YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI

29 Aralık 2015
0 Haber Yorum

Eşref Kolçak ile Temel ile Dursun filminin setinde bir araya geldik. 72 yıllık sanat hayatına 200'e yakın sinema filmi ve dizi sığdırmasına rağmen oyunculuğu bırakamadığını söylüyor.

Özlem GENÇ/ Magazin Koordinatörü
 
       
YEŞİLÇAM SOKAĞI
 
EŞREF KOLÇAK / Biyografi
28 Ocak 1927 Erzurum/ İspir doğumlu. Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan Rus kökenli Katya’dır. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da ikamet etti. Sultanahmet Sanat Enstitüsü bitirdi. Tesfiyecilik ve marangozluk okudu. Kasımpaşa’da oturduğu dönemler, Marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı. 1944 yılında Atilla Revüsü’nde, 1945 yılında Ses Operetinde sahneye çıktı. 1947 yılında ilk filmini çevirdi. Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı. 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi. Eşi, 13 Ocak 2010 da vefat etti. Eşref Kolçak, Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak’ın babasıdır.
1982 yılından itibaren Bursa’nın Gemlik ilçesinde yaşıyor.
 
 
              TEMEL İLE DURSUN İSTANBUL’DA
Yapımcılığının Taş filmin üstlendiği Temel ile Dursun İstanbul' da filminin çekimleri sürüyor. Yakında vizyona girecek olan filmde başta usta aktör Eşref Kolçak olmak üzere Metin Keçeci, Wilma Elles, Nuri Alço, Coşkun Göğen ve Esra-Ceyda Ersoy kardeşler yer alıyor. Sahnelerin bir kısmının Kemerburgaz'da çekilen film şubat ayında vizyonda olacak.
 
YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI 
 
Eşref Kolçak ile Temel ile Dursun filminin setinde bir araya geldik. 72 yıllık sanat hayatına 200'e yakın sinema filmi ve dizi sığdırmasına rağmen oyunculuğu bırakamadığını söylüyor. Uzun uzun sohbet ettik. Sevgili Eşref Kolçak Bursa'nın Gemlik ilçesinde yaşıyor. Huzuru ve sakinliği Gemlik' te bulduğunu söylerken aniden,
- Sizin yaşadığınız İstanbul mu? Hadi oradan! En güzel İstanbul benim zamanımda olan İstanbul'du. Ben güzel İstanbul'u yaşayan nadir insanlardanım. Dedi.
Ürktüm. Ama söyledikleri çok doğruydu. Ah taşın, toprağın altın İstanbul! Bakıyor ama göremiyor hatta ve hatta değerini anlayamıyoruz. Ne güzel, ne kudretli bir tarihtir koltuğunun altında yatan...
Bu güzel hatırlatmadan sonra gayri ihtiyari sordum.
- Oyunculuk yolculuğu nasıl başladı?
- Figüranlık yapıyordum. Heves işte. Bir rol verecekler diye bekliyordum. Sonra sınıf arkadaşım aradı. ''Ben yönetmen olacağım ve filmimde başrol sen oynayacaksın'' dedi. Hadi oradan dedim. Hiç ciddiye almadım. (Gülüyor.) Tabii o zamanlar nerede bu cep telefonları? Bir gün bir telgraf geldi.
'' Film çekimlerini 10 güne başlatıyorum. Hemen gel.'' yazıyor. Şinasi resmen filmi çekiyor. Meğer ciddiymiş. Hemen harekete geçtim ve soluğu yanında aldım.
İşte Eşref Kolçak oyunculuğa sınıf arkadaşı Şinasi Özonuk'un ''Affet Beni Allah’ım'' adlı sinema filminde başrol olarak başladı.
 
 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber