Yazı Detayı
10 Kasım 2021 - Çarşamba 14:04 Bu yazı 128 kez okundu
 
AİLEMİZİN İŞ YAŞAMINA ETKİSİ
Fatih Numan TURAN
info@aktueldergi.net
 
 

Aile kavramı; hepimizin de bildiği gibi ilk insan Hz. Âdem’in hayat bulması ile asırlar öncesinde başlayan ve halen dünyanın en büyük gönüllü organizasyonu olarak devam eden bir yapıdır. Her birimiz dünyaya gözümüzü açtığımızda bir şekilde bu yapının içerisinde buluruz kendimizi ve zamanla yaşam seyrinin ilerlemesi ile birlikte seçimler yapar ve kendimizi iş yaşamında buluruz.

İş yaşamı; günümüz koşullarını düşündüğümüzde her bireyin gün içerisinde önemli sayılacak derecede zamanının geçtiği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz koşulları açısından duruma baktığımızda, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların gün içerisinde geçirmesi gereken belli mesai saatlerinin dışında, mesai alanına ulaşması ve mesaiden sonra evlerine geri dönüş süreçleri de ciddi anlamda zaman harcamaları gereken bir nokta olmaktadır.

İnsanın yaratılış yapısını düşündüğümüzde, maddi ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılama gereksiniminin yanında, manevi olarak da beslenme ihtiyacı olan bir yapıda olduğu görülmektedir. Peki bahsettiğimiz yoğun çalışma saatleri içerisinde maddi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan insanın belirtilen durumlara karşın aile ilişkileri bu durumdan nasıl etkilenir ve ailesi onu nasıl etkiler?

Literatür taraması yapıldığında; bu zamana kadar “iş yaşamının aileye etkisi” üzerindeki çalışmaların daha yoğun olduğu görülmektedir. Fakat bu yazımızda “aile yaşamın iş yaşamına etkisi” konusunda yaklaşım göstermeye çalışacağız.

Aile; insanın dünyaya gözlerini açtığı ve hayat bulduğu, sonrasında manevi anlamda; sevgi, destek, cesaret, ilgi gibi birçok duyguyu yaşadığı ve htiği, manevi bir doyum kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın manevi anlamda ihtiyacı olan bu manevi destekleri ev ortamında sağlayamadığında neler olur?

Her birimiz gün içerisinde bir şekilde topluma karışıyoruz; bazen işimize gitmek için, market alış verişi yapmak için, okulda ya da resmi kurumlarda işlerimizi halletmek için gittiğimizde, işte her birimizin topluma karıştığı bu alanlarda insanların ne kadar tahammülsüz ya da agresif olarak ifade edilen davranışlar sergilediğinden şikayetçiyizdir.

Ev ve aile ortamının huzurlu olması, eşlerin ya da aile üyelerinin birbirlerini destekler nitelikteki yaklaşımları, başarı kazandığında övgü göstermesi, başarısızlıkta destek olması, yorulduğunda görevlerinde yardımcı olması ve en kısa tabirle bir vücudun organları misali bir ekip ruhu içerisinde olmaları iş yaşamında da insan için olmazsa olmaz unsurlardan birisidir.

Bu durumun tersi olduğu durumlarda neler yaşarız? Bu konu ile ilgili bir sanatçımızın şu sözü aslında durumu özetler nitelikte: “Ben ailesiyle problemleri olan hiçbir insanın mutlu olduğunu görmedim. Önüne dünyaları serin, istediği okulu, aşık olduğu sevgiliyi, fedakar dostu, istediği kadar mutluyum, ben eğleniyorum, ben duygusuzum desin. Ailesi kalbinde yara olan çocukların hiçbir zamanı hüzünsüz geçmez.” Bu bakış açısıyla aile yaşamının iş yaşamına etkisi düşünüldüğünde, kişilerin bir işte maksimum performans sağlayabilmesi, bedenen ve ruhen çalıştığı alanda olabilmesi, yaptığı işten keyif alabilmesi ve o işte her ne yapıyorsa iyi bir ürün ortaya çıkarabilmesi için en başta ailesinde huzurlu olması gerekir diye düşünüyorum.

Bu açıdan iş potansiyellerimizi geliştirmekle birlikte, en başta aile yaşamının iyileşmesi, daha sağlıklı aile yapılarının kurulması ve devam ettirilebilmesi açısından profesyoneller tarafından bu anlamda eğitimlerin yaygınlaştırılmasının önem arz ettiğini düşünüyorum.

“Yanında huzur bulduğunuz insanlar servetinizdir.” (Erich Fromm)

                                                                                                                     Fatih Numan TURAN

       Evlilik ve Aile Danışmanı

 
Etiketler: AİLEMİZİN, İŞ, YAŞAMINA, ETKİSİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
AKTÜEL DERGİ
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 30.04.2021
Bugün
11° - 21°
Cumartesi
14° - 24°
Pazar
16° - 26°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 30.09.2021
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv Arama
Haber Yazılımı
aktüel dergisi, aktüel dergi, aktuel dergisi,ü aktuel dergi, aktueldergi, aktueldergisi, aktüel, dergi, magazin, sanat, haber, ödül, astroloji, bulmaca, güncel, istanbul, mekan, tanıtım, reklam, reklamcılık, yayın, yayıncılık.