Müzik Efsanesi John McLaughlin PSM Caz Festivali’ni Açıyor

24 Nisan 2019
0 Haber Yorum

Caz çatısı altında farklı müzik türlerinin heyecan verici tüm tonlarını yansıtan “Her müziğin caz festivali” PSM Caz Festivali, 25 Nisan - 1 Haziran tarihleri arasında Zorlu PSM’nin tüm köşelerini saracak. 5 haftaya yayılan programında, kariyerleriyle göz kamaştıran birçok usta müzisyen ile ilham veren genç yetenekleri bir araya getiren PSM Caz Festivali’nin açılışı 25 Nisan’da, gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri kabul edilen John McLaughlin’in The 4th Dimension grubuyla vereceği performansıyla gerçekleştirilecek.

PSM Caz Festivali’nde, konserlerin yanı sıra film gösterimleri, atölyeler ve plak pazarı da katılımcıları bekliyor...

 
Caz çatısı altında farklı müzik türlerinin heyecan verici tüm tonlarını yansıtan “Her müziğin caz festivali” PSM Caz Festivali, 25 Nisan - 1 Haziran tarihleri arasında Zorlu PSM’nin tüm köşelerini saracak. 5 haftaya yayılan programında, kariyerleriyle göz kamaştıran birçok usta müzisyen ile ilham veren genç yetenekleri bir araya getiren PSM Caz Festivali’nin açılışı 25 Nisan’da, gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri kabul edilen John McLaughlin’in The 4th Dimension grubuyla vereceği performansıyla gerçekleştirilecek.
 
PSM Caz Festivali kapsamında Zorlu PSM’nin tüm alanları unutulmayacak performanslara kapı aralayacak. 25 Nisan’da yaşayan en büyük gitar virtüözü John McLaughlin, The 4th Dimension – son turnesi kapsamında – grubuyla beraber tarihe tanıklık edecek bir performansla hayranlarıyla buluşacak.
 
Festival programında besteleri tüm dünyada bilinen efsane Enrico Macias, büyülü sesiyle Madeleine Peyroux,  trip hop’ın sıra dışı ikilisi Morcheeba, “Don’t Worry Be Happy” gibi bir mega-hit’in sahibi, dünyanın gelmiş geçmiş en özgün vokal virtüözlerinden Bobby McFerrin ile eski vokal orkestrası Voicestra üyelerinden bir araya gelen yeni grubu Gimme5, özgün vokaliyle yepyeni bestelerini izleyicilerle buluşturacak Karsu, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın Serenad Bağcan’ın güçlü sesiyle buluştuğu Fazıl Say Şarkıları ve İzmir Suiti, neo-klasik müziğin en yetenekli isimlerinden Ólafur Arnalds, dans müziğine getirdiği yenilikçi yaklaşımla Stavroz, Grammy ödüllü trompet ustası Chris Botti, dünyaca ünlü “ses sihirbazı” Alan Parsons’ın unutulmaz parçalarını grubuyla canlandıracağı nefes kesici Alan Parsons Live Project Turkcell Sahnesi’nde binlerce müzikseverle buluşacak.
 
Sinematik bir müzik şöleni olarak duyulan ikili Dead Combo, gitarıyla modern bir halk ozanı kimliğine bürünen Estas Tonne, uluslararası caz sahnesinin en ünlü ve aranan basçılarından Lars Danielsson Group, “Cazın yükselen yıldızı” Julia Biel, piyanonun genç yeteneği Ayşedeniz: Pure Piano, Türkiye’nin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev ile Grammy ödüllü usta saksafoncu Ernie Watts, neo-klasik müziğin hızla parlayan ismi Joep Beving, gitarın zamanın ötesinde ustası John Scofield’ın 66. yaşını kutlayan son albümünün turnesi kapsamında John Scofield Combo 66 ft. Vicente Archer, Gerald Clayton & Bill Stewart festival boyunca Turkcell Platinum Sahnesi’nde izleyicilere büyüleyici dakikalar yaşatacak.
 
Cazın Farklı İsimleri Studio’da
 
Küçük yaştan beri piyano ve vurmalı çalgılarla haşır neşir olan Roderic ile Marsilya’nın techno gurusu French 79, davulda kendi neslinin en iyisi olarak tanımlanan Mark Guiliana Beat Music, tüm dünyada büyük beğeni toplayan proje İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, modern cazın parlak yüzü Portico Quartet, deneysel elektronik müziğin Almanya merkezli gözdesi Chistian Löffler, modern hip hop’ın zirvedeki vokali Akua Naru, retro soul estetiğini çağa uyarlayan Ephemerals, caz ve hip hop’ı en özgün şekilde harmanlayan Kamaal Williams, swing ile heavy metal enerjisini birleştiren Diablo Swing Orchestra Studio sahnesinde benzersiz izler bırakacak.
 
Yabancı ve Yerli Sahnenin Öncüleri Touché’de
 
Bireysel yaratıcılığın uyum içinde seyretmesine olanak tanıyan Kürşad Deniz Trio, yerli caz sahnesinin genç yeteneklerinden Ozan Musluoğlu Quartet, cazın güncel sesi Ercüment Orkut Trio, Batı ve Doğu melodilerinin baba-oğul performansıyla dalgalanacağı Terry Riley & Gyan Riley, Türkiye’de caz müziğin öncü isimlerinden Önder Focan Trio feat. Şenova Ülker, çapraz müzik stillerinin özel bir karışımıyla İlhan Erşahin Electric Quartet ve İlhan Erşahin Acoustic Trio, multi-enstrümantalist David Santos’un tek kişilik orkestrası Noiserv, Türkiye’de caz davulun öncülerinden Ferit Odman Quintet, üç değerli müzisyenin eklektik tınısı Stanpolites Project Meets Okay Temiz, performanslarında seyirciye kendi yolculuklarından bir parça sunan Geeva Flava, dünyadan yayılan tüm ilhamların müzik aracılığıyla yansıması Bidar, yerli sahnenin füzyon yeteneklerinden Barış Demirel ile Efe Demiral, son yılların en sevilen caz vokallerinden Elif Çağlar touché’de cazın en yoğun atmosferini dinleyicilerle buluşturacak.
 
PSM Caz Festivali Yan Etkinlikler ile Dopdolu!
 
PSM Caz Festivali; unutulmayacak konserlerin yanı sıra bu seneki  ücretsiz etkinliklerle de dopdolu geçecek. Konsept partilerden gönüllü konserlere, film gösterimlerine, alanının öncü isimlerinin katılımıyla gerçekleşecek panellerden yetişkin ve çocuklar için caz atölyelerine ev sahipliği yapacak.
 
İçinden müzik geçen filmler, PSM Caz Festivali’nde
 
PSM Caz Festivali kapsamında ücretsiz olarak gerçekleşecek film gösterimlerinde en büyük kahramanı efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz olan on iki yaşındaki Miguel Coco’nun hikayesinin anlatıldığı Coco; besteci, trombonist, big band şefi ve aranjör olan Glenn Miller’ın yaşamını konu eden 1953 yapımı The Gleen Miller Story; bir yaz aşkı efsanesi Grease; zor zamanlar ve kişisel çarpışmaların bir jenerasyonun sembolü haline gelen müziklerle paylaşıldığı film Jersey Boys; Johnny Cash’in hayatını kronolojik olarak perdeye aktaran Walk the Line; soul müzisyeni James Brown'ın hayat hikayesini paylaşan Get on Up, 2015’ten bir performans kaydını izleyiciyle buluşturan Trance Frendz: An evening with Ólafur Arnalds and Nils Frahm yer alacak.
 
Genç Yetenekler için Gönüllü Proje: Jazz It Up!
 
PSM Caz Festivali’nin  genç müzisyenlere ve yeni yeteneklere dikkat çekmek amacıyla hazırladığı gönüllülük tabanlı Jazz It Up! projesinde,  Gizem Nur Dal Quartet, Seven Trio, Elif Cohaz Quintet, aytenbando, Gündoğdu Septet, akşamüstü konserleriyle Amfi’de sahne alacak.
 
 
Cazseverler Kontra Plak’da Buluşuyor
Zorlu PSM dışına da yayılan festivalde; Türkiye’nin önde gelen saksafoncularından, aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı ve prodüktör Korhan Futacı, grubuyla beraber çok özel bir canlı performans için müzikseverlerin ve plak meraklıların uğrak noktası Kontra Plak’da sahne alacak. Konserin öncesi ve sonrasında ise Kerem Akdağ, DJ setinin başına geçecek!
 
 
PSM Caz Festivali’nin daha geniş kitlelere ulaşmak amacıyla herkese açık ücretsiz olarak hazırladığı yan etkinlik programının detaylarına www.zorlupsm.com adresinden ulaşılabilir.
Biletler, Zorlu PSM gişelerinde ve biletix.com’da satışta!
 
 
 
Program Detayları:
 
John Mclaughlin & 4th Dimension // 25 Nisan Perşembe // Turkcell Sahnesi
Kürşad Deniz Trio feat. Sibel Köse // 26 Nisan Cuma // Touché
Enrico Macias // 27 Nisan Cumartesi // Turkcell Sahnesi
Ozan Musluoğlu Quartet // 27 Nisan Cumartesi // Touché
Madeleine Peyroux // 2 Mayıs Perşembe // Turkcell Sahnesi
Dead Combo // 2 Mayıs Perşembe // Turkcell Platinum Sahnesi
Ercüment Orkut Trio – Persona // 2 Mayıs Perşembe // Touché
Morcheeba // 3 Mayıs Cuma // Turkcell Sahnesi – Sahne Üstü Ayakta
Estas Tonne // 3 Mayıs Cuma // Turkcell Platinum Sahnesi
Roderic /  French 79 // 3 Mayıs Cuma // Studio
Terry Riley & Gyan Riley // 3 Mayıs Cuma // Touché
Estas Tonne // 4 Mayıs Cumartesi // Turkcell Platinum Sahnesi
Bobby McFerrin: Gimme 5 (cicrlesongs) // 6 Mayıs Pazartesi // Turkcell Sahnesi
Mark Guiliana BEAT MUSIC // 7 Mayıs Salı // Studio
Lars Danielsson Group // 8 Mayıs Çarşamba // Turkcell Platinum Sahnesi
İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions // 8 Mayıs Çarşamba // Studio
Önder Focan Trio feat. Şenova Ülker // 8 Mayıs Çarşamba // Touché
Karsu // 9 Mayıs Perşembe // Turkcell Sahnesi
Portico Quartet // 9 Mayıs Perşembe // Studio
İlhan Erşahin Electric Quartet // 9 Mayıs Perşembe // Touché
Julia Biel // 10 Mayıs Cuma // Turkcell Platinum Sahnesi
Christian Löffler (Live) // 10 Mayıs Cuma // Studio
İlhan Erşahin Acoustic Trio // 10 Mayıs Cuma // Touché
AyşeDeniz: Pure Piano // 11 Mayıs Cumartesi // Turkcell Platinum Sahnesi
Akua Naru // 11 Mayıs Cumartesi // Studio
Noiserv // 11 Mayıs Cumartesi // Touché
Fazıl Say Şarkıları ve İzmir Suiti // 12 Mayıs Pazar // Turkcell Sahnesi
Kerem Görsev Trio & Ernie Watts // 14 Mayıs Salı // Turkcell Platinum Sahnesi
Ólafur Arnalds // 15 Mayıs Çarşamba // Turkcell Sahnesi
Ferit Odman Quintet // 15 Mayıs Çarşamba // Touché
Stanpolites Project Meets Okay Temiz // 16 Mayıs Perşembe // Touché
Stavroz (Live) // 17 Mayıs Cuma // Turkcell Sahnesi – Sahne Üstü Ayakta
Joep Beving // 17 Mayıs Cuma // Turkcell Platinum Sahnesi
Ephemerals // 17 Mayıs Cuma // Studio
John Scofield Combo 66 ft. Vicente Archer, Gerald Clayton & Bill Stewart // 18 Mayıs Cumartesi // Turkcell Platinum Sahnesi
Kamaal Williams // 22 Mayıs Çarşamba // Studio
Geeva Flava / Bidar // 22 Mayıs Çarşamba // Touché
Barış Demirel – Barıştık Mı / Efe Demiral ‘Uyku Pansiyon’ // 23 Mayıs Perşembe  // Touché
An Evening with Chris Botti // 24 Mayıs Cuma // Turkcell Sahnesi
Elif Çağlar // 25 Mayıs Cuma // Touché
Alan Parsons Live Project // 31 Mayıs Cuma // Turkcell Sahnesi
Diablo Swing Orchestra // 1 Haziran Cumartesi // Studio
 
Film gösterimleri
 
Get On Up  // 7 Mayıs Salı 20.00
Jersey Boys // 14 Mayıs Salı 20.00
Trance Frendz: An evening with Ólafur Arnalds and Nils Frahm // 15 Mayıs Çarşamba 19.00
Coco  // 19 Mayıs Pazar 16.00  
Grease //  23 Mayıs Perşembe 20.00
Walk the Line // 28 Mayıs Salı 20.00
The Glenn Miller Story //30 Mayıs Perşembe 20.00
 
 
Jazz It Up!
 
Gizem Nur Dal Quartet //3 Mayıs Cuma 19.00
Elif Seven Trio //10 Mayıs Cuma 19.00
Elif Cohaz Quintet // 17 Mayıs Cuma 19.00
aytenbando //24 Mayıs Cuma 19.00

Gizem Gündoğdu Septet //01 Haziran Cumartesi 19.00
 
 
PSM Caz Festivali - Kontra Plak Buluşması
Korhan Futacı / Kerem Akdağ (DJ Set) // 04 Mayıs 2019 // Kontra Plak

 
 
_____________________________________________________________________
 
Zorlu PSM Hakkında - www.zorlupsm.com
Kültür sanat hayatının buluşma noktası Zorlu PSM 5. yaşını kutluyor. Bugüne kadar, dünyaca ünlü gösterilerden alanında en iyi sanatçılara, Broadway müzikallerinden, tiyatro oyunlarına; DJ performanslarından, konserlere; sergilerden, film gösterimlerine, partilere ve festivallere 5 bin etkinlikte 2 milyon sanatseveri ağırlayan Zorlu PSM, her sezon daha da güçlendirdiği altyapısı ve çeşitlendirdiği programıyla sanatsever ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. 
 
Zorlu PSM açılışından bu yana 2.202 kişilik kapasitesi ve zenginleştirilmiş akustik özelliğine sahip Turkcell Sahnesi ve yine aynı sahnede oluşturduğu yeni “Sahne Üstü Ayakta” konseptinde eş zamanlı 3.200 kişi ağırlarken, hem oturmalı hem ayakta konser izleme imkanı sunan “Hibrid” düzen ile de İstanbul’un kışlık konser mekanı ihtiyacına da cevap vermeye devam ediyor. Doğal akustik özelliğiyle tasarlanan 717 kişi kapasiteli Turkcell Platinum Sahnesi, 1.000 kişi kapasitesiyle Zorlu PSM'nin muhteşem atmosferinin yaz aylarında açık havaya taşınmasını sağlayan Amfi , oturmalı 120 kapasiteli Touché  ve bugüne kadar birçok davet ve etkinliğe ev sahipliği yapmış olan
 
750 kişi kapasiteli Sky Lounge ve 5,200 m2’lik fuaye alanları ile Zorlu PSM sanat ile kendini ifade etmek isteyen herkese farklı olanaklar sunuyor. Lezzetli menüsüyle Turkcell Sahnesi’nin fuaye alanında bulunan Cheers, etkinlikler öncesi ve sonrasında sanatseverlerin favori mekanı olmaya devam ediyor.
 
Serap Denk – serap@proiletisim.com Taner Turna -  taner@proiletisim.com
Büşra Soydemir -  busra@proiletisim.com

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber