımına açık olarak devam edecek.

 

Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali

Ziyaret saatleri: Hergün 09:00-18:00 (Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)

www.rhm.org.tr

www.facebook.com/RezanHasMuseum

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber