KIRSAÇLIOĞLU: 'PEYNİR DİŞTE ÇÜRÜMEYİ ENGELLİYOR'

31 Mayıs 2019
0 Haber Yorum

Avrupa Estetik Diş Hekimliği (EAED) Akademisi’nin dört Türk üyesinden biri olan Güzin Kırsaçlıoğlu, süt, yoğurt ve peynirdeki probiyotiklerin, asit üretimini düşürdüğünü dile getirdi. Ramazan bayramının gelmesiyle beraber tatlı yiyecek ve içecek tüketimindeki artışa dikkat çeken Kırsaçlıoğlu, bayramda probiyotik içeren ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtti.

Uzmanlar, tatlıdan sonra tüketilen bir parça peynirin ağızdaki bakteri sayısını azalttığına dikkat çekti. Dünyaca ünlü diş hekimlerinin bulunduğu Avrupa Estetik Diş Hekimliği (EAED) Akademisi’nin dört Türk üyesinden biri olan Güzin Kırsaçlıoğlu, süt, yoğurt ve peynirdeki probiyotiklerin, asit üretimini düşürdüğünü dile getirdi. Ramazan bayramının gelmesiyle beraber tatlı yiyecek ve içecek tüketimindeki artışa dikkat çeken Kırsaçlıoğlu, bayramda probiyotik içeren ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtti.
 
BAYRAMDA TÜKETİLEN BESİNLERE DİKKAT EDİLMELİ
 
Kırsaçlıoğlu, “Bayramın gelmesiyle beraber asitli içecek tüketimindeki artış ağız ve diş sağlığı açısından ani risklere sebep olabiliyor. Asitli içecekler kadar tatlı, çikolata ve şeker gibi gıdalar da dişlere oldukça zarar veriyor.” diye konuştu.
 
Dişlere verilen zararın önüne geçmek için diş fırçalamanın yanında çeşitli yöntemlerin de olduğunu dile getiren Kırsaçlıoğlu, “Tatlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin hemen arkasından şekersiz sakızlar çiğnenmeli. Ağızdaki asidi azaltmak için ağız suyla çalkalanmalıAra öğünlerde, dişleri temizleyerek plak oluşmasını  önleyebilecek elma, armut, gibi sert meyveler tercih edilmeli. Şekersiz kahve tüketimi de, plağa neden olan bakterileri parçalamaya yardımcı olur.” dedi.
 
SAĞLIKSIZ BESLENMEYE DENTAL DETOX
 
Bayramının gelmesiyle artan sağlıksız beslenme, ağızda çeşitli toksinlerin üremesine ve birikmesine sebep oluyor. Ağızda oluşan bu zararlı mikroorganizmalara önlem alınmadığında diş ve sindirim sağlığı olumsuz etkileniyor. Kırsaçlıoğlu, bayramda sağlıksız beslenmeyle dişlerde oluşacak zararın önüne geçmek için “Dental Detox”un uygulanması gerektiğine dikkat çekti. Kırsaçlıoğlu, “Dental detox, kişilerin her gün yaptığı diş fırçalamayla başlıyor. Yemek yedikten sonra en az 15 dakika sonra diş fırçalamak gerekiyor. Yeşil çay, adaçayı gibi içeceklerin tüketilmesiyle diş bariyerleri korunurken; asitli, şekerli içecek ve yiyecek tüketiminden sonra kivi, çilek gibi meyvelerin tüketilmesi, diş etlerine masaj etkisi yapıyor” dedi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber