Ana Sayfa > SİNEMA

Kadın Yönetmenler Kısa Film Seçkisiyle Bir Arada!
06 Mart 2019
Pera Müzesi Film Programları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın yönetmenlerin kısa filmlerinden derlenen Değişen Perspektifler adlı program ile kutluyor.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Pera Müzesi Film Programları
 
Pera Müzesi Film Programları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın yönetmenlerin kısa filmlerinden derlenen Değişen Perspektifler adlı program ile kutluyor. Seçki, sinema tarihine imzasını atanlardan, ilk filmleriyle hafızalarda yer eden genç yönetmenlere uzanan on sekiz kadın yönetmenin son dönem yapımlarını “Yedi Kadın, Yedi Günah”, “Dünyadan Kısalar” ve “Türkiye’den Kısalar” başlıkları altında topluyor. Program, 08 - 30 Mart tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ücretsiz sunuluyor. Pera Müzesi ayrıca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kapılarını tüm ziyaretçilere ücretsiz açıyor.
 
Pera Film’in sinemaseverlerle buluşturduğu Değişen Perspektifler adlı program, kadın yönetmenleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında bir araya getiriyor. On sekiz kadın yönetmenin kısa filmlerinin yer aldığı seçki, Yedi Kadın, Yedi Günah”, “Dünyadan Kısalar” ve “Türkiye’den Kısalar” başlığı taşıyan üç ayrı bölümden oluşuyor. “Yedi Kadın, Yedi Günah” başlıklı bölüm, kurgusal yapımlardan deneysel videolara, müzikallerden belgesellere farklı türden yapımları barındırıyor. Seçkide yer alan yönetmenler arasında Chantal Akerman, Ulrike Ottinger, Helke Sander, Bette Gordon, Maxi Cohen, Valie Export, Laurence Gavron bulunuyor. Kadınların çevreleriyle ve toplumsal gerçekliklerle olan ilişkilerini mercek altına alan yapımlar Dünyadan Kısalar” başlığı altında altı kadın yönetmeni bir araya getiriyor. Seçki kapsamında Renée M. Petropoulos, Karen Pearlman, Nienke Deutz, Jacqueline Lentzou ve Amber Sealey’in son dönem yapımları perdeye yansıyor. Seçkide kadın kurgucuların devrim niteliğindeki çalışmalarına ışık tutan belgesel yapım Gerçeklerden Sonra öne çıkan yapımlar arasında bulunuyor. “Türkiye’den Kısalar” başlıklı bölüm, Pınar Yorgancıoğlu, Ayris Alptekin, Emine Yıldırım, Berrak Çolak ve Gökçe Erdem’in birbirinden farklı öykülerini barındırıyor. Seçkide yer alan Nebile Hanım'ın Solucan Deliği, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde Türkiye'den Kısalar İzleyici Ödülü'ne ve 36. İstanbul Film Festivali’nde mansiyon ödülüne sahip bulunuyor. Değişen Perspektifler film programı, 08 Mart’tan 30 Mayıs’a kadar sinemaseverleri bekliyor.  
 
Kadın yönetmenlerden kısa filmler, farklı perspektifler!        
Değişen Perspektifler film programını oluşturan ilk bölüm Yedi Kadın, Yedi Günah”, yedi günahtan her birini yorumlaması için davet edilen, dünyanın önemli sinemacıları arasında yer alan yedi kadın yönetmeni bir araya getiriyor. Yönetmen Helke Sander oburluğu, Adem ile Havva hikayesi üzerinden tersine çevirirken, Bette Gordon açgözlülüğü, lüks bir otelin kadınlar tuvaletinde bir piyango bileti yüzünden birbirine giren kadınların üzarinden hikayeleştiriyor. Yönetmen Maxi Cohen gazetedeki bir ilana verilen cevaplar ile öfkeyi görünür kılarken, Chantal Akerman filmi tamamlamak için tembelliği yeniyor, Valie Export ise şehveti anlatmak için insan ticaretinin en çarpıcı hallerini gözler önüne seriyor. Laurence Gavron'un ahlâksızlığı ele aldığı filmde kıskançlık cinayete bürünürken, Ulrike Ottinger kinayeleri ve imgeleri fantastik bir şekilde bir araya getirerek gururu anlatıyor.
 
“Dünyadan Kısalar” seçkisi, yönetmenliğini Renée M. Petropoulos’un yaptığı, Sydney'li bir anne ile kızı arasındaki yakın bağı anlatan Yumaklar ve Düğümler ile başlıyor. Marta Pajek imzalı siyah beyaz yapım III, bir erkekle yorucu bir ilişki içindeki bir kadının portresini çizerken, Karen Pearlman imzası taşıyan belgesel, Gerçeklerden Sonra, remix filmin yaratıcısı olarak gösterilen Esfir Shub'u konu alıyor. Ergenlik döneminde ilişkilerinde sıkıntı yaşan iki arkadaşı konu alan Bloei Sok. No: 11’de, Nienke Deutz yönetmen koltuğunda oturuyor. Jacqueline Lentzou yönetmenliğindeki ödüllü yapım Hector Malot: Yılın Son Günü, Sofia’nın kimseye anlatmadığı bir rüya görmesinin ardından yaşadıklarını anlatan cesaret öyküsüne odaklanırken, Amber Sealey imzalı Nasıl Başlar, 12 yaşındaki Rain’in yetişkin hayatını nasıl tek başına keşfettiğini öyküleştiriyor.   
 
Program kapsamında gösterilen “Türkiye’den Kısalar” seçkisinde, Almanya’da yaşayan bir kadının yan komşuya açılan gizli bir tünel kazmaya başlamasıyla yaşadıklarını konu alan Nebile Hanım'ın Solucan Deliği öne çıkıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Pınar Yorgancıoğlu oturuyor. Ayris Alptekin yönetmenliğindeki Kot Farkı, bakıcı olarak çalıştığı evin yaşlı hanımının ölmesiyle birlikte maaşını kimden alacağı büyük tartışma yaratan bir kadına, Berrak Çolak yönetmenliğindeki Nedret Bugün Kaybolur ise kocasının gizemli ölümünün ardından dönüşü olmayan bir yolculuğa başlayan kadının hikayesine odaklanıyor. Samsun'daki turistik Amazon köyünde geçen Androktones, Emine Yıldırım’ın yönetmenliğinde, Amazon savaşçı kadınlar hakkında yazılmış mitleri, bir kadın ve bir erkek anlatıcının birbiriyle çelişen sözleriyle aktarıyor. Programın son filmi Gökçe Erdem imzalı Titanyum, 1990’ların Türkiye’sinde yetenekli bir buz patenci genç kızın, zorlu kariyerine devam edebilmek için mücadele ettiği durumları anlatıyor.
 
8 Mart’ta müzeye giriş ücretsiz!
Pera Müzesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde herkesi müzeye davet ediyor. “Parajanov, Sarkis ile” ve “Zaman Değişmeli” sergilerini görmek isteyen ziyaretçilere kapılarını saat 22.00’ye kadar açan müze, herkese ücretsiz giriş imkânı sunuyor. Ziyaretçiler, bu sergilerin yanı sıra Suna İnan Kıraç Vakfı koleksiyon sergilerinden “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ile “Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni”ni de ücretsiz gezebilecek.
 
Pera Film’in Değişen Perspektifler film programı ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.
 
 #DeğişenPerspektifler
 
Ayrıntılı Bilgi:
Amber Eroyan / Grup 7 İletişim Danışmanlığı, aeroyan@grup7.com.tr - (0212) 292 13 13
Büşra Mutlu / Pera Müzesi, busra.mutlu@peramuzesi.org.tr - (0212) 334 09 00
 
Ek: Film Detayları 

Gösterim Programı
 
Değişen Perspektifler
Kadın Yönetmenlerden Kısalar
08 – 30 Mart 
 
08 Mart Cuma  
19:00     Türkiye’den Kısalar (61’)
                Shorts from Turkey
20:30     Yedi Kadın Yedi Günah (101’)
                Seven Women Seven Sins
 
20 Mart Çarşamba  
19:00     Dünyadan Kısalar (82’)
                Shorts from the World
 
24 Mart Pazar  
14:00     Yedi Kadın Yedi Günah (101’)
                Seven Women Seven Sins
 
27 Mart Çarşamba  
19:00     Türkiye’den Kısalar (61’)
                Shorts from Turkey
 
30 Mart Cumartesi
14:00     Dünyadan Kısalar (82’)
                Shorts from the World
 
Pera Film
Değişen Perspektifler
Kadın Yönetmenlerden Kısalar
 
08 – 30 Mart 
 
Yedi Kadın Yedi Günah
Seven Women Seven Sins
 
Yönetmen: Chantal Akerman, Ulrike Ottinger, Helke Sander, Bette Gordon, Maxi Cohen, Valie Export, Laurence Gavron
Oyuncular: Rosemary Hochschild, Delphine Seyrig, Michael Dick, Evelyne Didi, Luis Guzmán, Irm Hermann, Gabi Herz
Fransa, Avusturya, Belçika, ABD, Almanya/ 1987, 101', renkli  
İngilizce, Fransızca, Almanca; Türkçe altyazılı  
 
Yedi Kadın Yedi Günah, sinema tarihindeki çok tipik bir dönemi temsil eder. Yedi günahtan her biri için yönetmenlik yapmak üzere davet edilen kadın yönetmenler, dünyanın en önemli sinemacıları arasındadır: Helke Sander (Oburluk), Bette Gordon (Açgözlülük), Maxi Cohen (Öfke), Chantal Akerman (Tembellik), Valie Export (Şehvet), Laurence Gavron (Kıskançlık) ve Ulrike Ottinger (Gurur). Her yönetmene istediği günahı filmleştirme özgürlüğü tanınmıştır. Yönetmenlerin modern görüşleri, absürt fikirlerden, komik ve ölçüsüz fikirlere kadar farklılık gösterir. Zira nihai film de bu çeşitliliği yansıtır niteliktedir: Geleneksel kurgusal anlatım, deneysel video, müzikal, radikal belgesel de dâhil olmak üzere çeşitli türlerden oluşur.
 
Türkiye’den Kısalar
 
Nebile Hanım'ın Solucan Deliği
Mrs. Nebile's Wormhole
 
Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu
Oyuncular: Jale Arıkan, Tim Seyfi, Yaşar Çetin, Judith Hoersch, Selin Kavak
Almanya, Türkiye, ABD/ 2016, 14', renkli  
Türkçe; İngilizce altyazılı  
 
Almanya’da yaşayan orta yaşlı ev hanımı Nebile, gündelik yaşamının rutininden kaçmak için yan komşuya açılan gizli bir tünel kazmaya başlar.
 
Kot Farkı
Ground Level
 
Yönetmen: Ayris Alptekin
Oyuncular: Hatice Aslan, Şehsuvar Aktaş, Hülya Gülşen, Nazlı Bulum, Albina Özden, Erdem Kaynarca
Türkiye, 2017, 11', renkli  
Türkçe; İngilizce altyazılı  
 
Cenaze evinde maaş istemek ahlaki bir sınır ihlali midir yoksa bir hak talebi mi? Sevim’in bakıcı olarak çalıştığı evin yaşlı hanımı ölmüştür. Sevim sonunda maaşını isteyecek cesarete ulaşır. Gün boyunca büyütmeden halletmeye çalıştığı maaş mevzusu, bu orta üst sınıf ailede maaşın kimin tarafından verileceği sorusuyla büyük bir olaya dönüşür.
 
 
Androktones
 
Yönetmen: Emine Yıldırım
Oyuncular: Gökçen Gökçebağ, Ezgi Çelik
Türkiye, 2018, 10', renkli  
Türkçe; İngilizce altyazılı  
 
Androktones, Amazon Savaşçı kadınlar hakkında yazılmış mitleri, bir kadın ve bir erkek anlatıcının birbiriyle çelişen sözleriyle aktarır. Metnin ilham kaynağı, hepsi erkekler tarafından yazılmış ve Amazon mitlerinin yer aldığı Histografi Eserleridir. Samsun'daki Turistik Amazon Köy'ünde geçen Androktones, Amazonların tarihi mirasının halen ne kadar öznel yorumlandığını ve algılandığını, ve de boğucu ataerkil söylemin, zaman, dil ve coğrafya fark etmeksizin her yere sızdığını irdelemektedir.
 
Nedret Bugün Kaybolur
Nedret Gets Lost For A Day
 
Yönetmen: Berrak Çolak
Oyuncular: Nezahat Oynar, Orhan Kalycıoğlu, Ayşegül Tolgay, Nadide Tanırer
Türkiye, 2018, 11', renkli  
Türkçe; İngilizce altyazılı  
 
Yaşlı ve alımlı Nedret, kocasının gizemli ölümünün ardından, ev ve şehir kozasından kaçıp, dönüşü olmayan bir yolculuğa başlar. Ağzında bir kadının adı, üzerinde kanlı saten pembe geceliği, uyurgezer; tuhaf bakışlardan, parıltılı vitrinlerden geçer. Nedret, aradığı kadına yaklaşırken, yol boyunca taşıdığı sorular çözülecek midir?
 
Titanyum
Titanium
 
Yönetmen: Gökçe Erdem
Oyuncular: Ece Seçer, Sanem Öge, Ece Koroğlu, Uğur Ahurcu, Yeşim Duman, Ahsen Eroğlu
Türkiye, Kanada, 2018, 15', renkli
Türkçe; İngilizce altyazılı  
 
1990’ların Türkiye’sinde yetenekli ve genç bir buz patenci kız, zorlu kariyerine devam edebilmek için özgüvenini geri kazanmalıdır.
 
Dünyadan Kısalar
 
Yumaklar ve Düğümler
Tangles and Knots
 
Yönetmen: Renée Marie Petropoulos
Oyuncular: Leeanna Walsman, Odessa Young, Toby Wallace
Avustralya, 2017, 17', renkli  
İngilizce; Türkçe altyazılı  
 
Sydney'li bir anne ile kızı arasındaki yakın bağ, annenin genç kızına bir parti düzenlemesi için yardımcı olmasıyla tehlikeye girer.
 
III
 
Yönetmen: Marta Pajek
Polonya, 2018, 12', siyah-beyaz / b
Lehçe; Türkçe altyazılı  
 
Bir Erkek ile bir Kadın’ın ani karşılaşması hipnotik bir eylemi tetikler - bu bir zevk ve huzursuzluk oyunudur. III, bir erkekle aynı anda hem çekici hem de itici olan, yorucu bir ilişki içindeki bir kadının portresidir.
 
Gerçeklerden Sonra
After the Facts
 
Yönetmen: Karen Pearlman
Oyuncular: Esfir Shub, Elizaveta Svilova
Avustralya, Rusya, 2018, 5', renkli  
İngilizce; Türkçe altyazılı  
 
Kurgucular güçlüdür. Genellikle de perde arkasında kalırlar. Sinemanın ilk zamanlarında birçok kurgucu kadındı. Bu kısa belgesel, remix filmin yaratıcısı olarak gösterilen Esfir Shub'u (1894-1959) konu alır ve sinemanın bazı başyapıtlarını derinden etkilemiş olan kadın kurgucuların devrim niteliğindeki çalışmalarına ışık tutar.
 
Bloei Sok. No: 11
Bloeistraat 11
 
Yönetmen: Nienke Deutz
Belçika, Hollanda, 2018, 10', renkli  
Diyalogsuz
 
Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen iki yakın arkadaş, çocukluklarının son yazını evlerinin etrafında eğlenerek birlikte geçirirler. Yaz geçtikçe vücutları değişmeye, dönüşmeye başlar ve arkadaşlıklarına bir tuhaflık çöker. Ergenlik, aralarındaki bağı bozacak gibi görünmektedir.
 
Hector Malot: Yılın Son Günü
Hector Malot: The Last Day of the Year
 
Yönetmen: Jacqueline Lentzou
Oyuncular: Sofia Kokkali, Nikos Zeginoglou, Katerina Zisoudi, Giannis Papadopoulos
Yunanistan, 2018, 23', renkli  
Yunanca; Türkçe altyazılı  
 
Ayışığının aydınlattığı bir arabada yılbaşı sabahı güneş doğmaktadır ve Sofia kimseye anlatmadığı bir rüya görür: Çölde yürümektedir ve hasta olduğunu öğrenir. Umursamıyormuş gibi yapar. Acaba cesaretini mi kaybetmiştir?
 
Nasıl Başlar
How Does It Start
 
Yönetmen: Amber Sealey
Oyuncular: Lola Wayne Villa, Elixa Dean, Lola Reid, Alex Rubin
ABD, 2019, 15', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı  
 
Sene 1983'tür ve 12 yaşındaki Rain cinselliği merak etmektedir, ancak sorun şudur ki bunun ne olduğu hakkında bir fikri yoktur. Rain, yakın zamanda boşanmış olan ilgisiz anne ve babasının yardımı olmadan, aşkın ve yetişkinliğin karmaşıklıklarında yolunu bulmaya çalışır ve bunu kendi kendine yapmayı öğrenir.
 
 
 
 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SİNEMA Haberleri

Başlık Tarih
 
ÜNLÜ YÖNETMEN ALP CAN YOLYAPAN'DAN MÜTHİŞ ATAK16 Eylül 2020
17. TÜRSAK GELECEĞİN SİNEMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU 11 Eylül 2020
​“FİKRET MUALLA” FİLMİ GALASI BEŞİKTAŞ MKM’DE!08 Şubat 2020
Ahmet Kural ve Murat Cemcir Bursa Halkıyla Kucaklaştı04 Ocak 2020
Rafadan Tayfa karakterleri Axis’lerde!02 Ocak 2020
“SIFIR BİR” EKİBİNDEN YENİ YIL SÜRPRİZİ 10 OCAK’TA SİNEMALARDA28 Aralık 2019
Baba Parası' Vizyona Hazır!28 Aralık 2019
NETFLIX, YENİ DİZİSİ LOCKE AND KEY’İN 7 ŞUBAT’TA İZLEYİCİ İLE BULUŞACAĞINI DUYURDU05 Aralık 2019
BİZ BÖYLEYİZ’İN AFİŞİ HAZIR!05 Aralık 2019
SAİT YARDIMCI: 'HOLLYWOOD İLE YEŞİLÇAM İSTANBUL'DA BULUŞUYOR'11 Ekim 2019
Cinetime’da bu hafta; Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw07 Ağustos 2019
Geniş Aile Komşu Kızı’nın özel gösterimi Cinetime ÖzdilekPark İstanbul’da Gerçekleşti07 Ağustos 2019
EN GÜZEL AŞK FİLMİNİN ÇEKİMLERİ BAŞLIYOR16 Temmuz 2019
MARVEL Future Fight'a yeni Örümcek Adam filmi Spider Man: Evden Uzakta güncellemesiyle geliyor03 Temmuz 2019
Bahtsız Bedri Vizyona Girdi!27 Haziran 2019
TÜRK İŞİ DONDURMA Öğrencilere Özel İndirim Sürüyor30 Mart 2019
HABABAM SINIFI O MEŞHUR MERDİVENLERDE BULUŞTU! 28 Mart 2019
FESTİVALDE YARINLAR14 Mart 2019
“TÜRK İŞİ DONDURMA”nın Sürprizlerle Dolu Galası Yapıldı14 Mart 2019
8 Mart’ta Vizyona Kadınlar Damga Vuruyor08 Mart 2019
“Benimle Git” Gerilim Dolu Bir Macerayla FilmBox HD Ekranlarında 23 Şubat 2019
Oscar’ın Bu Yılki Kazananlarını Tahmin Et, LG OLED TV’nin Sahibi Ol! 22 Şubat 2019
15. Akbank Kısa Film Festivali Programı Açıklandı22 Şubat 2019
MUSABBAR 25 OCAK'TA VİZYONA GİRİYOR13 Ocak 2019
MERAKLA BEKLENEN ‘’ESARETİN BEDELİ’’OYUNUNUN AFİŞİ HAZIRLANDI…30 Kasım 2018
“KÜÇÜKLER İLE BÜYÜKLER” DISNEY CHANNEL’DA BAŞLIYOR 23 Kasım 2018
Netflix film festivali başlasın!16 Kasım 2018
THE BOY WHO HARNESSED THE WIND AFRİKA’DAN DOKUNAKLI VE İLHAM VERİCİ BİR HİKAYE 14 Kasım 2018
KRAL MİDASIN HAZİNESİ İÇİN ESKİŞEHİR ÇİFTELER’DE RENKLİ LANSMAN28 Eylül 2018
“Sorma Neden” filminin tanıtımı dün akşam yapıldı İSTENMEYEN DÜĞÜN SERÜVENİ VİZYONDA19 Eylül 2018
“SORMA NEDEN” 21 EYLÜL’DE SİNEMALARDA...17 Eylül 2018
Uyuşturucunun acı sonu: 'Dön Evine Kilit'27 Temmuz 2018
​YARI YOL FİLMİNİN İLK TANITIMI YAYINLANDI'11 Temmuz 2018
SİİRT KISA FİLM FESTİVALİNE BÜYÜK İLGİ08 Mayıs 2018
ADANA BURAK ÖZÇİVİT VE KEREM BÜRSİN’İ KUCAKLADI!10 Nisan 2018
Elim Sende 11 Mayıs’ta Vizyona Girecek10 Nisan 2018
Hedef 2023 Filmindeki rolleri için Kick Boks dersi alıyorlar09 Nisan 2018
Kızım ve Ben Filminin Galası Sapphire'de yapıldı04 Nisan 2018
HEDEF 2023 FİLMİ LANSMANI HATAY MEDENİYETLER SOFRASI'NDA YAPILDI04 Nisan 2018
"Müslüm" Filmi Geliyor ... 04 Ocak 2018
Ödüllü "Genç Pehlivanlar" Vizyona Girdi08 Aralık 2017
SİNEMADA EN ÇOK KOMEDİ FİLMLERİ TERCİH EDİLDİ16 Kasım 2017
"SERA: GEÇMİŞİN GİZEMİ" 22 ARALIK'DA VİZYONDA14 Kasım 2017
AYLA REKORA GİDİYOR08 Kasım 2017
ORÇUN KAPTAN AKSEL KARAKTERİYLE İZLEYİCİLERİ GÜLDÜRECEK11 Ağustos 2017
Zorlu Center'da Açık Hava Sineması09 Ağustos 2017
"Mezarcı" Filmi Vizyona Giriyor04 Ağustos 2017
ENGİN GÜNAYDIN'IN PARTNERİ KİM?05 Temmuz 2017
THE BİG BANG THEORY'NİN SHELDON'U DÜNYA EVİNE GİRDİ!05 Temmuz 2017
SİNEMADA SON ON YILA RECEP İVEDİK DAMGASINI VURDU!03 Temmuz 2017
SİNEMA GÜZELLERİ WOW OTEL'DE SEÇİLDİ06 Nisan 2017
SİNEMANIN KRAL VE KRALİÇESİ SİNEMA GÜZELİ OLMAK İÇİN YARIŞACAK14 Mart 2017
Başrolü Olmayan Türk Filmi “Değiştir Bakalım!” Vizyonda!26 Aralık 2016
''DAHA NELER'' FİLMİNİN LANSMANI TARİHİ SULTANAHMET KÖFTECİSİ'NDE YAPILDI26 Ekim 2016
TUTKU KARACA'NIN BAŞROL OYNADIĞI 'GABRA' CANNES'DA11 Mart 2016
OKLARLA DANS FİLMİNİN LANSMANI FLORYA RAMADA OTEL'DE YAPILDI17 Şubat 2016
Çocukken dinlediğimiz masallar bize ne öğretti, hayatımıza neler kattı?07 Ocak 2016
​Son 10 yılın en komik filmi görücüye çıkmak için gün sayıyor!31 Temmuz 2015
AVANAK DEDEKTÖR'ÜN ÇEKİMLERİNDE KAHKAHA TUFANI10 Temmuz 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1