Ana Sayfa > TEKNOLOJİ

YAPAY ZEKA DA OYUN TEORİSİ DE EN İYİ SONUCU ALMAYA ODAKLANIYOR
21 Kasım 2018
YAPAY ZEKA TEKNOLOJİLERİ OYUN TEORİSİNDEN BESLENİYOR Temelinde oyun teorisinin etkileri yatan yapay zeka uygulamalarını günümüzde birçok şirket, kullanıcı davranışlarına ait verileri analiz etmek amacıyla kullanıyor. Bilişim güvenliği alanındaki dağıtım ve çözümleriyle pazarda lider konumda bulunan Komtera Teknoloji’nin Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, yapay zeka uygulamalarının siber güvenlik politikalarına entegre olması gerektiğini vurgulayarak oyun teorisi ve yapay zeka arasındaki ilişkiyi anlatıyor.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Amerikalı matematikçi John Nash’ın 1944 yılında Princeton Üniversitesi yayınlarından çıkardığı Ekonomik Davranışlar ve Oyun Teorisi kitabı ile popüler hale gelen ve halen pek çok alandaki sayısız kuram ve uygulamayı şekillendiren oyun teorisinin etkileri, yapay zekanın temelinde de bulunuyor. İki disiplin arasında geçmişten günümüze pek çok bağlantı olduğunun tartışılmaz bir gerçek olduğunu belirten Komtera Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Ziya Gökalp, yapay zekanın altında yatan fikrin bu teoriden geldiğini vurguluyor. Gökalp, oyun teorisi ve yapay zeka için “Her ikisinde de en doğru karara ulaşmak için gözlemlere, geribildirimlere, şartlara ve davranışlara dayanarak oluşturulan algoritmalar ve onlardan elde edilen hesaplara başvuruluyor.” ifadelerinde bulunuyor.
 
İnsana ve insan topluluklarına bağlı, onların yaşama ve karar verme mekanizmalarını tetikleyen sosyolojik, psikolojik, siyasi ve felsefi etkenleri de göz önünde bulunduran Oyun Teorisi’nin, davranışların yanı sıra sosyal varlıklar olarak davranışların temel yapı taşlarıyla da ilgilendiğinin altını çizen Gökalp, “Bu bağlamda birey seçim yaparken etkileşimde bulunduğu diğer bireyi, değişkenlerini ve davranışlarını göz önünde bulundurarak, en iyi sonucu alma adına en iyi tercihi yapıyor ve en iyi kararı veriyor.” ifadesinde bulunuyor.
 
“Yapay Zekanın Temelinde Oyun Teorisi Var”
 
Konuya yapay zekaya bağlı öğrenme sistemi bağlamında bakan Ziya Gökalp, yapay zekanın temellerinin oyun teorisi ile atıldığını dile getiriyor. Günümüzde farklı kullanıcı profillerinin davranışlarını analiz eden farklı yapay zeka uygulamalarının, ortak bir hedefe ulaşmak için etkileşime girmesi, rekabet etmesi ve birbirinden beslendikten sonra bir karar vermesi gerekiyor. Eylemler arasında seçim yapma konusunda koşulları değerlendirerek, daha önceki tecrübeleri veya sonuçları göz önünde bulundurarak ve mevcut koşullar altında oluşabilecek olası sonuçlara göre alınması gereken kararları belirleyen her iki disiplinde de, doğru karar bu seçim sonrası kişiye veya sisteme hangi hareketin en çok kazandıracağı düşünülerek seçiliyor.
 
Birçok şirket, kullanıcı ve tüketici davranışlarına ait verileri etkili bir şekilde toplamak, temizlemek, sınıflandırmak, organize ve analiz etmek için ölçeklendirilebilir büyük veri tabanları ve yapay zeka uygulamaları oluşturuyor. Gökalp, elde edilen davranışsal analizler ile kullanıcıların profiline uygun ürün ve hizmet sunmanın yanı sıra, onların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler ve servisler tasarlamanın da mümkün hale gelebildiğini dile getiriyor.
 
Günümüzde bu analizler için yapay zekanın bir dalı olan ve bilgisayarların deneyimler yoluyla öğrenerek koşullara adapte olmasını sağlayan makine öğreniminin gitgide daha sık kullanıldığını ifade eden Ziya Gökalp, bu sayede Google, Amazon ve Facebook gibi devler başta olmak üzere pek çok şirketin elde ettiği davranışsal veri hazinesi ile daha iyi hizmet verebildiğini belirtiyor.
 
“Yapay Zeka ve Siber Güvenlik Entegre Çalışıyor”
 
Siber güvenliği desteklemek, sofistike ataklara ve bilgisayar korsanlarına karşı daha fazla proaktif önlem almak adına yapay zekayı kullanan organizasyonların, kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına ait davranışları analiz etmesi, risk düzeyini ölçmesi, riski tanımlaması ve aksiyon alması kaçınılmaz bir hale geliyor. Farklı sistemlere farklı lokasyonlardan erişen kullanıcıların, risk seviyesini ve düzeyini artıran olağan dışı davranışlar sergileyebildiğini Siber güvenliği desteklemek, sofistike ataklara ve bilgisayar korsanlarına karşı daha fazla proaktif önlem almak adına yapay zekayı kullanan organizasyonların, kullanıcılara ve kullanıcı gruplarına ait davranışları analiz etmesi, risk düzeyini ölçmesi, riski tanımlaması ve aksiyon alması kaçınılmaz bir hale geliyor. Farklı sistemlere farklı lokasyonlardan erişen kullanıcıların, risk seviyesini ve düzeyini artıran olağan dışı davranışlar sergileyebildiğini belirten Ziya Gökalp, davranışsal analizleri gerçekleştiren yapay zeka uygulamalarının siber güvenlik çözümleri içinde entegre olarak çalıştığını dile getiriyor.
 
Saldırıları ve zafiyetleri gerçek zamanlı tespit etmek ve veri ihlallerine karşı tepki vermek amacıyla karmaşık süreçleri otomatikleştiren farklı yapay zeka uygulamalarının kullanımı, her geçen gün artış gösteriyor. Gökalp, yapay zekaya sahip veri aldatma teknolojilerinin, saldırganları proaktif olarak algılamak ve kandırmak suretiyle, gelişmiş saldırılara karşı otomatik olarak tespit, analiz ve savunma yaptığını belirtiyor. Bu teknolojiler aynı zamanda bilgisayar korsanlarının davranışlarını da analiz ederek, yaklaşımları önceden anlamak adına istihbari bir veri tabanı oluşturuyor.

 
Kullanıcının sisteme giriş yaparken ve sistem içerisinde çalışırken gösterdiği davranışları analiz eden yapay zeka uygulamaları, sistemin güvenliğini sağlamak amacıyla davranışların etkileşimini bütün olarak ele alıyor. Gökalp, sisteme doğru davranışlar sergileyerek giren kullanıcı, sistem içinde çalışırken daha öncesine veya mevcut koşula göre farklı davranışlar sergiliyorsa, bir sonraki giriş talebinin reddedilmesi için yapay zeka uygulamasının kullanıcıyı sistem dışına çıkarması ve girişleri analiz eden uygulama ile durum bilgisini paylaşması gerektiğinin altını çiziyor.
 
Gökalp, “Durum, konu, alan, risk, zafiyet, hassasiyet, güvenlik politikası, sistem ve yönetim gibi konularda yaptırım farklı gösterilse de, temel olan farklı yapay zeka uygulamalarına ait verilerin bütünleşik olarak bir kazanım ve amaç için ortak çalışması ve farklı koşullardaki davranışlara ait bilgileri işleyerek sonuca varması” ifadelerinde bulunuyor.
 
Entegre yapay zeka fonksiyonlarına sahip en bilindik siber güvenlik uygulamalarından, Bilgi Güvenliği Olay Yönetimi (SIEM), Veri Sızıntısı Önleme (DLP), Saldırı Önleme Sistemi (IPS), Kullanıcı Davranış Analizi (UBA), Dahili Tehdit Koruması (Insider Threat Protection) ve İzole Veri Güvenlik Tarama Sistemi (Sandbox) örnek olarak gösteriliyor.
 
Komtera Teknoloji Hakkında:
 
Komtera Teknoloji, 20 yılı aşkın tecrübesiyle, bilginin güvenliği ve gizliliği konusunda mevcut/potansiyel zafiyetleri ve risk/tehdit unsurlarını ortadan kaldırmak üzere alanında uzman bilgi güvenlik çözümleri üreticilerinin distribütörlüğünü yürütmektedir. Bu çözümler birbirleriyle entegre olabilen ve KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar farklı ihtiyaçları karşılayabilecek çözümlerdir.
 
Bu bağlamda Komtera Teknoloji çatısı altında; Firewall, uç nokta güvenliği, web uygulama güvenlik duvarı, mobil cihaz kontrolü, e-posta güvenliği, web güvenliği, saldırı önleme, kimlik yönetimi ve iki faktörlü doğrulama, veri tabanı güvenliği, veri şifreleme, zafiyet yönetimi, kullanıcı denetimi ve kontrolü, veri sızıntısı önleme, ağ erişim kontrolü, güvenlik olay yönetimi gibi farklı çözümler bulunmaktadır.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer TEKNOLOJİ Haberleri

Başlık Tarih
 
SAMSUNG, INTERBRAND'IN “2020 YILININ EN İYİ KÜRESEL MARKALARI'' SIRALAMASINDA İLK BEŞE GİRDİ21 Ekim 2020
DÖRTLÜ KAMERA VE YÜKSEK PİL KAPASİTESİYLE HONOR 10X LİTE İLE KESİNTİSİZ EĞLENCE21 Ekim 2020
AKILLI ROBOT SÜPÜRGELER İLE ZAMANIN TADINI ÇIKARIN20 Ekim 2020
FUJIFILM'DEN İÇERİK ÜRETİCİLERE ÖZEL BİR KAMERA FUJIFILM X-S1020 Ekim 2020
HİNDİSTAN'DAKİ ÇUVALLARI TÜRKLERİN YAPAY ZEKASI SAYIYOR13 Ekim 2020
WILO KAMU BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ KONFERANSI'NDA AKILLI ŞEHİR ÇÖZÜMLERİNİ ANLATACAK06 Ekim 2020
AĞ TEKNOLOJİLERİ YÜKSELİŞTE22 Eylül 2020
TEKNOLOJİYE ‘ALTIN’ DOKUNUŞ15 Eylül 2020
ColorOS 11 YENİ ÖZELLİKLERİ KEŞFETMEYE DAVET EDİYOR14 Eylül 2020
UKRAYNA’DA TÜRK ŞİRKETTEN DEV ANLAŞMA!05 Ağustos 2020
Turkcell 2019’da 1,5 milyon faturalı abone kazandı21 Şubat 2020
Arçelik 4’üncü kez Sorumlu Yatırım Endeksi “FTSE4Good”da05 Şubat 2020
WeWALK: Dünyanın en akıllı bastonu13 Mayıs 2019
Türkiye’de İnternetin 26’ncı Doğum Gününde Düzenli İnternet Kullanımı Yüzde 84’e Ulaştı!11 Nisan 2019
Telefonunuzdan gizlice izleniyor olabilir misiniz? 03 Nisan 2019
Siemens Ev Aletleri ile yalıda kahvaltı ve caz keyfi27 Şubat 2019
DİJİTAL DÜNYANIN OSCAR'LARI SAHİPLERİNİ BULDU 23 Şubat 2019
Reeder’dan Şubat’ın Son “Keyifli” Kampanyası23 Şubat 2019
​Cep telefonu ile televizyondaki canlı yayına anında bağlanabilen sistem geliştirdiler02 Ocak 2019
ENGELLERİ KALDIRAN TEKNOLOJİLER FİLANTROPİ SEMİNERİ SAHNESİNDEYDİ05 Aralık 2018
​LG’ye göre 2019 yapay zekanın yılı olacak! 30 Kasım 2018
RUS BİLİM İNSANLARINDAN NÜKLEER SANTRALLERİN ÖMRÜNÜ VE GÜVENLİĞİNİ ARTIRAN YENİ BİR TEKNOLOJİ 28 Kasım 2018
Dünyanın İlk Dört Arka Kameralı Telefonu Samsung Galaxy A9 Dört Dörtlük Kampanya ile Ön Siparişte!19 Kasım 2018
Huawei, IATA ile stratejik ortaklığını duyurdu28 Mart 2018
Oyun Konsolu Satışları arttı.16 Ocak 2018
E-diyet Mobil Uygulaması Geliyor . . .03 Ocak 2018
​İstanbul Bilişim 4'üncü mağazasını Maslak42’de açtı13 Aralık 2017
Rekor Türkiye'de!08 Aralık 2017
iPhone Kullanıcıları Telefondan Para Gönderebiliyor07 Aralık 2017
Fotoğrafını Çek Markasını Bul!28 Kasım 2017
İnstagram Hikayelerine Adınız Görünmeden Bakın22 Kasım 2017
TWİTTER'DA FLAŞ DEĞİŞİKLİK!08 Kasım 2017
Teknoloji dünyasının öncü isimleri arasında yerini aldı10 Nisan 2017
BRACELET2 şık tasarımı ve özellikleriyle dikkatleri üzerine çekti05 Mart 2016
İşte Uzayda En Çok Kalan Kadın !11 Haziran 2015
ABD'nin Büyük Sırrı Deşifre Oldu !02 Haziran 2015
Yeni Nesil İphone Telefonlar 1 Saniyede Şarj Olabilir !31 Mayıs 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1