Ana Sayfa > Site Yazarları

FZT. ESİNAY ABAY - admin
SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE RİSK GRUBU İÇİN EVDE FİZİKSEL AKTİVİTE
15 Mayıs 2020 - 5988 okunma

İnsan yaşamı hareket üzerine kurgulanmış olup, hareketsiz kalmak beden sağlığını olumsuz etkileyecektir. Koronavirüs nedeniyle karantinada geçen günler hareketsizliği, hareketsizlik de birçok problemi beraberinde getirmekte. Kilo artışı, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, anksiyete, depresyon ve dahası...Evde kalınan bu süreçte daha fazla istirahat etmek ve inaktif hale gelmek kişinin fiziksel uygunluk seviyesinin düşmesine ve hastalığa daha yatkın hale gelmesine neden olur. Özellikle bu yaşadığımız süreçte yaşlı sağlığımız bizim için daha ön planda. 

Egzersiz solunum, dolaşım ve kas-iskelet sistemi üzerinde direkt; hormon, sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde ise indirekt etkiye sahip. Aktif bir yaşam biçimini benimsemek kuvvet, esneklik ve dengeyi koruyarak sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi ve hastalıklara yakalanma riskinin azaltılması için son derecede önemli. Fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın bir parçası hâline getirmek kolaydır ve karmaşık bir plan gerektirmez. Organ sistemlerinin fonksiyonlarını korumak COVID-19’un fiziksel ve zihinsel etkileriyle mücadeleye katkıda bulunacaktır.

Fiziksel aktivite programında aerobik, direnç, denge ve koordinasyon egzersizleri yer almalı. Bazı araştırmalar bilişsel egzersizin de dahil edilmesini önermekte. Orta şiddetli egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirirken, yüksek şiddetli egzersiz bağışıklık sistemini baskılar. Bu sebeple, karantina döneminde fiziksel aktivite azaldığı için haftada 5-7 gün toplamda en az 150 dakika egzersiz yapılmalı. Dirençli (ağırlık ile yapılan) egzersizlere ise haftada 2 gün yer verilmeli.

Peki risk grubu bu süreçte neler mi yapabilir? Yardımcı ekipmanınız olmayabilir, hiçbir şey hareketsiz kalmaya engel değil. Sandalyeye oturup kalkma, bina içerisinde basamak veya bir yükseltiye inip çıkma, 1-2 kg ağırlıkları (bakliyat, su şişesi) kaldırıp indirme, bir yerden bir yere taşıma, koridorda yürüme; parmak ucunda,  topuk üzerinde, düz bir ip üzerinde ve engeller üzerinden atlama gibi koordinasyon içeren hareketler yapılabilir.

Fiziksel aktivite azlığı yaşlanma süreci ile oluşan fizyolojik değişiklikleri hızlandırır, pek çok kronik hastalık sıklığını artırır, bu hastalıkların daha erken yaşta görülmesine neden olur, kısaca yaşlılığı hızlandırır ve yaşam süresini kısaltır.

Egzersiz yapın ki, kalbiniz hayatınızdaki güzel anılar için sağlıkla atsın. 

 

ESİNAY ABAY

ACADEMİC HOSPİTAL

FİZYOTERAPİST, PİLATES EĞİTMENİ

 


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


FZT. ESİNAY ABAY Diğer Yazıları

18 Eylül 2019 - UZUN YAŞAMIN SIRRI EGZERSİZDE
29 Ağustos 2019 - SIRTINIZ MI AĞRIYOR, AMAN DİKKAT!
        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1