Sanal Gerçekliğin Mucidinden MARKA 2018'de Sürreal Bir Seans

13 Aralık 2018
0 Haber Yorum

“Yapay Zeka ve Teknoloji Gelişiyor Ama İnsanlara Hala İhtiyacımız Var” Lider konferans kuruluşu Yürekli'nin Yapı Kredi World ana sponsorluğunda düzenlediği MARKA 2018 konferansının ilk gününde tarihin en önemli 300 mucidi arasında gösterilen sanal gerçekliğin mucidi Jaron Lanier sahne aldı. 19. senesinde, bu yıl 12-13 Aralık'ta Hilton İstanbul Bomonti'de, 2000'e yakın iş liderinin katılımıyla gerçekleştirilen konferansta Lanier, MARKA 2018 katılımcılarına hem sosyal medya ve teknolojiyle ilgili çarpıcı bir sunum yaptı hem de müzikal yeteneğini piyano, khene ve ud enstrümanlarını çalarak sergiledi. Sürreal seans MARKA Konferansı katılımcılarını büyüledi.

Tarihin en önemli 300 mucidi arasında gösterilen, Sanal Gerçeklik kavramının mucidi, öncü girişimci, yazar bilim insanı, teknoloji filozofu ve müzisyen Jaron Lanier, MARKA 2018 sahnesinde sürreal bir sunum gerçekleştirerek katılımcıları büyüledi.
 
13 yaşındayken üniversitede derslere girmeye başlayan Jaron Lanier 2005 yılında dünyanın en önemli 100 entelektüeli arasında gösterildi. Hayatta her alanda iz bırakan Lanier, “Sanal Gerçeklik”i keşfederek hayatımıza çıkmayacak bir iz bırakırken, son olarak “Sosyal Medya Hesaplarınızı Hemen Silmeniz İçin 10 Sebep” kitabını yazdığında dünya çapında bu konunun tartışılması için öncü olup en güçlü seslerden biri haline geldi. Reklam bağımlılığından bahsedip “Dünyaya zarar veriyor sosyal medya. Sosyal medya güzel kullanılabilir ama negatif etkileri var. Negatif yönlerinden kurtulup pozitif yönlerine yönelmeliyiz” ifadelerinl kullanan Jaron Lanier, “Ben teknolojiyi kullanıyorum ama ilham teknolojinin dışından gelmeli” dedi.
 
“Veri Uzaylılardan Değil İnsanlardan Geliyor”
Yapay zeka ve teknolojinin gelişmesiyle insanların eskiyeceklerine dair bir endişeye kapıldıklarının altını çizen Lanier, “Endişe yaratıyoruz. İnsanlar eskiyeceklerini düşünüyorlar. İnsanlara hala ihtiyacımız var. Bir çaba bir akıl ya da veri herhangi bir şekilde uzaylılardan gelmiyor, insanlardan geliyor. Yapacağımız, bu araçlar vasıtasıyla birbirimize yardımcı olmak” dedi.
 
Bilgisayara Giden Yolu Khene Açtı
Sunumuyla Türkiye'de iş dünyasının geleceğine şekil verecek fikirler sunan Lanier MARKA 2018 sahnesinde bir de sürpriz yaptı. Yoko Ono, Philip Glass, Duncan Sheik gibi sanatçılarla da çalışan Lanier, müzikal yeteneğinden örnekler gösterdi.
 
Dünyanın önemli antik enstrüman koleksiyonerlerinden biri olan Lanier, Laos'tan gelen enstrüman Khene'yi çaldı ve hikayesini anlattı. Bilgisayara uzanan yolun bu enstrümanla başladığını söyleyen Lanier, MARKA Konferansı katılımcılarına piyano ve ud da çaldı. İstanbul'a geleceği zaman “Orada ne kadar çok ud çalan kişi vardır ve ne çok sokak kedisi vardır” diyerek heyecanlandığını anlatan Lanier, “Kaliforniya usulü” olarak nitelediği bir ud taksimi yaptı. Lanier'ın seansı hem ufuk açıcıydı hem de ünlü düşünürün yeteneğini gösterdi.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber