Ana Sayfa > RÖPORTAJ

MUSTAFA YAZICIOĞLU: FİLM MÜZİĞİNİN YÜZDE ELLİSİ METEMATİKTİR.
01 Kasım 2017
Müzik hayatına küçük yaşlarda başlayan Mustafa Yazıoğlu, birçok film ve belgesellerde önemli bestelere imza attı.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Kendinizi nasıl tanımlarsınız?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: İşkolik, başka hiçbir özelliğim yok. Bir de inatçıyımdır ama iş konusunda, çok inatçıyımdır hemde. Özel hayatımda değilimdir ama iş konusunda çok detaycıyımdır.
 
O zaman iş ve özel hayat diye ikiye ayırabiliyor muyuz Mustafa Yazcıoğlu’nu? İkisini de bu yönleriyle değerlendirdiğimizde nasıldır?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Özel hayatımda çok sakinim ben, hatta pasif bile diyebilirim. Neden? Aslında bunun bile temeli işe dayanıyor. Çünkü çok yorucu bir iş. Günde bazen 20 saat stüdyoda kalıyoruz. Özel hayatımda çok koşturmaca istemiyorum. O yüzden sakinliği tercih ediyorum.
 
Kariyerinizdeki dönüm noktası nedir? Başarınızı nasıl tanımlarsınız? Şans ve yetenek olarak mı yoksa her insan bu işi yapabilir mi?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Her insan yapar mı bilmiyorum, yapabilir gibi geliyor. Dışardan baktığım zaman yapamıyorlar. Çokta yapılabilir bir iş değil bu. Bunun sebepleri yetenek, onun dışında çalışma koşulları var. Çok hevesli olup, hakikaten yetenekli olup da çalışma koşulları yüzünden vazgeçen de çok insan biliyorum. O yüzden de herkes yapabilir diyemem.
 
O zaman bu noktada biraz da şansın faktörü var mı? Mesela şu isimlerle tanıştım, benim için önemli bir şans oldu ya da şu adımı atmak gibi..
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Ben şansa oturup beklenecek bir şey gibi bakmadım hiçbir zaman. Ben kendi şansını kendi yaratanlardan olmayı tercih ettim.Bence bu öyle bir şey. Hani çok geyiktir ya hani doğru zamanda doğru yerde olmak, bunu biraz önceden görebilmek lazım şanslı olabilmek için.
 
Türkiye ve yurtdışındaki müziği nasıl değerlendirirsiniz?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Sinema açısından da müzik sektörü açısından da arada dağlar kadar fark var. İşin müzik kısmını zaten geçtim bizde sinema olarak da sektör yeni yeni oturuyor. İyi olucak biliyorum, iyi isimler var çünkü sektörde iyi iş yapan, yapmaya çalışan. Biraz zamana ihtiyaç var. Çünkü yurtdışına özellikle Amerika kıtasına baktığımız zaman sinemanın kalbi orası, Avrupa sinemasından ayrı olarak. Orda şöyle bir durum var; herkes herşeyi yapmıyor. Bir departman kültürü var insanlarda. Bu en balon haliyle Hollywood sektörü hadi gel sen de bizimle çalış adamları değiller bunlar, çok yetenekli adamları var.Teknolojisi zaten bizden çok çok üstün ve o teknolojiyi çok iyi kullanabilen kalifiye elemanları var. Farkı aslında bu yaratıyor bizde, bütçelerin büyüklüğü değil. Burda da çok büyük bütçeli filmler yapıldı ama çıkan sonuca baktığın zaman aynı tadı alamıyorsun.
 
Türkiye’de bunu geliştirebilmek için neler yapılabilir? Bunun için bir oluşum ya da bir dernek kuralım var mı?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Öyle şeylere pek sıcak bakmıyorlar. Biz bunu denedik aslında. Ama memleketi ele geçirmeye çalışıyormuşuz gibi tavırlarla karşılaştık. Elimizde bir diploma var, yetkin insanlarız bu konuda buna rağmen.. Mesela birkaç okulda, kendi mezun olduğum okulumda da bunu denedim. Film müziği bölümü açmak istedim. Çarmıha germedikleri kaldı, bir dur bakalım buranın düzenini sen nasıl değiştiriyorsun gibisinden. Biz de bu sefer atölyeler kurduk, hala devam eden bir film müziği atölyemiz var. Üniversiteden kırk tane öğrenci arkadaşım geliyor oraya, onlarla devam ediyoruz. İçlerinde çok yetenekli adamlar var. Bu işi bilerek yapacak adamlar var içlerinde. Dolayısıyla da onlardan çok umutluyum ben. İleride göreceğiz ki sektörde eline gitar alan herkes film müziği yapmıyor olacak.
 
Bir öykü üzerine müzik yapılır ya hani siz bir müziği dinleyip üzerine öykü kurguladığınız oldu mu?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Tam tersini yapmak mı:) Aslında yaptım bunu da film için değildi. 2009’da ben ilk solo albümümü yaptığımda insanların bana genel tepkisi şuydu; sen film müziği yapıyorsun hani neden bununla uğraşıyorsun falan. Hikaye bazında bakarsak, kendi hayatımın müziğini yaptım ben. Her insanın hayatı hikayelerle oluşuyor neticede.Hiçbirimiz dünyada birşeyler yapıp da uzaya gitmiyoruz. Hepimiz dünyada benzer şeyleri yapıyoruz. Dolayısıyla da herkeste olduğu kadar bende de hikaye var. Bunları müziğe dönüştürdüğüm zaman albüm çıktı ortaya. Ama ortada dinledikleri şeylerin hikayelerini kimse bilmiyor. Filmde öyle değil, biliyorsun, görüyorsun.
 
Hayatınızda zirve nokta nedir? Şunu yaptığım zaman tamamdır gibi..
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Öyle bir şey yok. Ben kendi yaptığım müziği dinlemem. Bu şundan kaynaklanıyor; bir işte çalışıyorsun, çalışıyorsun, günlerini, saatlerini harcıyorsun. 1.5-2 aylık bir süre aşağı yukarı bir filmin müziğini tamamlamak. Senaryo okumasından miksajına kadar bu süreyi buluyor zaman zaman. Tabi daha kısa süreler de var ama bu 2 aylık süre içinde o kadar özümsüyorsun ki yaptığın işi, bir daha ona geri dönmek istemiyorsun. İkinci sebebi, arkasından başka bir şey geliyor. Dolayısıyla bazen yaptığın şeyi dinlemeye bile vaktin kalmıyor.
 
Bu alanda ilerlemek isteyenlere neler önerirsiniz?
 
Mustafa Yazıcıoğlu: Bilgi edinsinler. Müzik yapmak tamam bir yetenek işi ama film müziği yapmak başka bir şey. Çok başka teknikleri var. Görüntüyü izle, altına notaları yazla bitmiyor. Film müziğinin yüzde ellisi matematiktir. O yüzden yurtdışında bunun için ayrı departmanlar kuruluyor, okullarda bölümler açılıyor.

Röportaj: Nazlı Çiçek


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
KEDİ SAHNE SANATLARININ KURUCUSU HAKAN ALTINER' LE PANDEMİ DÖNEMİNDE TİYATROLARI KONUŞTUK23 Eylül 2020
MARJİNAL BİR SANAT KAHRAMANI SANATÇI YASEMİN GÜZEL İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ30 Aralık 2019
​NETWORK FUARCLIK PAZARLAMA MÜDÜRÜ EGEMEN GÜR LE BURSAYI VE GIDA FUARINI KONUŞTUK13 Mayıs 2019
​BÜLENT ATEŞLE MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DÜNÜNÜ VE BUGÜNÜN KONUŞTUK13 Mayıs 2019
Sporun Tüm Paydaşları Türkiye Spor Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor04 Mart 2019
Sağlıklı Atıştırmalık Kahkaha Tufanı11 Ocak 2019
Moda ve Kadın Dergisi She&Girls Bendeniz Röportajı02 Ocak 2019
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
​Balerinlikten Oyunculuğa19 Aralık 2018
Kahkahanın En Doğal Hali 5 Kafa’dar12 Aralık 2018
Özlem Yıldız: "Başarının ilk şartı o işi sevmek"08 Aralık 2017
"Ben her şeyi abartılı yaşıyorum.."29 Kasım 2017
Deniz Seki: "İtibarımı kurtaracağım.."27 Kasım 2017
Elçin Sangu: Yapımcılardan hep kötü karakter teklifi geldi20 Kasım 2017
"TÜRK İNSANLARINI ÇOK SEVİYORUM"20 Kasım 2017
Erkan Çelik: "Beni daha da iyisini yapmam için motive ediyor"17 Kasım 2017
" EN DEĞERLİ KİMLİĞİM... "14 Kasım 2017
"YABANCI DİL ARTIK STANDART BİR GEREKLİLİK"08 Kasım 2017
ECE VAHAPOĞLU: ''TÜRK İNSANI ÇOK YANLIŞ YAPIYOR! AYNI ANDA... ''07 Kasım 2017
SANJAY KAPOOR: "İŞLER ZORLAŞTIĞINDA ZOR OLANI BAŞAR"30 Ekim 2017
İCLAL AYDIN: UNUTMAK BİR HEDİYE 25 Eylül 2017
Behzat Uygur ile Tiyatro Üzerine Konuştuk04 Ağustos 2017
SURVİVOR OGEDAY'DAN FLAŞ İTİRAF!27 Temmuz 2017
Belediye çalışanlarına AB projesi30 Mart 2017
KONYA ILGINDA DOĞAN LİVANELİ KİM!09 Haziran 2016
MERTER'DE,LEZZETİN ADI GÜNEŞ OTEL!30 Mayıs 2016
HASAN TOPALOĞLU:' PROJEMİZLE PENDİK DEĞER KAZANACAK'16 Nisan 2016
ÜNLÜ AKADEMİSYEN BİNNUR DUMANLA NELER KONUŞTUK!01 Nisan 2016
YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI 29 Aralık 2015
Cemiyet Hayatının Saygın İş Adamı Mehmet Nuri29 Aralık 2015
NUR BİLEN YAVUZER: Cildimiz Bizim Kumaşımız29 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1