Türkiye Yazarlar Birliği 2014 Yılının En İyilerine Ödüllerini Dağıttı

30 Nisan 2015
0 Haber Yorum

Türkiye Yazarlar Birliği’nin düzenlediği “2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’’ Bayburt’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende, Zeytinburnu Belediyesi, “2014 Yılının En İyi Kamu Yayıncısı” ödülüne layık görüldü.


Bayburt Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı Türkiye Yazarlar Birliği’nin ’’2014 yılı Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri Töreni” Bayburt Üniversitesi Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Törende, 2014 yılının en iyi Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları ödüllerine kavuştu.
Zeytinburnu Belediyesi Başkanı Murat Aydın, Bayburt Belediyesi Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun ve Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç’ın katıldığı törene,  ödül sahipleri ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci de katıldı.
2014 Yılının En İyi Kamu Yayıncısı: Zeytinburnu Belediyesi
Zeytinburnu Belediyesi adına ödülü almak üzere kürsüye çıkan Zeytinburnu Belediyesi Başkanı Murat Aydın, yaptığı konuşmada: “2014 yılının en iyi kamu yayıncısı ödülüne layık görülmekten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Ödülü almamızda emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma ve tabi ki Zeytinburnu halkına çok teşekkür ediyorum. “dedi.
“Türkiye Yazarlar Birliği, 37 Yıldır Ülkenin İmarına Çalıştı”
Törende söz alan Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç yaptığı konuşmada: “Türkiye Yazarlar Birliği, 37 yıldır, ülkenin imarına çalıştı. Türkiye Yazarlar Birliği’nin imar çalışması, iç dünyada, zihinlerde, idrakte, insan seviyesini yükseltmede ve bilgide gerçekleşen imardır. Bu alanın imarcıları, herkesten önce bilim ve fikir adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, şairler, yazarlar ve mütercimlerdir. Türkiye Yazarlar Birliği olarak bizim yaptığımız onların bu çabalarına bir işarettir" dedi.
Kırlangıç, konuşmasına şöyle devam etti: "Yazarlar, sanatçılar ve düşünce adamları, yüzlerce sahte gündemin içinde gerçek gündemi ortaya koymaya, sahici ufukları arayıp önce kendi çağının insanlarına, sonra da gelecek çağlara göstermeye çabaladıkça büyürler, yücelirler. Türkiye Yazarlar Birliği’nin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” değerlendirmesi, işte tam bu yönde bir çalışmadır. Yani bu çalışma, toplumun gözlerini açmak, ufkunu genişletmek ve gerçeklerin üzerinden örtüleri kaldırmak veya ayrıntıları görünür kılmak için uğraşan kalem sahiplerini takip etmek, toplumu onlardan haberdar etmek ve onların yüklerine omuz vermek için naçizane bir çabadır. 35 yıldır bu çabadan vazgeçmedik. Tarihin heybetine nazaran kısa ve önemsiz görünen bu 35 yıl göreceli olarak uzun bir süredir aslında. Her yıl yaptığımız bu değerlendirme, Türkiye’de kurumsallaşan önemli ödüllendirmelerden ve tespitlerden biri olarak değerlendirilebilir. Türkiye Yazarlar Birliği^’nin "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" tespiti, yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerine kamuoyunun dikkatini çekme ve toplumun öncüsü konumundaki sanatçı ve yazarlara borçlu olduğumuzu hatırlatma amacıyla yapılan bir değerlendirmedir. Yıl içerisinde yayımlanmış eserler, herhangi bir başvuru olmaksızın, Birliğimizin oluşturduğu heyetler tarafından irdelenmekte, aylar süren toplantılardan sonra her alanda iki veya üç eser son karar toplantısına sunulmakta ve son toplantıda sadece yönetim kurulu üyelerinin kararıyla bir eser seçilmektedir. Dolayısıyla, bu seçim son derece titiz bir seçimdir ve geriye dönüp baktığımızda Türkiye Yazarlar Birliği’nin seçtiği yazar, şair ve sanatçıların büyük çoğunluğunun ön planda olmaya devam ettiğini ve alanlarında birinci sınıf kişiler olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu yıl yayımlanmış eserler arasından bu listeye girmeyi hak eden başka önemli eser ve isimler de var muhakkak. Aynı dalda bir isme tekrar ödül vermeme kuralı da bazı isimlerin elenmelerine yol açmıştır. Bazen de iki isimden birini seçmekte çok zorlandığımız olmuştur. Tabii ki bunlar bizim arşivimizde mahfuzdur.”dedi.
Kırlangıç’ın konuşmasının ardından, 2014 yılının en iyileri ödüllerine kavuştu.
 
2014 YILI YILIN YAZAR, FİKİR ADAMI VE SANATÇILARI ÖDÜLLERİ:
 
Kitap Yayıncılığında;
Kamu Yayıncılığında: Zeytinburnu Belediyesi,
Özel Yayıncılıkta: Konya Çizgi Kitabevi,
 
Hikâye Dalında: Mustafa Çiftçi, Bozkırda Altmışaltı kitabıyla,
Şiirde: Ahmet Murat, Kalbin Kararı kitabıyla,
Romanda: Tayfun Pirselimoğlu, Kerr romanıyla,
Denemede: Hüseyin Akın, Hu Dönüşü kitabıyla,
Fikir’de: Necmettin Tozlu, Eğitimden Felsefeye adlı 3 ciltlik eseriyle,
Araştırmada: Mustafa Çevik, Mevlana’da Aşk ve Varoluş adlı kitabıyla,
İncelemede: İbrahim Tüzer, Ahmet Mithat Anlatılarında Kimlik İnşası ve Modernizm adlı kitabıyla,
Edebi Tenkitte: Alphan Akgül, Anlamın Sesi: Yahya Kemal Beyatlı’nın Şiir Estetiği adlı kitabıyla,
Dilde: Nurettin Albayrak, Gönül Çalab’ın Tahtı-Açıklamalı Yunus Emre Sözlüğü adlı eseriyle, Gezide: Mehmet Kurtoğlu, Eski Dünyaya Seyahat adlı kitabıyla,
Tercümede: İbrahim Demirci, Kudüs Konçertosu ile,
Biyografide: Abdulhamit Kırmızı, Avlonyalı Ferit Paşa- Bir Ömür Devlet kitabıyla,
Çocuk Edebiyatında: Türk Dili "Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı" Aralık 2014
Şehir Kitaplarında: Halil İbrahim Özdemir, Sözlü ve Sosyal Tarihi ile Üzümlü (Cimin) adlı eseri ile,Basın, Yayın, Televizyon, Radyo Alanında Ödüllendirilenler:
Basın Fikirde: Akif Emre, (Yeni Şafak)
Basın Kültür-Sanat Dalında: Ayşe Olgun (Yeni Şafak)
Dergi Yayıncılığında: Felsefe Dünyası
Dergi Özel Ödülünde: Filiz Dergi- Bulgaristan’da Türkçe Bir Dergi
Elektronik Yayıncılıkta: Kültür Gündemi,
TV Belgeselde: Ahmet Yeşiltepe, Zaman Yolcusu ile,
Radyo Programında: Serpil Özcan, Edebi Hafızamız ile (Akra FM),
Sinema Dalında: Burak Arlıel, Kırımlı adlı filmi ile,

Üstün Hizmet
Ayrıca kültür, ilim ve sanat hayatımıza uzun süreli katkılarından ötürü;
Ata Terzibaşı (Kerkük)
Prof. Drç İhsan Süreyya Sırma ve
Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay’a “Üstün Hizmet Ödülü” verildi.
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber