Ana Sayfa > Site Yazarları

NEVAL KÜTÜK - admin
Nihavent Makamında Bir Kanserle Savaş Hikayesi…
06 Haziran 2019 - 1159 okunma

 

Yumurtalık kanseri, kadınları sinsi sinsi ele geçiren en tehlikeli kanser türlerinden biri. Belirti vermiyor, iyice ilerlemeden kendisini göstermiyor, iyileşme oranları da oldukça düşük… Ancak sayısız kontrolden geçirilmesine ve iki yanlış ameliyata rağmen Neval Kasapoğlu, son bir umutla kapısını çaldığı Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ileri evdeki kanseri tamamen yendi. Üstelik nihavent makamında…

İşte, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Günü öncesi umut dolu bir iyileşme öyküsü:

Türkiye’de her yıl 2500, dünyada ise 240 bin kadına yumurtalık (over) kanseri tanısı konuyor. Tüm kadın kanserlerinin yüzde 4’ünü oluşturan yumurtalık kanserinde tedavi başarı yüzdeleri düşük, ölüm oranları ise yüksek. Ancak ezberleri bozan ve yüz güldüren hikayelerden biri; 53 yaşındaki ev hanımı Neval Kasapoğlu’na ait.

 

Bir buçuk yıl önce yumurtalık kanseri tanısının konulduğu Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bir tedavi süreci geçiren Kasapoğlu, doktoru Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Türken sayesinde kanseri tamamen alt etti.

 

Kasapoğlu, hayatı boyunca sağlığına, beslenmesine dikkat etmiş. Bedenini iyi tanıyan, gelen sinyalleri doğru değerlendiren Kasapoğlu, önce idrarda yanma ve tutamama şikayetiyle soluğu jinekoloji uzmanında almış. “Bu arada çok da hafif bir ağrım vardı” diyen Kasapoğlu, şöyle devam ediyor:

 

“Ultrason yapıldı, smear testi alındı. Hiçbir şey bulunamadı. Ben ise sanki biliyormuşum gibi ‘kanser mi oldum? Sanki orada bir kitle var. Hissediyorum’ deyince doktorum ‘Yok canım, saçmalama’ dedi. Ağrım geçmeyince karın ultrasonu da yapıldı ve böbreklerinde taş olduğu söylendi.”

 

Böbrek taşı tedavisiyle geçen zaman Kasapoğlu’nun aslında yanlış tanı nedeniyle kaybettiği çok kritik bir zaman. Bu süreçte şikayetleri hiç dinmeyen Kasapoğlu, iki böbrek ameliyatı geçirdi ve stent de takılmış. Dayanılmaz ağrılar nedeniyle bir gecede dört hastane gezdiğini dahi anlatıyor.

 

Kasapoğlu’nun yolu Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Türken ile kesişince ise hızlı ve doğru tedavi başladı.

 

Yapılan tetkikler sonucunda yumurtalık kanserinin dördüncü evresinde olduğu tespit edilen Kasapoğlu için ilk iş kemoterapi uygulandı. Başarılı geçen kemoterapi ile küçülen tümör cerrahi operasyonla alındı ve beden kanserden tamamen temizlendi. Kasapoğlu, o süreci şöyle anlatıyor:

 

“Ne üzüldüm ne de korktum. ‘Baş ederim’ dedim. Doktoruma güvendim, dediklerini aynen yaptım. Kanser hastalarına acıyarak bakılmasından da rahatsızım. Bu hastalıkta sevgi çok önemli. Ben çok sevildim, çok sevdim. Eşim, kızlarım bana bebek gibi baktı. Eskiden her şeyi takardım, evhamlıydım. Şimdi öyle değilim. Hayat bir tiyatro ve bizler de oyuncularız. Ben de oynayabileceğim kadar oynayacağım. Yaşa gitsin, diyorum kendime”

 

“Artık geç evredeki kanseri yenebiliyoruz”

 

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Türken, Kasapoğlu’nun geç tanı almasına karşın tedavisindeki başarı nedeniyle iyi bir örnek olduğunu ifade ederek, “Yumurtalık kanseri konusunda farkındalığın artması gerekiyor. Kadınların kontrollerini ihmal etmemesi önemli” uyarısında bulundu.

 

Yumurtalık kanserine yol açan nedenlerin tam olarak bilinemediğini, hormonal ve ailevi nedenler üzerinde durulduğunu söyleyen Prof. Dr. Türken, “Ailesinde yumurtalık ya da meme kanseri olan kadınların düzenli olarak jinekolojik muayenelerini ve tümör belirteçleri olan kan tahlillerini yaptırmaları gerekiyor.” dedi.

 

Karın şişkinliği, kasık bölgesinde ağrı ve zaman zaman adet düzensizliği gibi belirtiler gösteren yumurtalık kanserinin tedavisi için kemoterapi, cerrahi ve radyoterapi yöntemleri uygulanabildiğini anlatan Prof. Dr. Türken, “Gelişen teknoloji, akıllı ilaç ve immünoterapi gibi yöntemler sayesinde artık yumurtalık kanseri de tedavi edilebilen bir hastalık olarak görülebilir. Hasta geç tanı alsa bile tedavi şansı var” diye konuştu.

 

Birlikte sahne aldılar

 

Prof. Dr. Türken müzik tutkunu bir doktor. Hastası Kasapoğlu gibi yıllardır Türk Sanat Müziği korolarında şarkı söylüyor.

 

Neval Kasapoğlu ve kendisini sağlığına kavuşturan Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Türken ile birlikte, 1-7 Nisan Kanser ile Savaş Haftası kapsamında düzenlenen konserde Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Korosu ile sahneye de çıktı. Kanseri zorlu bir süreç sonunda yendikleri çatı altında Yıldırım Gürses’in “Affetmem asla seni” adlı nihavent şarkıyı seslendirdiler.


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


NEVAL KÜTÜK Diğer Yazıları

01 Şubat 2021 - AYDINLANMA SERÜVENİ
01 Şubat 2021 - AYDINLANMA KEŞFİ
25 Aralık 2020 - MUTLULUK VE ZEVK
17 Aralık 2020 - STRES YÖNETİMİ
02 Aralık 2020 - BAĞIMLIKLARDAN ÖZGÜRLEŞMEK
25 Kasım 2020 - DEPRESYONDAN ÖZGÜRLEŞİN
19 Ekim 2020 - CESUR OLMAK
13 Eylül 2020 - ÇOCUK VE YETİŞKİN BAĞI
08 Eylül 2020 - BÜYÜK UYANIŞ
08 Eylül 2020 - MERHAMET ÇİÇEĞİ
26 Temmuz 2020 - ÖLÜME YAKIN DENEYİM GERÇEĞİ
10 Temmuz 2020 - DEĞİŞİM SANATI
10 Temmuz 2020 - SAMİMİ OLMA SANATI
15 Mayıs 2020 - COVID-19 SÜRECİNDE ŞİDDETİ AŞ!
06 Nisan 2020 - CORONAVİRÜS STRES YÖNETİMİ
16 Mart 2020 - ​YALNIZLIK KEYFİ
21 Şubat 2019 - KUANTUM SIÇRAYIŞ
30 Ocak 2019 - SONSUZLUK
13 Kasım 2018 - YAŞAMIN ZİRVESİ
08 Ekim 2018 - İÇSEL SİMYA SANATI
12 Haziran 2018 - RUH EŞİ VAR MI?
22 Mayıs 2018 - KOŞULSUZ SEVGİ
09 Mayıs 2018 - HAYATIN GİZEMİ
20 Nisan 2018 - KİŞİLİK OYUNLARI
09 Nisan 2018 - ​GERÇEK SAMİMİYET
02 Ocak 2011 - AŞK YOLCULUĞU
        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1