Türkiye’de Programatik Reklam Yatırımları Yüzde 16 Arttı

06 Mayıs 2019
0 Haber Yorum

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1,64 milyar TL’nin üzerine çıkan programatik reklam yatırımları tüm reklam yatırımlarının yüzde 66’sını aştı

Türkiye’de geçtiğimiz yıl 1,64 milyar TL’nin üzerine çıkan programatik reklam yatırımları tüm reklam yatırımlarının yüzde 66’sını aştı

 
Tüm dünyada dijital reklam yatırımlarına ilgi artıyor. eMarketer’ın öngörülerine göre, dijital reklam yatırımları bu yıl geleneksel reklam yatırımlarını geride bırakarak yüzde 52’lik pay alacak. Programatik çözümler ise dijital reklamların en önemli harcama yöntemlerinin başında geliyor.
İnsan müdahalesinin minimuma indiği, yapay zekâ çözümlerinin daha fazla tercih edilmeye başlandığı Türkiye’deki dijital reklam yatırımlarında da tüm dünyada beklendiği gibi programatik satın alma yöntemleri öne çıkıyor. IAB Türkiye’nin açıkladığı rakamlara göre, dijital reklam yatırımları bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artarak 2,47 milyar TL’ye ulaştı. Programatik reklam yatırımları ise yüzde 16 oranında artarak, tüm reklam yatırımlarının yüzde 66’sından daha fazlasını oluşturdu.
Yapay zekâ ve derin öğrenme teknolojilerinin reklam satın alma modellerinde daha az insan müdahalesine olanak tanıdığına dikkat çeken RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Derin öğrenme teknolojisi ile reklamverenler kullanıcılara çok daha kişiselleştirilmiş reklamları programatik satın alma üzerinden verebiliyorlar. Kullanıcıların bulundukları konum, kullandıkları cihaz, hava durumu, zaman ve yaş aralıkları gibi verilere uygun olarak hazırlanan gösterim bazlı reklamlar, programatik yoluyla tüketicilerin karşısına çıkıyor. Böylece çok daha verimli ve yatırım geri dönüşü yüksek dijital kampanyalar yürütülebiliyor” dedi.
Derin öğrenme ile yüzde 41 daha fazla tıklama
Programatik büyümeye devam ediyor; çünkü endüstri hâlâ hızla değişiyor. Mevcut ortamımızın ötesinde, gelişme aşamasında olan hâlâ birçok fikir ve teknoloji var. 2019 yılında, pazarlamacılar programatiği daha verimli hale getirmek istiyorlarsa güvenlik, şeffaflık ve maliyet optimizasyonları sunan reklam teknolojisi iş ortaklarına odaklanmalılar.
RTB House verilerine göre derin öğrenme öneri mekanizmalarına uygulandıktan sonra kullanıcılar, derin öğrenmeye sahip olmayanlara kıyasla reklamlara %41'e oranında daha fazla tıklıyor. Böyle bir artış, özellikle çapraz kategori önerileri kullanma olasılıklarının neredeyse sınırsız olduğu moda ve çok kategorili e-mağazalar gibi sektörlerde göze çarpıyor.
Derin öğrenme her geçen gün daha popüler hale geliyor ve otomotivden eğlence, pazarlamaya kadar birçok sektörde büyük değişimler yaratıyor. Reklamcılık sektörü, derin öğrenme ile kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış ve kişiselleştirilmiş mesajlar, daha fazla kullanıcı memnuniyeti ve daha etkili kampanyalar meydana getiriyor.
Derin öğrenme teknolojisiyle yeniden hedefleme hakkında daha fazla bilgi için www.rtbhouse.com adresini kullanabilirsiniz.
 
---
RTB House Hakkında
RTB House, dünya genelinde en iyi markalar için son teknoloji ürünü yeniden hedefleme teknolojisi sunan global bir şirkettir. RTB House, derin öğrenme algoritmaları ile desteklenen tescilli reklam satın alma motoru sayesinde, reklam verenlerin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için satışlarını artırmalarına yardımcı olur.
2012 yılında kurulan RTB House şirketi New York, Londra, Tokyo, Singapur, São Paulo, Moskova, İstanbul, Dubai ve Varşova'daki ana merkezleriyle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Asya Pasifik, Kuzey ve Güney Amerika'da 1.400'den fazla müşteriye hizmet vermektedir. Ekip 400’den fazla uzmandan oluşmakta ve büyümeye devam etmektedir.
Daha fazla bilgi için: www.rtbhouse.com

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber