Ana Sayfa > Site Yazarları

OSMAN İSLAM - istanbulaktuel@gmail.com
​Sigara Yasağı Neden Uygulanmıyor?
06 Haziran 2019 - 911 okunma

Hani seçim seçim üstüne olunca bir çok hayati konu da rafa kalkmış durumda.
Mesela sigara, mesela yabancılar meselesi, mesela fiyat artışları...

SİGARA YASAĞINA NOLDU?
Kafeteryalarda, restaurantlarda, eğlence mekanlarında sigara yasağı var mı, yok mu, belli değil. İşletme sahipleri türlü hilelerde yasağı delmenin yollarını bulmuşlar. Halbuki yasak çıktığı zaman sigara içmeyenler olarak, çocuk sahibi, sağlığını düşünen, Allah’ın verdiği emanete hiyanet etmek istemeyen bireyler olarak çok sevinmiştik.
Şimdilerde kapalı mekanlarını sadece cam bölmelerle ayıran veya kül tablası yerine kola kutuları koyarak yasağı kamufle etmeye çalışan işletme sahipleri sigara yasağını uygulamayı bırakın tam tersine neredeyse sigarayı teşvik ediyorlar.
Yaşı tutmayan gençlerin özellikle içkili mekanlarda boy göstermeleri vahim bir tablo oluştururken aynı durumun içkisiz kafelerde de sigara ile delindiğini görmek ne vahim bir durumdur.
Konu ile ilgili Kaymakamlık birimleri ve belediye yetkilileri de duyarsız kalmaktadır. Her yasakta olduğu gibi ilk önceleri göstermelik olarak çok uyulduğu görülen kurallar nedense denetimlerin azlığı ve alışkanlıklar yüzünden pas tutmaya mahkum oluyor.

YABANCILAR YÜZÜNDEN HERŞEYE YABANCI OLDUK
İnanın birçok yerde azınlıkta olduğumuzu görüyorum ve gerçekten işin giderek içinden çıkılmaz bir hal aldığına da şahit oluyorum. 
Bir yerde adres sormaya kalksanız Türkçe cevap verecek birilerini bulamıyorsunuz. Tarmvayda, metrobüste,metroda hatta sokakta hatta gecenin biyarısı öbek öbek insan görürüseniz anlayın ki bizden değil, Suriiyeli, Afgan, Kazak, Kırgız, ya da Suudili... Mesela bu kadar yoğunluk gerçekten çok sıkıcı bir şekilde herkes sakinleşen topraklarına dönmeli, savaşsa savaş; barışsa barış sürecine katılmalı diye düşünüyorum. Yani bunun bir yolu olmalı ve insanlar evlerine köylerine dönmeliler.

TEKSTİLDEKİ ARTIŞ DOMATESE DE BENZEMİYOR
Tekstil sektörü çok darda çok sıkıntılı diyorlar ya inanmıyorum. Çok sıradan yani vasat markaların tişörtlerine, gömleklerine, pantolonlarına bakın geçen yılki fiyatların 2 hatta 3 misli. 
Bunlar neye dayanarak bu kadar zam yapmışlar. Hoş belki de onların da sebebi yabancılar. Çünkü piyasayı şu anda yakta tutan onlar ve fiyatlar da onlara göre belirleniyor. Yani kiraların artma nedeni nasıl yabancılarsa tekstilde fiyatların artma nedeni de onlar. 
Yoksa dolar molar bahane!...

 

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


OSMAN İSLAM Diğer Yazıları

01 Şubat 2021 - ​CORONA VİRÜSLE İLGİLİ EN GERÇEKÇİ AÇIKLAMA
29 Ağustos 2019 - ​İBB ve İmamoğlu sınav veriyor!
05 Haziran 2017 - ​İstanbul bir sevdadır…
        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1